Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov

Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pochopenie prevodov na bicykli je príliš komplikované a je potrebné mať prinajmenšom pokročilé technické znalosti o bicykloch. Nie je to však tak. V prevodoch a ich fungovaní platia základné jednoduché pravidlá, ktoré po prečítaní tohto článku ľahko pochopíte.

Ako spolu pracujú predné ozubené kolieska a zadné ozubené kolieska?

Predné ozubené kolieska sú radené od najväčšieho (=najťažšieho) po najmenšie. Zadné ozubené kolieska sú radené od najmenšieho (=najťažšieho) po najväčšie. Vzadu teda plnia funkciu opačne ako vpredu. Predné ozubené kolieska sa nazývajú prevodníky, zadné ozubené kolieska sa nazývajú kazeta (Popis častí bicykla).

Počet prevodov =
predné ozubené kolieska * zadné ozubené kolieska

(tj. podľa nášho obrázka je 9*3 = 27)

Vysvetlenie prevodov na bicykli

Vo všeobecnosti platí, že:

ak chcete ísť rýchlo po rovnej ceste – vpredu musíte mať reťaz na veľkom kolese a vzadu na čo najmenšom,
ak chcete stúpať do kopca – vpredu musíte mať reťaz na čo najmenšom kolese a vzadu na čo najväčšom.

Na prvom obrázku vyššie sú vyobrazené vpredu 3 kolieska a vzadu 9. Nemusí to byť vždy tak, niekedy sú napríklad vpredu 2 a vzadu 9. Alebo 2 vpredu a 11 vzadu atď.

To ako rýchlo dokážete ísť na rovnej ceste a ako ľahko chcete šliapať do kopca neovplyvňuje len počet koliesok vpredu aj vzadu, ale najmä to koľko zúbkov majú tieto kolieska.

Prevodník (predné ozubené kolieska) a kazeta (zadné ozubené kolieska)

Vyberanie prevodov v praxi

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, preto si na vysvetlenie prevodov bicykla v praxi vyberme konkrétny prípad. V detailných popisoch bicykla býva uvedené napríklad:

 • Kazeta: Sunrace CSM40 7AV / 11-34T
 • Kľuky: Shimano FC-TY301 42x34x24 w/CG

Kľuky

42x34x24 w – predné ozubené kolieska (uvedené ako kľuky, alebo prevodníky) sú v tomto prípade 3. Najväčšie koliesko má 42 zubov, menšie 34 a najmenšie 24 zubov.

Kazeta

7AV / 11-34T – znamená to, že zadné ozubené kolieska (tzv. kazeta) má 7 koliesok – najmenšie má 11 zúbkov, najväčšie 34. Niekedy býva presne uvedené koľko zúbkov majú kolieska, ktoré sa nachádzajú medzi. Ak to predajca neuvádza, je jednoduché si to nájsť na internete.

Dokopy vieme povedať, že bicykel má 21 prevodov (3*7).

Keď teda potrebujete šliapať čo najrýchlejšie, potrebujete vpredu koleso s čo najväčším počtom zubov a vzadu s čo najmenším počtom zubov. Preto cestné bicykle majú vpredu ozubené kolieska s 50 zubami a niekedy viac. Vzadu najčastejšie kolieska od 11 zubov. Ak vyberáte horský bicykel a budete s ním jazdiť veľa do kopca, tak predné koleso musí byť čo najmenšie, napríklad 22 zubov a zadné koleso čo najväčšie, napríklad 40 zubov.

Je dôležité si teda premyslieť, akým štýlom budete jazdiť. V prípade rýchlejšej jazdy je odporúčané na prednom prevodníku rozsah 28 – 38 – 48 zubov. Ak ste skôr rekreačný jazdec, je vhodnejšie si vybrať prevodník s 22 – 32 – 42 (eventuálne s 44) zubami.

Najčastejšie počty prevodov na bicykloch

Najčastejšie používané počty prevody pri horských a crossových bicykloch sú 21 (7 koliesok vzadu * 3 kolesá vpredu), 24 a 27. Počet prevodov 18, 20, 27, 30 sa používajú pri cestných bicykloch. Prevody sú pri všetkých typoch bicyklov rozdielne, napríklad detský bicykel disponuje 6 až 8 prevodmi, čo pre dieťa úplne stačí. Špecializované bicykle ako sú BMX, majú len jeden prevod, a pri zjazdových bicykloch je nutné zvoliť bicykel s prevodmi v rozmedzí od 9 do 27.

Kalkulačka prevodov na bicykli a vysvetlenie pomerov prevodov

Pre tých, ktorí sa chcú prevodom rozumieť lepšie, alebo naozaj zvažujú viacero druhov bicyklov s rôznymi prevodmi a je pre nich výber prevodov dôležitý, môže pomôcť užitočná kalkulačka, ktorá dokáže vypočítať pomery medzi jednotlivými kolieskami (prednými a zadnými – a zároveň berie do úvahy aj s počet zúbkov na jednotlivých ozubených kolieskach).

Prečo je dobré poznať prevodový pomer? Ak si chcete kúpiť cestný bicykel, ale viete že s ním často budete chodiť do kopcov, potrebujete vedieť, že prevody na bicykli vám umožnia čo najjednoduchšie šľapanie. Ak si zasa chcete napríklad kúpiť horský bicykel, ale viete že okrem lesných ciest s ním budete aj veľa jazdiť na dlhšie výlety po asfaltových cestách, tak potrebujete prevody, ktoré vám umožnia na ceste dosiahnuť väčšiu rýchlosť a jazda tak bude čo najpohodlnejšia.

ℹ️ Prevodový pomer na bicykli označuje, koľkokrát sa zadné koleso otočí pri každom úplnom otočení kľukových ramien (pedálov). Teda koľkokrát sa otočí zadného koleso, keď raz otočíte pedálmi.

 • Ak máme predné ozubené koliesko s 30 zubami a ozubené koleso s 30 zubami, medzi nimi nie je rozdiel; jedna úplná otáčka pedálov bude mať za následok jednu úplnú otáčku kolesa. V pomere je to 1: 1 (30: 30) = 1.
 • Ak máme predné ozubené koliesko s 30 zubami a zadné ozubené koleso s 10 zubami, predné ozubené koliesko je 3-krát väčšie ako ozubené koleso; jedna úplná otáčka pedálov povedie k trom úplným otáčkam kolesa. V pomere je 3: 1 (30: 10) = 3.
 • Ak máme predné ozubené koliesko s 20 zubami a zadné ozubené koleso s 30 zubami, predné ozubené koliesko má iba 2/3 veľkosti zadného ozubeného kolesa; jedna úplná otáčka pedálov bude mať za následok dve tretiny otáčky kolesa. V pomere je to 2: 3 (20: 30)=0,66.

Teda platí, že čím vyšší pomer, tým je bicykel pri zvolenom prevode rýchlejší (pretože zadné koleso sa otočí viackrát). Čím nižší pomer, tým je bicykel pomalejší (vhodné na stúpania do kopcov).

V nasledujúcom príklade si zoberieme za vzor rozloženia kazety a kľuky, ktorú sme si ukázali vyššie. Ide o bicykel Scott Aspect 970 2020:

 • Kazeta: Sunrace CSM40 7AV / 11-34T (zo stránky výrobcu kazety som zistila, že rozdelenie koliesok je v nasledujúcich veľkostiach: 11-13-15-18-22-28-34)
 • Kľuky: Shimano FC-TY301 42x34x24 w/CG
 • Veľkosť kolesa: 29″
Prevodový pomer na bicykli Scott Aspect 970 2020

Na webovej stránke vyplníme veľkosť kolesa a zo zoznamu zvolíme zodpovedajúcu kazetu a prevodníky. Prevodové pomery sa automaticky prepočítajú. Táto kalkulačka berie do úvahy aj veľkosť kolesa na bicykli, preto je prevodový pomer upravený k tejto veľkosti.

Môžeme vidieť, že najvyšší prevodový pomer, ktorý je možný pre takto vybavený bicykel dosiahnuť je 4,18. Najnižší je naopak 0,77 (nepočítame s číslom 0,66 pretože kazeta so zadnými ozubenými kolieskami má v našom prípade najviac 34 zubov).

Ak teda uvažujete napríklad nad kúpou horského bicykla a je pre váš dôležité, aby sa bicykel vedel čo najlepšie šplhať do kopcov, alebo aby ste s ním boli na ceste čo najrýchlejší, môžete využiť takúto kalkulačku, ktorá vám rozhodovanie v tejto oblasti uľahčí. Ja som využila kalkulačku na stránke http://gears.mtbcrosscountry.com. Iné prevodové kalkulačky môžete nájsť na stránke http://www.gear-calculator.com/ alebo https://www.bikecalc.com/gear_ratios.

   PLANETBIKE
   Logo