Typy bicyklov. Podrobné vysvetlenie s fotkami.

Typy bicyklov. Podrobné vysvetlenie s fotkami.

Ešte nikdy predtým nebol výber bicyklov tak široký ako teraz, čo je na jednej strane skvelé, no na strane druhej to sťažuje výber laikom v oblasti cyklistiky. Ako vedieť, na ktorý typ bicykla sa pri hľadaní sústrediť? Ktorý bicykel bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám?

Preto som sa rozhodla spracovať tohto prehľadného sprievodcu typom bicyklov, ktorý vám pomôže urobiť si prehľad a na konci článku získate omnoho lepšiu predstavu o tom, ktoré typy bicyklov v obchodoch hľadať, aby vám čo najlepšie vyhovovali. V jednoduchosti povedané, typ bicykla si vyberáte najmä podľa toho, v akom teréne chcete jazdiť a ako pohodlne sa chcete pri jazde cítiť.

Prečo je výber typu bicykla dôležitý?

Aj keď to na prvý pohľad na bicykloch nie je vidieť, rôzne typy bicyklov majú inú geometriu a sú prispôsobené na jazdu iným prostredím. Ak sa vám páčia cestné bicykle, ale chceli by ste jazdiť po lesných cestách vo svojom okolí a cítiť sa pri tom, čo najpohodlnejšie, tak cestný bicykel nie je dobrou voľbou. Dokonca je tu riziko poškodenia bicykla. Na druhej strane však, ak chcete horský bicykel, môžete ním jazdiť aj po rovných cestách a budete sa pri tom cítiť dobre. Iba nebudete takí rýchli ako jazdci na cestných bicykloch a viac sa pri šliapaní do pedálov „namakáte“.

V akom teréne chcete jazdiť a ako pohodlne sa chcete pri jazde cítiť?

Nie vždy je to z ilustračných obrázkov na internete vidieť, ale každý typ bicykla má iný typ plášťa na kolese. (Čo sú to plášte a kde na bicykli sa nachádzajú?). Čím tenšie plášte, tým sú rýchlejšie. Čím hrubšie plášte, tým sú pohodlnejšie. Čím vrúbkovanejší dezén, tým sú vhodnejšie do náročnejšieho terénu.Rôzne typy bicyklov majú rozdielnu geometriu a váš posed na nich bude iný. Aj preto je výber typu bicykla dôležitý. Nikto sa nechce na svojom bicykli cítiť zle.Najskôr uvediem krátky a širší popis jednotlivých typov bicyklov. V rámci týchto kategórií môžete využiť rýchly odkaz, ktorý vás presunie v článku nižšie na detailnejšie informácie o vybranom type bicykla. V detailnejšom opise každého typu bicykla sú uvedené informácie, ktoré je dobré vedieť, pretože vďaka týmto informáciám, dokážete v online obchodoch lepšie filtrovať a nájsť bicykel, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám.

Krátky sprievodca typmi bicyklov

 • Horské bicykle – odolné bicykle s plochými riadidlami a širokými plášťami prispôsobené na jazdu v náročnom teréne.
 • Cestné bicykle – rýchle a ľahké bicykle s tenkými plášťami, riadidlami v tvare baranov určené na jazdu po asfalte.
 • Gravel bicykle – bicykle, ktoré sa na prvý pohľad podobajú cestným bicyklov s riadidlami v tvare baranov. Majú ale širšie plášte ako cestné bicykle a sú prispôsobené aj na jazdu mimo cesty, napríklad po poľných cestách.
 • Fitness bicykle – pružné a rýchle bicykle s rovnými riadidlami, výkonnosťou podobné cestným bicyklom, preto sú vhodné na kardio tréningy. Určené najmä na spevnené komunikácie.
 • Crossové bicykle – bicykle s rovnými riadidlami, menej rýchle a pružné ako fitness bicykle, umožňujú aj jazdu mimo spevnených povrchov. Vhodné na oddychovú cykloturistiku.
 • Trekingové bicykle – medzičlánok medzi crossovými a mestskými bicyklami, vybavené bývajú blatníkmi, zvončekmi, nosičmi. Vhodné na rekreačné jazdenie po meste.
 • Mestské bicykle – komfortné bicykle na jazdu po meste, hoci aj v civilnom oblečení. Vybavené sú blatníkmi, osvetlením či odkladacím košíkom.
 • Dámske bicykle – táto kategória bicyklov je dostupná pre všetky vyššie uvedené typy bicyklov. Sú prispôsobené ženám s ohľadom na inú stavbu tela.
 • Horské, crossové a cestné detské bicykle – detské bicykle pre staršie deti, ktoré sa už vedia bicyklovať a bicykel môžu využívať okrem rekreačného jazdenia aj na pretekárske jazdy.
 • Detské bicykle – bicykle určené pre tých najmenších, plne prispôsobené deťom.
 • Bicykle pre starších ľudí – bicykle majú špeciálnu konštrukciu so zníženým rámom pre starších používateľov.

Horské bicykle

Horské bicykle označované aj ako MTB (Mountain Bike), robustnejšie bicykle s rovnými riadidlami, širokými plášťami s hrubým vzorom a vybavené sú kotúčovými brzdami (Aké sú kotúčové brzdy a prečo sú horské bicykle vybavené kotúčovými brdzami?) a odpružením, ktoré pomáha tlmiť nerovnosti ciest.

Na čo je bicykel určený: Jazda na horskom bicykli znamená pre rôznych ľudí, rôzne veci. V závislosti od štýlu jazdy sa dá horský bicykel využiť od nespevnených poľných ciest až po strmé zjazdy cez les. Vo všeobecnosti platí, že čím viac náročnejšiu a technickejšiu jazdu budete jazdiť, tým viac potrebujete zadného odpruženia. Z toho sa odvíjajú typy horských bicyklov.

Typy horských bicyklov: V jednoduchosti sa členia na dve hlavné kategórie. Neodpružené horské bicykle a odpružené.

 • Neodpružené horské bicykle – nazývané „Rigid“. Nemajú žiadne pruženie, takže sú pomerne lacné. Väčšina jazdcov v súčasnosti už ale vyžaduje na horských bicykloch minimálne pruženie na prednej vidlici.
 • Horské bicykle s prednou odpruženou vidlicou – Nazývané „Hardtail“. Ako napovedá názov tieto bicykle majú odpruženie iba na prednej vidlici. Sú to cenovo najdostupnejšie horské bicykle s odpružením, ale nájdu sa medzi nimi aj špičkové pretekárske bicykle určené pre náročných jazdcov.
 • Celoodpružené bicykle – Nazývané „Full“ alebo „Full Suspension“. Celoodpružené bicykle majú odpruženú prednú vidlicu aj zadný rám. A členia sa na ďalšie podkategórie podľa veľkosti odpruženia (bližšie informácie o ďalšom členení horských bicyklov a jednoduché vysvetlenie odpruženia aj pre laikov nájdete v článku 8 rád a tipov ako si vybrať horský bicykel).

Pri výbere horského bicykla stretnete aj s otázkou, akú veľkosť kolesa preferujete. Všetky podrobnosti o tom, ako sa jednoducho vyznať v odpruženiach horských bicyklov, veľkosti kolies a ako správne filtrovať v kategóriách horských bicyklov v obchodoch, tak aby ste vybrali bicykel, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám, nájdete v súvisiacom článku: 8 rád a tipov ako si vybrať horský bicykel.

Dámske horské bicykle: dámske modely horských bicyklov sa líšia tým, že bicykle sú vybavené dámskymi sedlami, riadidlá bývajú menšie a užšie a rovnako majú bicykle aj kratšie kľuky. (Čo sú to kľuky? Kde na bicykli sa nachádzajú?) Väčšina dámskych horských bicyklov má tiež jemnejšie odpruženie, ktoré sa využíva v bicykloch pre nižších jazdcov.

Cena horských bicyklov: cena horských bicyklov sa pohybuje v rozmedzí od cca 200 – 250.€ pre základné modely hardtail, teda modely s prednou odpruženou vidlicou až po 10 000.€ za top enduro a trail modely (tj. celoodpružené bicykle), ktoré majú karbónové rámy a veľmi sofistikované odpruženia.

Ponuka horských bicyklov: ponuku horských bicyklov spomedzi mnohých obchodov si môžete pozrieť na porovnávacom portáli heureka.sk, ktorý umožňuje aj filtrovanie horských bicyklov na dámske a pánske modely. Rovnako si v prípade záujmu môžete ponuku pozrieť priamo v obchodoch insportline.sk (horské bicykle) alebo decathlon.sk (horské bicykle).

Cestné bicykle

Cestné bicykle sú na prvý pohľad veľmi jednoducho rozoznateľné bicykle aj pre laikov. Niekedy sú tieto bicykle nazývané aj žiletky. Sú rýchle a ľahké, s hladkými a tenkými plášťami, ktoré sa dajú nafúkať na vysoký tlak a riadidlami v tvare „baranov“.

Na čo je bicykel určený: Cestný bicykel vám umožní dosiahnuť vysokú rýchlosť. Určené sú na pravidelné jazdy na dlhšie vzdialenosti po asfaltových cestách. Stále viac a viac sa objavujú modely cestných bicyklov s kotúčovými brzdami. (Aké sú to kotúčové brzdy?)

Typy cestných bicyklov: líšia sa v závislosti od toho, či chcete jazdiť len športovo rekreačne, ale by ste sa radi zúčastňovali aj pretekov.

 • „Sportive“ – typ cestného bicykla určený na rekreačné športové jazdenie. Tieto modely sú viac pohodlné, pretože geometria rámu umožňuje menej agresívne sedenie. Tieto typy cestných bicyklov sú vhodné pre všetkých začiatočníkov s cestnou cyklistikou, ktorí si chcú vychutnať rýchlosť bicykla, ale zároveň aj jeho pohodlnosť.
 • „Race“ – typy cestných bicyklov určené pre pretekársku jazdu. Tieto bicykle sú extra ľahké a vyrobené bývajú z tých najkvalitnejších materiálov. Jazdec na nich doslova skoro leží. Sú drahšie ako modely pre rekreačné jazdenie.

Dámske cestné bicykle: veľmi veľa výrobcov v súčasnosti ponúka aj cestné bicykle špeciálne upravené pre ženy. A to je dobrá správa. Sama som jazdila na dámskom cestnom bicykli a rozdiel oproti klasickému mužskému modelu bol cítiť, hneď pri vysadnutí na bicykel. Bicykel mal dámske sedlo, menšie brzdové rúčky a o niečo zmenšenú geometriu.

Cena cestných bicyklov: cena cestných bicyklov sa začína hýbať niekde v rozmedzí od 600 € za základné modely pre rekreačné účely až po 15 000 € za pretekárske modely, ktoré sú vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov, sú extra ľahké, s kotúčovými brzdami a doplnené sú elektronickými prevodmi.

Ponuka cestných bicyklov: ponuku cestných bicyklov spomedzi mnohých obchodov si môžete pozrieť na porovnávacom portáli heureka.sk, ktorý umožňuje aj filtrovanie cestných bicyklov na dámske a pánske modely. Rovnako si v prípade záujmu môžete ponuku pozrieť priamo v obchodoch insportline.sk (cestné bicykle) alebo decathlon.sk (cestné bicykle).

Gravel bicykle

„Gravel“ po anglicky štrk. Na prvý pohľad gravel bicykle vyzerajú rovnako ako cestné bicykle, pretože majú zahnuté riadidlá v tvare „baranov“. Na rozdiel od cestných bicyklov je však geometria rámu prispôsobená tak, aby ste počas jazdy cítili viac komfortu ako na klasickom cestnom bicykli. Líšia sa aj tým, kde s nimi môžete oproti cestným bicyklom jazdiť.

Na čo je bicykel určený: Tieto typy bicyklov majú širšie plášte ako cestné bicykle a určené sú okrem ciest aj na nespevnené cesty – štrkové, lesné, poľné cesty. Preto gravel bicykle majú výhradne kotúčové brzdy (kotúčové brzdy sú na nerovný povrch vhodnejšie – Kotúčové brzdy verzus klasické brzdy) a sú aj veľmi svižné a rýchle. Sú to najvšestrannejšie typy bicyklov, aké sú momentálne na trhu dostupné. Niekto si ich kupuje, pretože si chce splniť cestovateľské sny na bicykli, iný ich využíva ako dopravný prostriedok do práce a pre iného sú zasa alternatívou medzi cestnými a horským bicyklom, s ktorým sa nemusí báť vbehnúť do terénu.

Typy gravel bicyklov: líšia sa najmä v závislosti od úrovne prispôsobenia.

 • Gravel bicykle: všestranné bicykle s plášťami prispôsobenými pre jazdu aj po štrkových cestách. Geometria rámu je o niečo pohodlnejšia ako na cestnom bicykli. Vybavené sú mnohými upínacími skrutkami pre uchytenie všakovakých nosičov, stojanov a blatníkov. Využijete ich aj na preteky, aj na celodennú jazdu po prírode.
 • Cyklokrosové bicykle: Svojim spôsobom „oholená“ verzia gravel bicyklov. Sú veľmi podobné klasickým gravel bicyklom, pretože majú podobné plášte, ktoré sú vhodné aj na poľné cesty. Ich geometria je ale o niečo ostrejšia a agresívnejšia, a okrem dvoch úchytov na ráme pre fľaše, nie sú prispôsobené žiadnym iným doplnkom (blatníky, stojan atď.).
 • Bikepacking bicykle: dobrodružná verzia gravel bicyklov. Prispôsobené sú tučným plášťom, majú veľa úchytiek na namontovanie doplnkov a tiež aj niekedy prispôsobenú geometriu tak, že sa dajú vybaviť odpruženou vidlicou.

Dámske gravel bicykle: V tejto kategórii je zatiaľ veľmi ťažko nájsť gravel bicykle špeciálne prispôsobené pre ženy. S narastajúcim záujmom o tieto bicykle, ale môže ponuka dámskych typov stúpať.

Cena gravel bicyklov: Cena gravel bicyklov sa pohybuje v rozmedzí od 700 – 1000.€ za základné modely až po modely v hodnote 10.000.€ s elektronickým riadením a karbónovými rámami.

Ponuka gravel bicyklov: Portál heureka.sk momentálne nevedie samostatnú kategóriu pre gravel bicykle, ale je možné si ich jednoducho vyfiltrovať zadaním kľúčových slov „gravel bicykel“. Ponuku gravel bicyklov si môžete v prípade záujmu pozrieť aj v obchode insportline.sk (gravel bicykle) alebo decathlon.sk (gravel bicykle).

Fitness bicykle

Fitness bicykle sú špeciálna kategória bicyklov a dokážete si na nich užiť veľa zábavy. Vlastnosťami sú podobné cestným bicyklom, ale líšia sa tým, že majú rovné riaditká, o niečo širšie plášte a geometria rámu vám umožní trocha vzpriamenejší posed. Zväčša majú kotúčové brzdy (Aké sú to kotúčové brzdy?)

Na čo je bicykel určený: fitness bicykle sú vhodné napríklad na kardio tréningy, pretože vám umožnia dosiahnuť podobnú rýchlosť ako na cestnom bicykli. Určené sú na spevnené komunikácie, teda hlavne asfaltové cesty. Rovnako si ich ale užijete aj na výletoch s rodinou. Vhodné sú aj na rýchle presuny mestom.

Typy fitness bicyklov: v rámci kategórie fitness bicykle momentálne nie je členenie na viac podtypov.

ℹ️ Vzhľadovo veľmi podobné fitness bicyklom sú crossové bicykle, ktoré sú opísané nižšie. V niektorých obchodoch nenájdete špeciálny filter na fitness bicykle, ale bývajú spojené spolu s crossovými bicyklami, niekedy aj s trekingovými (rovnako opísané nižšie).

Dámske fitness bicykle: dámske verzie týchto bicyklov majú upravenú geometriu aj rámy a prispôsobené sedadlá pre ženy.

Cena fitness bicyklov: Cena fitness bicyklov začína niekde na úrovni 400 € za základné modely a pohybuje sa v strednej triede do rozmedzia zhruba 1000 € až po úroveň cca 2000 € za špičkové modely.

Ponuka fitness bicyklov: Portál heureka.sk momentálne nevedie samostatnú kategóriu pre fitness bicykle, preto ich nie je možné jednoducho vyfiltrovať. Niektoré modely fitness bicyklov sa však na heureke nachádzajú, a preto si môžete porovnať ich ceny. Ponuku si rovnako môžete pozrieť napríklad v obchode cykloabc.sk (fitness bicykle).

Crossové bicykle

Crossové bicykle alebo aj po slovensky označované krosové bicykle, spájajú v sebe horský bicykel s cestným a podobajú sa fitness bicyklom. Zväčša majú rovné riadidlá, odpružené predné vidlice a sedíte na nich vo vzpriamenejšej polohe ako na cestnom bicykli, to znamená, že sú pohodlnejšie. Od fitness bicyklov sa líšia tým, že nie sú tak rýchle a pružné a od horských bicyklov sa líšia tým, že sa s nimi nevyšplháte do strmých kopcov a ani nie sú určené na strmé zjazdy do náročného terénu.

Na čo sú bicykle určené: Plášte kolies majú univerzálny dezén, to znamená že s nimi môžete jazdiť po cestách, ale zároveň aj na poľných a lesných cestách v prírode. Krátkodobo ich môžete použiť aj v nenáročnom teréne mimo cesty. Sú to vhodné bicykle na cykloturistiku, napríklad na jazdu po hrádzi, alebo spevnenou lesnou cestou, či s rodinou kedy sa chcete kochať okolitou prírodou a zároveň aj šliapať. Na rámoch bicykla sú návarky pre nosiče, blatníky, stojany atď.

Typy crossových bicyklov: mierne sa líšia podľa toho, kde s nimi chcete jazdiť.

 • Hybrid bicykle: ako hybridy sú pomenované preto, že miešajú v sebe vlastnosti horských bicyklov aj cestných. Sedíte na nich vo vzpriamenejšej polohe, podobne ako na horských bicykloch. Niektoré z nich majú aj predné odpruženie. Vhodné sú do terénu.
 • Komfort bicykle: tento typ crossových bicyklov má širšie plášte, vyplnené mäkké sedadlá (niekedy dokonca aj odpružené) a sedíte na nich vo veľmi vzpriamenej polohe. Takže sú naozaj veľmi pohodlné.

ℹ️ Aktuálne v obchodoch nenájdete oficiálne členenie crossových bicyklov podľa vyššie spomenutých pod-typov. Keď však pri prezeraní bicyklov na internete zbadáte, že bicykle v tejto kategórii sa na prvý pohľad líšia, budete vedieť, že každý môže patriť k inému pod-typu. V niektorých internetových obchodoch nenájdete špeciálny filter na crossové bicykle, ale bývajú spojené spolu s fitness bicyklami (opísané vyššie), niekedy aj s trekingovými (rovnako opísané nižšie).

Dámske crossové bicykle: dámske verzie týchto bicyklov majú upravenú geometriu aj rámy a prispôsobené sedadlá pre ženy.

Cena crossových bicyklov: Cena crossových bicyklov sa začína pohybovať od 200 € za základné modely, až po zhruba 2000€ za špičkovo vybavené a upravené bicykle s kárbonovými rámami a prednými odpruženými vidlicami.

Ponuka crossových bicyklov: ponuka crossových bicyklov je v mnohých obchodoch spojená s ponukou trekingových bicyklov, pretože sú to podobné typy bicyklov. Crossové bicykle spojené s trekingovými si spomedzi mnohých obchodov môžete pozrieť na porovnávacom portáli heureka.sk, ktorý umožňuje aj filtrovanie crossových a trekingových bicyklov na dámske a pánske modely. Rovnako si v prípade záujmu môžete ponuku pozrieť priamo v obchodoch insportline.sk (dámske crossové / trekingové bicykle , pánske crossové / trekingové bicykle) alebo decathlon.sk (trekingové bicykle – domnievam sa, že v skutočnosti ide o crossové bicykle, aj keď obchod Decathlon ich má označené ako trekingové).

Trekingové bicykle

Trekingové bicykle sú spojením medzi crossovými bicyklami a klasickými mestskými bicyklami, pretože je to vlastne crossový bicykel, ktorý je doplnený o blatníky, zvonček, nosiče, takže si s ním môžete zájsť aj na nakúp. Sú to v podstate akékoľvek bicykle vyrobené s ohľadom na úžitok a nie na športové jazdenie.

Na čo je bicykel určený: Tieto bicykle sú vhodné na rekreačné jazdenie po meste. Môžete s ním zájsť po nákup, po deti do parku alebo na výlet do domu či záhrady.

Typy trekingových bicyklov: líšia sa najmä v závislosti od účelu použitia.

 • „Commuter“: klasická základná verzia trekingových bicyklov, určená na jazdenie po meste.
 • Fixie: špeciálny typ trekingových bicyklov. Sú to štýlové bicykle, ktoré pôsobia veľmi esteticky. Vybehnete s nimi do mesta na návštevu kaviarne. Špecifické sú tým, že majú len jeden prevodový stupeň (to znamená, že na bicykli nie je možnosť prehadzovať rýchlosti). Často bývajú farebne zladené s príslušenstvom.
 • Expedičné bicykle: veľmi špeciálny typ trekingových bicyklov. Určené sú pre diaľkovú cyklistiku. Ich rámy sú ľahké ale zároveň veľmi odolné, môžete na ne rozložiť záťaž, všetku svoju batožinu, ktorú máte a vydať sa na cesty spoznávať svet a seba.

Dámske trekingové bicykle: dámske verzie týchto bicyklov majú upravenú geometriu aj rámy a prispôsobené sedadlá pre ženy.

Cena trekingových bicyklov: Cena týchto bicyklov sa začína pohybovať v rozmedzí od cca 200 € za klasické verzie bicyklov až po 2000 – 3000 € za tie najkvalitnejšie expedičné bicykle.

Ponuka trekingových bicyklov: ponuka trekingových bicyklov je v mnohých obchodoch spojená s ponukou crossových bicyklov, pretože sú to podobné typy bicyklov. Crossové bicykle spojené s trekingovými si spomedzi mnohých obchodov môžete pozrieť na porovnávacom portáli heureka.sk, ktorý umožňuje aj filtrovanie crossových a trekingových bicyklov na dámske a pánske modely. Rovnako si v prípade záujmu môžete ponuku pozrieť priamo v obchodoch insportline.sk (dámske crossové / trekingové bicykle , pánske crossové / trekingové bicykle) alebo decathlon.sk (trekingové bicykle – domnievam sa, že v skutočnosti ide o crossové bicykle, aj keď obchod Decathlon ich má označené ako trekingové).

Mestské bicykle

Mestské bicykle niekedy označované aj ako touringové bicykle. Tieto typy bicyklov majú blatníky, kryt reťaze ale aj osvetlenie či košíky. Sú pomerne ťažké. Niektoré mestské bicykle nemajú prehadzovačky.

Na čo je bicykel určený: Je to komfortný bicykel na jazdu po meste, hoci aj v civilnom oblečení, pretože majú kryt reťaze aj blatníky, takže by ste sa pri jazde nemali nijako zašpiniť.

Typy mestských bicyklov: V rámci mestských bicyklov v obchode môžete nájsť tzv. skladacie bicykle.

 • Skladacie bicykle: patria v súčasnosti medzi obľúbené typy mestských bicyklov, pretože sú skladné a praktické, ale zároveň na jazdenie po meste aj veľmi pohodlné. Zároveň doma nezaberajú veľa miesta a môžete ich ľahko vložiť aj do kufra auta či vlaku.

Dámske mestské bicykle: typické sú zníženým rámom, ktorý umožňuje ľahšie nastupovanie na bicykel.

Cena mestských bicyklov: Cena mestských bicyklov sa pohybuje v rozmedzí zhruba od 150€ do cca 600€.

Ponuka mestských bicyklov: ponuku mestských a skladacích bicyklov si môžete pozrieť na porovnávacom portáli heureka.sk. V prípade záujmu môžete rovno pozrieť ponuku týchto typov bicyklov priamo v obchodoch insportline.sk (mestské bicykle , skladacie bicykle) alebo decathlon.sk (mestské bicykle + skladacie bicykle).

Dámske bicykle

Kategória dámskych bicyklov je dostupná pre všetky vyššie uvedené typy bicyklov. Sú prispôsobené ženám s ohľadom na inú stavbu tela. Najväčší rozdiel býva v geometrii rámu, ktorá je trocha zmenšená a nižšie položená. Taktiež majú tieto typy bicyklov dámske sedadlá. Keďže som sama jazdila na dámskom cestnom bicykli a aj na cestnom bicykli univerzálnom (resp. pánskom), môžem tento rozdiel medzi prispôsobením bicyklov len potvrdiť.

Horské, cestné a crossové detské bicykle

Horské, cestné a crossové detské bicykle, niekedy nazývané aj juniorské bicykle, sú špeciálna kategória bicyklov. Bicykle sú vybavené prehadzovačkami, vyzerajú ako bicykle pre dospelých, ale sú menšie a ľahšie. Ponuka horských a crossových detských bicyklov je pomerne široká. Cestné detské bicykle na našom trhu zatiaľ nie sú tak rozšírené, ale predpokladá sa že ich ponuka sa bude zvyšovať.

Cena za horské a crossové detské bicykle sa pohybuje zhruba od 200 € za horské bicykle až 250 € za cestné bicykle.

Ponuka detských juniorských bicyklov: detské juniorské bicykle si môžete pozrieť cez portál heureka.sk po kliknutí na nižšie uvedené tlačidlo. Rovnako si v prípade záujmu môžete pozrieť ponuku týchto bicyklov v obchode insportline.sk – v rámci, ktorého nájdete aj hlbšie členenie typov detských bicyklov (detské bicykle). V obchode decathlon.sk nájdete detské bicykle pre najmenších aj juniorov spojené v jednej kategórii (detské bicykle).

Detské bicykle

Detské bicykle nájdeme v dvoch prevedeniach – chlapčenské a dievčenské. Sú plne prispôsobené deťom, to znamená že majú kryté reťaze a rovnako je možnosť inštalácie detských pomocných koliesok.

Na čo je bicykel určený: Tieto typy bicyklov sú samozrejme určené pre tých najmenších. Môžu slúžiť pre viaceré účely, ale tie sa zmenia časom tým, ako bude vaše dieťa rásť a rozhodne sa, čo viac preferuje. Vo všeobecnosti ale práve vďaka týmto bicyklom môžete vypestovať u svojich najmenších lásku ku cyklistike.

Typy detských bicyklov: v jednoduchosti môžeme detské bicykle rozdeliť podľa toho či majú alebo nemajú pedále.

 • Odrážadlá: tieto bicykle bez pedálov väčšinou nahradili trojkolky a to z dobrého dôvodu: dieťa jednoducho sedí na sedadle a odráža sa nohami, aby sa hýbalo. Rýchlo sa naučí rovnováhu a riadenie bez toho, aby musela ovládať pedále a brzdy. Sú ľahké, cenovo dostupné.
 • Klasické detské bicykle s pedálmi: samozrejmá je možnosť inštalácie pomocných koliesok.

ℹ️ Pri detských bicykloch súvisí veľkosť rámu s veľkosťou kolies a predávajú sa podľa veľkosti kolies a nie podľa veľkosti rámu.

Cena: Cena detských bicyklov pre najmenších sa pohybuje zhruba od 100 €, odrážadlá je možné kúpiťv hodnote od 40 – 50 €.

Ponuka detských bicyklov pre tých najmenších: detské bicykle pre najmenších si môžete pozrieť cez portál heureka.sk po kliknutí na nižšie uvedené tlačidlo. Rovnako si v prípade záujmu môžete pozrieť ponuku týchto bicyklov v obchode insportline.sk – v rámci, ktorého nájdete aj hlbšie členenie typov detských bicyklov (detské bicykle). V obchode decathlon.sk nájdete detské bicykle pre najmenších aj juniorov spojené v jednej kategórii (detské bicykle).

Bicykle pre starších ľudí

Niekedy na našich seniorov zabúdame, ale pokiaľ vládzu, aj oni si môžu vychutnať radosť z bicyklovania. Bicykle pre seniorov majú špeciálnu konštrukciu so zníženým rámom pre starších používateľov, ktorí si stále chcú udržiavať kondíciu cyklistikou, alebo si len tak zájsť na bicykli do obchodu. Jeho hlavnou prednosťou je ľahké nastupovanie a zostupovanie. Sú to vlastne mestské bicykle so špeciálnou úpravou.

Bicykle pre seniorov sú dostupné aj v dámskych prevedeniach. Cena bicyklov sa pohybuje v rozpätí od 150 € až 200 €.

Ponuka bicyklov pre seniorov: ponuku týchto bicyklov si môžete prezrieť napríklad v obchode insportline.sk (bicykle pre seniorov).

Ostatné typy bicyklov

Okrem vyššie uvedených typov bicyklov sa na trhu nachádzajú samozrejme aj ďalšie špecifické typy bicyklov.

 • Elektro bicykle
 • BMX bicykle
 • Fatbikes
 • Tamdem bicykle
 • Triatlon bicykle

Ich bližší popis bude v budúcnosti doplnený.

   PLANETBIKE
   Logo