Ako presne vybrať veľkosť bicykla?

Ako presne vybrať veľkosť bicykla?

Správna veľkosť bicykla je pri kúpe nového bicykla úplne najpodstatnejšia, pretože ovplyvňuje celkový komfort z jazdy. Otázka ako vybrať veľkosť bicykla preto opodstatnene trápi každého, kto vyberá nový bicykel. Veľkosť rámu je individuálna pre každého človeka vzhľadom na jeho dĺžku nôh a dĺžku rúk. Rovnako na výber správnej veľkosti vplýva aj samotná geometria rámu bicykla. Najčastejšie sa veľkosť bicykla odvodzuje od:

 • výšky jazdca – rovnako vysokí ľudia však nemusia mať rovnakú dĺžku nôh a preto určenie veľkosti bicykla podľa výšky nemusí stačiť
 • dĺžky vnútornej strany nôh – je presnejším spôsobom ako určiť veľkosť bicykla

Vysvetlenie veľkosti bicykla

Predtým ako sa bližšie pozrieme na to ako určiť veľkosť bicykla, musíme si ujasniť čo to vlastne veľkosť bicykla znamená. Keď hovoríme o veľkosti bicykla reč je vlastne o – výške rámu resp. sedlovej trúbky. Podľa výšky postavy človeka je prispôsobená veľkosť rámu a teda aj veľkosť bicykla. V prípade detských bicyklov je veľkosť rámu podmienená veľkosťou kolies. To znamená, že detské bicykle sa oproti tým dospeláckým predávajú podľa priemeru kolies (v palcoch) a nie podľa veľkosti rámu.

Veľkosť bicykla = výška rámu resp. sedlovej trúbky

ℹ️ Veľkosť bicykla sa vyjadruje viacerými spôsobmi. Môže byť vyznačená podľa písmen XS, S, M, L, XL , alebo podľa mm, cm alebo v palcoch napríklad 17“, 18“ alebo 19“ (1 palec = 2,54 cm).

Ako určiť veľkosť bicykla pre dospelého človeka?

Veľkosť bicykla podľa výšky jazdca

Hneď na začiatku musím uviesť, že pri súčasnej širokej ponuke rôznych typov bicyklov (Aké typy bicyklov existujú? Podrobné vysvetlenie s príkladmi) od rôznych výrobcov neexistuje žiadna univerzálna tabuľka, ktorá by vám povedala, že ak máte 175 centimetrov, kúpte si bicykel vo veľkosti M alebo 18“. Dokonca ak si urobíte prieskum na internete nájdete viacero veľkostných tabuliek, ale môžu sa mierne líšiť: v závislosti od typu bicykla – horský, crossový atď., od určenia bicykla – pánsky, dámsky a aj od značky – Ghost, Merida…).

Stále však platia určité všeobecné pravidlá, podľa ktorých sa môžete orientovať.

Výška postavy v cmVeľkosť rámu v palcochVeľkosť rámu v cmCestné rámy v cmPodľa písmena
144-15515″3850XS
156-16516″4052S
161-17017″4352-54S
165-17318″4654M
173-18219″4854-56M
176-18520″5056L
182-19121″5356-58L
nad 19023″5960XL
Pánske a dámske veľkosti bicyklov pre dospelých – orientačná tabuľka

Veľkosť bicykla podľa dĺžky vnútornej strany nôh

Rovnako vysokí ľudia môžu mať rôznu dĺžku nôh a nemusí im sedieť rovnaká veľkosť bicykla. Preto je výpočet veľkosti bicykla podľa dĺžky vnútornej strany nôh presnejší.

Dĺžka vnútornej strany nôh verzus veľkosť bicykla

Vhodnú výšku rámu pre bicykel je tiež možné vypočítať podľa nasledovného vzorca: Postavíme sa v miernom rozkroku k stene, do rozkroku úplne hore si vopcháme nejaký predmet, napr. knihu a zmeriame túto vzdialenosť, vynásobíme ju číslom 0,56, vtedy dostaneme veľkosť rámu v centimetroch (delením 2,54 získate veľkosť v palcoch) – platí pre horský bicykel.

Pre crossový/trekingový bicykel pripočítame 2cm, teda jeden palec. Pre cestný bicykel pripočítame opäť 2cm, teda jeden palec. Tento výpočet zohľadňuje stavbu tela, keďže ľudia s rovnakou výškou môžu mať rôzne dlhé nohy.

Ako odmerať dĺžku vnútornej strany nôh

Vyberám si cestný bicykel

Výška: 164 cm
Dĺžka vnútornej strany nôh: 76 cm

Podľa mojej výšky v tabuľke, ktorá je uvedená vyššie, patrím do kategórie 161-170 cm, čo je veľkosť cestného bicykla 52-54, alebo písmeno S.

Dĺžka vnútornej strany mojich nôh je 76 cm. Po vynásobení číslom 0,56 dostávam číslo 42,56 čo je veľkosť rámu v cm – platí však pre horské bicykle. Pre cestné bicykle potrebujem prirátať ešte 4 cm. Takže dostávam 46,56 cm. Veľkosť rámu 46 cm znamená veľkosť cestného rámu v cm 54, alebo písmeno M.

Nachádzam sa teda na rozhraní dvoch veľkostí. Podľa výšky spadám do kategórie veľkosti S, podľa dĺžky nôh zasa do veľkosti M.

Čo robiť ak sa nachádzate medzi dvoma veľkosťami

Môže sa stať, že sa nachádzate medzi dvoma veľkosťami, rovnako ako ja. V tomto prípade platí zásada, aby ste si zvolili menšiu veľkosť, ak uprednostňujete lepšiu ovládateľnosť (bicykel sa ľahšie ovláda) a pohodlie (rovnejší chrbát) a väčšiu veľkosť, ak uprednostňujete lepšie šliapanie s viac naklonenou polohou (vhodnejšie na výkon). Ja som si vždy zvolila menšiu veľkosť, pretože aj keď jazdím na cestnom bicykli mám rada uvoľnenejší rekreačný posed a nie príliš naklonený pretekársky. Takže v mojom výbere zavážila aj dĺžka hornej trúbky, pretože tá rozhoduje o tom, či budete na bicykli viac naklonení alebo nie. Kúpila som bicykel veľkosti S. S výberom som bola spokojná.

ℹ️ Nezabudnite, že veľkostná tabuľka uvedená v článku je orientačná a bicykle rôznych značiek sa môžu v číslovaní rôzniť. Vždy sa riaďte odporúčaniami konkrétneho výrobcu. Každý dobrý predajca má priamo pri každom type bicykla uvedenú veľkostnú tabuľku, ktorá sedí na vybraný model bicykla. Ak sa tam tabuľka nenachádza alebo si výberom veľkosti nie ste istí, môžete ho priamo kontaktovať s dotazom, aby vám veľkosť konkrétneho modelu upresnil a poradil pri výbere. Ak zvažujete možnosť nákupu bicykla cez internet, takéto dotazovanie predajcu koniec koncov ani nie je na škodu. Aspoň zistíte ako s vami ako zákazníkom komunikuje, a či budete môcť obchodu dôverovať. Ak má predajca kamennú predajňu, môžete ju navštíviť, aby ste si bicykel vyskúšali.

Ako určiť veľkosť detského bicykla?

Detské bicykle sa od bicyklov pre dospelých líšia tým, že veľkosť bicykla sa určuje podľa veľkosti kolies, ktorá bývajú uvedené v palcoch. Pohybujú sa od najmenších 12″ kolies, cez 14″, 16″, 18″, 20″, 24″ po 26“. 27,5-, 28- a 29-palcové kolesá sú určené pre dospelých.

Veľkosti kolies pre detské bicykle

Veľkosť detského bicykla podľa dĺžky vnútornej strany nôh

Vek ani výška dieťaťa nemusia byť presným meradlom toho, akú veľkosť bicykla pre dieťa vybrať, preto podobne ako v prípade bicyklov pre dospelých je najlepším spôsobom určenia, premeranie dĺžky vnútornej strany nôh.

 • Vyzujte dieťa a postavte ho proti stene
 • Umiestnite malú knihu medzi nohy, tak aby mu to bolo pohodlné
 • Odmerajte vzdialenosť od začiatku knihy po zem
Meranie dĺžky vnútornej strany nôh

Tak ako v prípade bicyklov pre dospelých, ani pre detské bicykle neexistuje nijaká univerzálna tabuľka, ktorá by hneď napovedala, akú veľkosť bicykla pri určitej výške, máte kúpiť. Nasledujúca tabuľka je preto orientačná. V mnohých prípadoch majú totiž výrobcovia uvádzané vlastné tabuľky pre odporúčané veľkosti bicyklov.

Priemer kolesaMin. výška postavy v cmVzdialenosť rozkroku od zemeVek dieťaťaPríklad bicyklaBestsellers
10″85-9530-35 cm2Insportline
Decathlon
12″90-10035-42 cm3-4Insportline
Decathlon
14″100-11040-50 cm4-5Insportline
Decathlon
16″110-11545-55 cm5-6Insportline
Decathlon
18″115-12050-60 cm6-8Insportline
Decathlon
20″120-13555-62 cm9-11Insportline
Decathlon
24″135-14560-72 cm11-14Insportline
Decathlon
26″145+72+ cm15+Insportline
Decathlon
Veľkosti detských bicyklov – orientačná tabuľka

ℹ️ Každý dobrý predajca má priamo pri každom type detského bicykla uvedenú veľkostnú tabuľku, ktorá sedí na vybraný model bicykla. Ak sa tam tabuľka nenachádza alebo si výberom veľkosti nie ste istí, môžete ho priamo kontaktovať s dotazom, aby vám veľkosť konkrétneho modelu upresnil a poradil pri výbere. Ak zvažujete možnosť nákupu bicykla cez internet, takéto dotazovanie predajcu koniec koncov ani nie je na škodu. Aspoň zistíte ako s vami ako zákazníkom komunikuje, a či budete môcť obchodu dôverovať. Ak má predajca kamennú predajňu, môžete ju navštíviť, aby si bicykel vaše dieťa vyskúšalo.

   PLANETBIKE
   Logo