Prečo sú merino cyklodresy také obľúbené?

Prečo sú merino cyklodresy také obľúbené?

Väčšina moderných cyklodresov je vyrobená z technických syntetických tkanín. Spájajú v sebe tie najlepšie vlastnosti elastánu, polyesteru a nylónu a vytvárajú skvelé cyklistické dresy, ktoré odvádzajú pot, ľahko sa naťahujú bez straty tvaru, sú vysoko priedušné a dokonca aj vodeodolné.

Čoraz častejšie sa objavujú cyklodresy a oblečenie, ktoré majú v sebe vlnu merino, niektoré sú dokonca 100% merino. Napriek tomu, že je vlna merino najlepšia, keď je zmiešaná so syntetickými materiálmi, má niekoľko vynikajúcich vlastností, ktoré sú ideálne pre cyklistický dres. Merino vlna je prirodzene veľmi účinná pri odvádzaní vlhkosti. V lete vás ochladí a v zime zahreje (dokonca vám pomôže zostať v teple, keď ste mokrí). Merino vlna je tiež prirodzene odolná voči zápachu a antibakteriálna.

Wikipedia: Merino je významné plemeno ovce domácej cenené pre svoju jemnú vlnu. Pochádza pravdepodobne zo Severnej Afriky, odkiaľ sa vo vrcholnom stredoveku dostalo do Španielska. Od 19. storočia sa rozšírilo aj do ostatných krajín, v súčasnosti je hlavným producentom merino vlny Austrália.

1. Hrejú, aj keď sú vlhké

Cyklodresy z vlny merino majú absorbčnú schopnosť a udržiavajú telo v suchu. Vlánka tejto sú totiž hydrofóbne. Aj keď je oblečenie nasaté vlhkosťou, na dotyk a pocit ostáva suché a zároveň nestráca nič zo svojich termoregulačných vlastností — merino vlna vás teda ako jediný textilný materiál hreje aj vtedy, keď je vlhká. Schne rýchlejšie ako bavlna.

2. Majú prirodzenú termoreguláciu

Vlákna merino vlny sú duté a medzi pokožkou a vonkajším okolím vytvárajú akúsi mikroklímu. Takže v lete drží chlad a zime zasa teplo. Rovnako je merino dobré ak sa strieda vonkajšia teplota, napríklad chladné jarné rána a teplé poobedia.

ℹ️ Niektoré z posledných výskumov (Wool pyjamas help people fall asleep 15 minutes faster, scientists find | World News | Sky News) dokonca ukázali, že ľudia, ktorí spia v pyžamách z merino vlny majú dlhší a kvalitnejší spánok.

PÁNSKY DRES ROADCYCLING NA CESTNÚ CYKLISTIKU S KRÁTKYM RUKÁVOM (decathlon.sk)

Cyklodres s merino vložkami pod pazuchami: ⭐⭐⭐⭐⭐
Pánsky dres ROADCYCLING na cestnú cyklistiku s krátkym rukávom bordovo-červený… (decathlon.sk)

3. Na tele dýchajú

Merino oblečenie je veľmi priedušné, pretože vlna a jej vlákna majú nepravidelnú povrchovú štruktúru. Dokážu tak lepšie vsať poť a aj ho lepšie odvetrať. Pocit spoteného zalepeného trička, ktoré treba čo najskôr prezliecť sa tak rýchlo nedostaví.

Veľmi podrobné informácie o merino vlne, jej štruktúre a procese jej spracovania nájdete v tomto článku: Merino Wool: History, Benefits, Facts and Uses – Silverlight

4. Po dlhšom nosení nezapáchajú

Vlna merino prirodzene bráni vzniku nepríjemného zápachu, pretože lepšie odvádza pot a má aj antibakteriálne účinky.

Zápach totiž spôsobujú baktérie, ktoré dávajú prednosť nechránenému povrchu a rovným stenám (merino vlákna majú členitý povrch), preto sa baktériám darí práve v syntetických tkaninách.

5. Odolné voči UV žiareniu

Merino vlna absorbuje UV žiarenie, a preto sa ovce nespália.

Icebreaker Merino Everyday Crewe (sportby.sk)

Univerzálne tričko 100% merino: ⭐⭐⭐⭐⭐
Icebreaker Merino Everyday Crewe M – Sportby

6. Sú vodeopudivé

Ovce sú neradi mokré a vy tiež nie 🙂 Jemné vlastnosti vlny merino spôsobujú, že je vodoodpudivá, čo znamená, že sa nemusíte báť, že vás pri jazde v merino cyklodrese drese chytí krátka sprcha alebo slabý dážď.

7. Sú ekologickejšie

Zakaždým, keď sa perie syntetický odev, tak sa vyperú malé pramienky látky. Tieto mikroplasty a mikrovlánka z odevov vstupujú do vody a našli sa už všade – vrátane potravín, ktoré jeme. Merino vlna je to čisto prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný materiál. Merino oblečenie netreba prať tak často. Postačí, keď ho operiete až po viacnásobnom prepotení, inak ho stačí vetrať. A nežehlí sa.

Nákrčník Oxford Deluxe Merino Black (insportline.sk)

Multifunkčná šatka z hodvábne jemnej vlny Merino: ⭐⭐⭐⭐⭐
Nákrčník Oxford Deluxe Merino Black – inSPORTline

8. Sú pohodlné

Oblečenie z merino vlny je veľmi pohodlné – neškriabe a je veľmi mäkké, je pružné a nebráni v pohybe, je hypoalergénne.

ℹ️ Oblečenie z merino vlny a cyklodresy sú drahšie ako cyklodresy z umelých vlákien. Investícia do nich, sa ale určite odrazí v celkovom pohodlí, ktorý budete v oblečení cítiť.

Kompletná ponuka merino cyklodresov a oblečenia z vlny merino:
decathlon.sk – merino
insportline.sk – merino
sportby.sk – merino
      PLANETBIKE
      Logo