Kompletný sprievodca ako vybrať bicykel

Kompletný sprievodca ako vybrať bicykel

Vitajte vo svete bicyklov a cyklistiky. Bicykel znamená sloboda. Pre niekoho je bicykel dopravný prostriedok, niekto s ním chodí na nákupy, niekto ho používa ako nástroj kardio tréningu a pre niekoho je to meditácia. Ale pre všetkých ľudí je bicyklovanie jednoducho a najmä radosť.

Jazdi tak veľa alebo málo
a tak dlho alebo krátko ako vládzeš.
Ale jazdi.

Eddy Merckx

Otázka ako vybrať bicykel trápi vždy pred letom mnohých – a na trhu je aktuálne veľmi veľmi veľa rôznych druhov bicyklov a rôznych možností, o čom sa sama presvedčila pri výbere svojho nového bicykla. A ďalšie typy sa neustále vyvíjajú a pribúdajú.

Takže ešte predtým ako sa vyberiete do svojho obľúbeného cyklo obchodu, alebo si začnete robiť prieskum na internete a vyberať svoj nový bicykel, je naozaj užitočné zodpovedať si na pár základných otázok, ktoré celý proces výberu zjednodušia. Tieto otázky sú najmä:

Kde budem jazdiť?

Najskôr začnite tým, že si ujasníte, na aký typ bicykla chcete zamerať svoju pozornosť pri hľadaní. Existuje viacero typov bicyklov a ich poznanie zúži o poznanie výber vášho hľadania. Ako často budete jazdiť? Aké vzdialenosti? Budete viac jazdiť po asfaltových cestách na hrádzi, alebo chcete na bicykli preskúmavať aj štrkové či poľné cesty, či jazdiť v lese?

Ak chcete jazdiť prevažne po chodníkoch a cestách a bicykel využiť aj ako formu cvičenia, v tom prípade bude cestný bicykel alebo fitness bicykel skvelou voľbou.

Typy bicyklov. Podrobné vysvetlenie s fotkami.

Ešte nikdy predtým nebol výber bicyklov tak široký ako teraz, čo je na jednej strane skvelé, no na strane druhej to …

Ak chcete využívať bicykel najmä na dochádzanie po meste, môžete zvážiť mestský bicykel alebo malý a úsporný skladací bicykel, či pohodlný trekingový bicykel. V prípade, že budete využívať bicykel aj na dochádzanie po meste, aj na športové využitie, jazdiť po asfalte, ale možno aj po štrkových bočných cestách, určite sa poobzerajte po gravel bicykli, ktorý je v súčasnosti asi najuniverzálnejší typ bicykla. Ak budete bicykel využívať najmä na občasnú oddychovú cykloturistiku po asfalte alebo niekde po poľných alebo ľahkých lesných cestách, bude vám dobre slúžiť crossový bicykel. Naopak, ak túžite na bicykli zdolávať kopce, nerovný terén a nijako sa v hrboľatom zablatenom teréne neobmedzovať, jednoznačne si vyberte horský bicykel.

Niekedy vám môže vyhovovať viac ako jedna kategória bicykla a vaše potreby uspokojí viacero typov. Akonáhle si už budete istí, tým čo preferujete a zvolíte si typ bicykla, môžete sa ponoriť do podrobného skúmania jednotlivých kandidátov.

Cestné bicykle
Crossové / trekingové bicykle

Horské bicykle
Mestské bicykle

Vyberajte podľa komponentov

Komponent na bicykli je všetko od pedálov, cez brzdy až po radenie či odpruženie. Trh je zaplavený rôznymi druhmi a radmi komponentov, ktorých ceny a kvalita majú veľký rozptyl. Vyznať sa preto v komponentoch na bicykli je pre začiatočníkov v oblasti cyklistiky asi najzložitejšie. Aj z toho dôvodu nájdete na tomto webe recenzie bicyklov podľa komponentov – ich kvalitu, zhodnotenie, referencie a aký vplyv majú na celkovú kvalitu bicykla, o ktorý máte záujem. Sama totiž viem, aké ťažké bolo pre mňa vyznať sa v komponentoch, keď som prvýkrát vyberala bicykel a nebola si istá, či za tú istú cenu, nezoženiem bicykel inej značky v omnoho vyššej kvalite.

Vždy však platí pravidlo, že drobnosti sa dajú časom vymeniť za lepšie (plášte, pedále, sedlo…) a pri kúpe si dobre vyberte predovšetkým veľké veci akými sú: kvalitný rám, radenie alebo inak prevody, odpruženie a vidlica (ak kupujete odpružený bicykel), brzdy a kvalitné kolesá.

Rám: je srdcom bicykla, ostatné súčasti bicykla sú k nemu pripevnené. Vyrobený býva z kovu – najčastejšie z hliníka, niekedy ocele alebo z karbónu (uhlíkových vlákien). Rám bicykla býva v rôznych veľkostiach, tak aby bol prispôsobený rôznym výškam jazdcov. Správna veľkosť bicykla je základom toho, aby ste si jazdu bez starostí užívali a nič vás nebolelo. Číslovanie bicyklov sa líši v závislosti od výrobcov. Takže, hoci budete potrebovať rám veľkosti M od jedného výrobcu, pri inej značke budete možno potrebovať o niečo menší. Alebo väčší. Viac informácií a rady ako správne vybrať veľkosť bicykla nájdete v súvisiacom článku: Ako presne vybrať veľkosť bicykla?

Prevody: hnacia sústava bicykla má typicky 1 – 30 prevodových stupňov, s až 12 vzadu (kazeta alebo náboj s vnútorným prevodom) a 1 – 3 vpredu (reťaze). Väčšina bicyklov používa tradičnú reťaz, ale niektoré mestské bicykle sú vybavené remeňovými pohonmi.

Odpruženie: odpružená vidlica tlmí hrbole a nárazy počas cesty. Čím nerovnejšia cesta a terén, tým viac odpruženia potrebujete. Predná vidlica je jeden z najdôležitejších prvkov bicykla, hlavne na horských bicykloch. Kvalitná vidlica uľahčí ovládanie bicykla a zlepší komfort jazdy.

Brzdy: existujú tri hlavné typy bŕzd. Ráfikové brzdy sa nachádzajú na mnohých modeloch bicyklov, od lacných mestských bicyklov až po high-end cestné pretekárske bicykle. Sú lacnejšie a ľahšie ako kotúčové brzdy, ale nie sú tak účinné. Kotúčové brzdy sa zas využívajú hlavne pri bicykloch jazdiacich v náročnejších terénoch. Sú ťažšie, ale zastavujú lepšie, s menšou vynaloženou silou a za všetkých podmienok – dážď, blato. Torpédo (protišliapacia/nábojová brzda) sa používajú vďaka svojej nízkej cene napríklad v mestských alebo detských bicykloch, kde sa nepredpokladá dlhé cestovanie.

Kolesá: skladajú z gumového plášťa, ráfika a náboja, ktorý sa pomocou špicov, alebo niekedy nazývaných lúčov spája s ráfikom.

Kontaktné body (sedlo, pedále, riadidlá): sedlo na bicykel je základom dobrého bicykla. Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo sedadiel. Riadidlá a rukoväte bývajú rôznych tvarov, podľa druhu bicykla a rovnako sa líšia aj pedále (klasické, nášľapné, kombinované).

✅ Pre bližšie informácie o tom, z akých častí sa skladá bicykel, ako fungujú prevody alebo aký je rozdiel medzi klasickými a kotúčovými brzdami odporúčam nižšie uvedené súvisiace články, kde nájdete všetky potrebné rady.

Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pochopenie prevodov na bicykli je príliš komplikované a je potrebné mať prinajmenšom …

Z akých častí sa skladá bicykel? Kompletný popis.

Bicykel sa skladá z mnohých častí, a pri kúpe je potrebné poznať aspoň minimálnu odbornú terminológiu. Uľahčí vám …

Kotúčové brzdy verzus klasické brzdy? Ktorým dať prednosť?

Možno práve vyberáte bicykel a do užšieho výberu sa dostali bicykle, ktoré sú podobné v kvalite použitých …

Zvážte, aký máte rozpočet na nový bicykel

Kvalitné bicykle pre dospelých začínajú v rozmedzí od 300 € do 400 €. Bicykle zo supermarketov, v ktorých sa predáva všetko od potravín až po bicykle, stoja síce menej peňazí, sú ale zväčša lacno vyrobené, zle zostavené, takže dlho nevydržia a jazda nebude dlhodobo komfortná. Zväčša sú vyrábané v hromadných várkach s čo najnižšími nákladmi a nemusíte byť odborník, aby ste si spravili predstavu o kvalite. Ale dobrý bicykel vám dlho vydrží, čo znamená, že za svoje peniaze dostanete oveľa viac. Čo môžete očakávať vzhľadom na peniaze, ktoré chcete minúť:

300 € až 500 €: kovový rám, pevná vidlica alebo základné predné odpruženie, široká škála prevodov (kdekoľvek od 7 do 24 rýchlostí), ráfikové brzdy alebo mechanické kotúčové brzdy pri niektorých modeloch.

500 € až 1 000 €: Lepšie predné odpruženie, hydraulické kotúčové brzdy na niektorých modeloch, ľahšie kolesá a plášte, kvalitnejšie prevody.

1 000 € až 2 000 €: odľahčené hliníkové alebo karbónové rámy, lepšie a účinnejšie odpruženie, hydraulické kotúčové brzdy (s výnimkou niektorých cestných bicyklov), ešte ľahšie kolesá a plášte.

Nezabudnite na doplnky

Ak máte na bicykel striktne vymedzený rozpočet, určite urobíte dobre, ak z vyčleneného rozpočtu ušetríte pár eur. Je to preto, že k bicyklu budete potrebovať ešte (aspoň základné) doplnky. Každý bicykel by mal mať dva základné doplnky, bez ktorých sa nezaobídete, aby ste boli v bezpečí. Tými sú výkonné predné svetlo a zadná červená blikačka. Rovnako k základnej výbave patrí aj oblečenie a dobré cyklo nohavice.

Medzi základ patrí aj cyklistická fľaša a košík na fľašu, multikľúč. A čo ak dostanete defekt? Ideálne je nosiť náhradnú dušu a lepenie, multikľúč a minipumpu v rámovej alebo podsedlovej kapsičke.

Predajca vám môže tiež ponúknuť tachometer, zvonček a, samozrejme, zámok.

Kde nakúpiť

Existuje viacero možností, kde môžete kvalitný bicykel kúpiť. Každá možnosť má svoje výhody aj nevýhody. Tu je ich prehľad:

Priamy díler (online)

✅ Výhody: prístup k celému sortimentu vybranej značky, lepší výber na základe modelov z predchádzajúcich rokov
❌ Nevýhody: nemožnosť skúšobnej jazdy, zväčša žiadne zľavy na príslušenstvo

Príklad: Ghost bicykle

Online obchodník

✅ Výhody: často najlepšie ceny za nové bicykle, výpredaje modelov z predchádzajúcich rokov, niektoré online obchody majú aj kamenné predajne
❌ Nevýhody: nemožnosť skúšobnej jazdy (ak obchodník nemá kamennú predajňu), ťažkosti pri vracaní tovaru alebo reklamácii, po doručení treba bicykel ešte zmontovať (viac alebo menej, niektoré online obchody posielajú bicykle takmer úplne zmontované a úplne nastavené)

Príklad: Insportline, Decathlon

Ako kúpiť bicykel cez internet a ušetriť Náš výber

Zatvorené obchody počas pandémie koronavírusu zvýšili dopyt po kúpe bicyklov online. Možno rovnako uvažujete nad kúpou …

Lokálny predajca

✅ Výhody: autorizovaný predaj, odborná pomoc, servisné zľavy
❌ Nevýhody: často najvyššie ceny, obmedzená ponuka

Príklad: Specialized Bratislava

Bazos.sk / MTBIKER bazár

✅ Výhody: najlacnejšie možné ponuky, môžete kúpiť nové aj ojazdené
❌ Nevýhody: náchylné k podvodom, žiadna záruka, musíte hľadať správny model / veľkosť

Ako postupovať pri nákupe

Urobte si prieskum

Keď zúžite výber typu bicykla na jeden či dva typy, môžete sa pustiť do online prieskumu na internete. Začať môžete recenziami a rebríčkami na stránke PLANET BIKE. Do recenzií a rebríčkov vyberám najmä bicykle zo strednej cenovej triedy, ktorým sa pri recenzovaní nevenuje taká pozornosť – zároveň sú to aj bicykle, ktoré sú dostupné najširšiemu množstvu ľudí.

Potom môžete ísť na webové stránky výrobcov, kde nájdete o bicykloch viac informácií. V konkrétnej cenovej kategórii, ktorú si zvolíte by ste mali porovnávať bicykle viacerých značiek a zamerať sa najmä základné veci ako je: materiál rámu, prevody (hnaciu sústavu), brzdy a vidlica (pri odpružených bicykloch). Na stránkach výrobcov (alebo predajcov) si ujasnite aká veľkosť bicykla vám bude sedieť – tá môže byť rozdielna medzi rôznymi značkami a rovnako aj pre jednu značku a rôzne modely. A samozrejme, bicykel sa vám musí aj páčiť.

V oblasti, v ktorej žijete nájdite obchody, ktoré predávajú značku bicykla, o ktorú máte záujem – zoznam oficiálnych obchodov, ktoré značku predávajú by mal byť dostupný na stránke oficiálneho výrobcu.

Bicykle značky Ghost – oficiálni predajcovia v Bratislave

Pozrite si webové stránky oficiálnych predajcov, prípadne zavolajte na zákaznícku linku a opýtajte sa, či majú požadovaný model (alebo podobný) v správnej veľkosti. Zistite, či je možné urobiť skúšobnú jazdu. Najlepšie je vyskúšať bicykel v podmienkach, ktoré sú čo najbližšie tomu, v akom teréne budete jazdiť (nie vždy je to ale možné). Otestujte prevodové stupne a brzdy, nepodceňujte pocit z toho, ako sa na bicykli cítite.

ℹ️ V roku 2020, kedy boli obchody zatvorené kvôli ochoreniu Covid-19, výrazne vzrástol nákup bicyklov cez internet. Preto si môžete urobiť prieskum vybraného typu bicykla alebo značky priamo na internete. Využiť na to môžete aj porovnávací portál heureka, ktorý zobrazí obchody, ktoré vybraný typ / značku bicykla / alebo konkrétny model majú v ponuke. Vyhľadávanie je interaktívne a môžete si skúsiť zadať akékoľvek kľúčové slová: napríklad „cestný bicykel“, „bicykel CTM“ atď.

Urobte si testovaciu jazdu

Na testovaciu jazdu si prineste svoj občiansky, pretože počas testovacej jazdy ho budete musieť pravdepodobne nechať v obchode ako záruku. Požiadajte personál obchodu, aby pre vás bicykel nastavil – sedadlo, nahustenie plášťov, nastavenie odpruženia v prípade horských bicyklov. Ak neviete, ako niektoré časti bicykla fungujú, požiadajte o vysvetlenie a ukážku. Ak už máte zakúpené cyklo oblečenie, v ktorom obyčajne jazdíte, mali by ste ho počas testovacej jazdy mať oblečené, ak je to možné. Môže to ovplyvniť zážitok z jazdy.

Dobrá skúšobná jazda trvá asi 15 až 20 minút (aj keď možno budete jazdiť omnoho kratšie). Pohodlne sa najskôr na parkovisku rozjazdite a ak vám niečo nesedí, požiadajte ešte personál o úpravu – napríklad nastavenie sedla. Prejdite si všetky prevodové stupne a zistite ako bicykel zvláda zátačky. Aký pocit máte z riadenia? Je rýchle a pohotové? Pomalé a stabilné? Sú prevodové stupne dostatočné, aby ste sa mohli pohodlným tempom vyšplhať na strmé kopce? Zastavujú brzdy rýchlo a bezpečne? Je bicykel pohodlný na sedenie?

Neexistuje žiadna správna odpoveď.
Dôležitý je len váš pocit z jazdy a to čo vyhovuje najviac práve vám.

Väčšina obchodov sa nenachádza v blízkosti chodníkov, alebo ciest a nechce nechať jazdcov znečistiť testovacie bicykle. Takže ak hľadáte horský bicykel alebo napríklad gravel bicykel, skvelým tipom sú testovacie dni. Opýtajte sa v obchode, či majú takýto deň naplánovaný a prihláste sa naň. Na webových stránkach výrobcu si zasa môžete pozrieť kalendár ukážkových prehliadok. Nakoniec sa opýtajte, či má obchod v rámci svojho testovacieho dňa zaradený požadovaný model, o ktorý máte záujem.

Ako rozoznať dobrý (a zlý) obchod

Dobré obchody s bicyklami majú zamestnancov, ktorí sú priateľskí, dobre informovaní a vyznajú sa, ale zároveň sa prispôsobia úrovni vedomostí, ktoré máte o bicykloch vy. Ukážu ako fungujú rôzne časti, vysvetlia všetko potrebné. Dobrý obchod vám umožní testovaciu jazdu a zabezpečí vám aj správne nastavenie bicykla. Povedia vám o údržbe bicykla a o možných balíčkoch služieb, ktoré ponúkajú a na aké doplnky by ste mali myslieť.

Ak predajca, s ktorým hovoríte pôsobí odmietavo, nájdite si iného, ktorý vám pomôže. Ak sa to stane znova, nájdite si iný obchod.

A nakoniec – nátlakové taktiky predaja sú zriedkavé, ale ak sa vám pokúšajú predať, čo je v zlej veľkosti, alebo vám to zjavne nesedí, nebojte sa odmietnuť. Väčšina cyklo obchodov je skvelá, ale ak natrafíte na zlé zaobchádzanie, určite sa nebojte ozvať a vyjadriť nespokojnosť.

Želám vám, aby ste našli pre seba ten najlepší bicykel, ktorý vám prinesie veľa potešenia z jazdy!

      PLANETBIKE
      Logo