Rockrider E-ST 900 Recenzia: Cenovo dostupný mid-level eMTB z Decathlonu

Best seller Rockrider E-ST 900 Recenzia: Cenovo dostupný mid-level eMTB z Decathlonu
9.5
Rockrider E-ST 900 Recenzia: Cenovo dostupný mid-level eMTB z Decathlonu
Rockrider E-ST 900 Recenzia: Cenovo dostupný mid-level eMTB z Decathlonu
Silný motor, ktorý dobre spolupracuje s jazdcom
Dobre sedí na ceste
Geometria bicykla neovplyvňuje pohodlie
Prešmykač Shimano Deore
Recenzia

Cenovo dostupný eMTB so stredne silným motorom z Decathlonu, ktorý robí bicyklovanie zábavným a praktickým.

Decathlon Rockrider E ST900 - bicklovanie je praktické a zábavné
Decathlon Rockrider E ST900 (decathlon.sk)- robí bicyklovanie praktickým a zábavným

Tesne po svojom prvom horskom elektrobicykli Rockrider e-ST 500 je Decathlon späť v hre so svojim prvým horským elektrobicyklom Rockrider e-ST 900 so stredne silným motorom. Jedná sa o exkluzívny model určený pre hladkú, pružnú a zábavnú cyklistiku na horských trekoch.

Predstavenie horského elektrobicykla Rockrider E-ST 900

Horské elektrobicykle sú čím ďalej tým populárnejšie, pretože sú stále dostupnejšie, aj keď stále dosť drahé. Ich ceny sa najviac pohybujú v rozmedzí 2 – 3 tisíc eur. Práve tento fakt otvára na trhu miesto, ktoré sa snažia vyplniť veľkí distribútori, vrátane spoločnosti Decathlon.

Francúzska značka Decathlon „zmenila hru“ tým, že predstavila svoj prvý horský elektrobicykel so stredne silným motorom, a to len za zhruba 2 000 eur. Má centrálny motor a poskytuje dvojnásobný krútiaci moment v porovnaní s predchádzajúcim modelom Decathlon, Rockrider e-ST 500, ktorý stojí približne 1 300 eur.

E-ST 900 integruje výkonný 250-wattový motor BROSE T s pôsobivým výkonom krútiaceho momentu 70 Nm. Okrem toho je spojený s batériou 504 W, ktorá poskytuje vynikajúci výkon a dostatočnú autonómiu na výlety a strmé kopce na horských trekoch.

Bicykel je navyše vybavený 27,5-palcovými širokými plášťami a prednou odpruženou vidlicou RockShox Judy. Tento bicykel je vybavený prevodovkou Shimano Deore a jeho cieľom je poskytnúť nadpriemerný výkon všetkým cyklistom, ktorí milujú hory.

Má rozumne a agresívne stanovenú férovú cenu, pretože má vysokokvalitné vybavenie. Elektrické horské bicykle iných značiek majú pri rovnakom vybavení cenovku omnoho vyššie.

Decathlon Rockrider E ST900 (decathlon.sk)- robí bicklovanie praktickým a zábavným
decathlon.sk

Pohodlie a ergonómia

Vďaka svojim širokým plášťom a batérii, ktorá je umiestnená hneď na ráme na spodnej trúbke sa nedá skryť, že ide o elektrobicykel. Motor Brose je viditeľný, aj keď je v ochrannom puzdre umiestnenom pozdĺž rovnakej osi ako batéria.

Decathlon je hrdý na to, že do svojho eMTB integroval vysokokvalitné komponenty. Rám bicykla však nemá požadované povrchové úpravy, ktoré by pravdepodobne chcel každý cyklista – vo vnútri rámu sa zas ľahšie môžu usadzovať nečistoty z vonkajšieho prostredia, napríklad piesok alebo prach. Sťažuje to tak údržbu a čistenie.

Cyklista preto bude musieť viac dbať na údržbu a čistenie a na hĺbkové čistenie bicykla bude potrebné demontovať niektoré jeho časti.

Na tejto úrovni cenového rozpätia to ale nie je nič nezvyčajné, preto sa nedá očakávať, že batéria bude úplne integrovaná, alebo že sedadlo bude mať top kvalitu. Horské elektrobicykle iných značiek sú v takejto výbave aj tak o 50% alebo dokonca o 100% drahšie. Musíme teda zhodnotiť, že tento bicykel za cca 2000 eur v sebe ukrýva naozaj nadštandardnú výbavu.

MTB E-ST 900 ergonómia a jazdecká pozícia

Zakrivený rám dodáva tomuto bicyklu „svalnatejší“ charakter. Základňa bicykla (CS lenght horizontal) je krátka – 449 mm, vďaka tomu že motor je nad kľukou. Trocha to obmedzuje rázvor a bráni úplne dokonalej ovládateľnosti bicykla. Avšak hĺbka rámu (reach) v rozmedzí od 369 mm do 439 mm je zasa prispôsobená pre jazdcov vo všetkých výškových kategóriách.

Decathlon Rockrider E ST900
decathlon.sk

Geometria bicykla a následný posed je plne prispôsobený pre horské treky. Navyše je dokonca možné upraviť pozíciu predstavca až v piatich úrovniach nastavenia po 7,5 mm (od 0 do 30 mm). Takéto donastavenie predstavca umožní každému jazdcovi dokonale zladiť geometriu bicykla so svojou výškou a preferovanou jazdeckou pozíciou.

Čo sa týka komfortu jazdy, je treba vyzdvihnúť plášte Hutchinson Cougar 27,5″ so šírkou 2,8 palca, ktoré sú veľmi dobre priľnavé a poskytujú dobré tlmenie nárazov a kompenzujú tak aj zadné tlmenie nárazov, keďže bicykel má len predné odpruženie.

Hmotnosť bicykla, sedadlo a odpruženie

Bicykel je celkom ťažký, váži cca 22.1 kg a rám zo 100% hliníka je pochopiteľná voľba, pretože eMTB musia na ceste dobre „sedieť“.

Na bicykli je použité sedlo ROCKRIDER ERGOFIT PRO, ktoré je vhodné pre akúkoľvek šírku panvy. Hliníková sedlovka s priemerom 31,6 mm zaisťuje kompatibilitu s väčšinou nastaviteľných a odpružených sedloviek na trhu.

Spoľahnúť sa môžete na prednú odpruženú vidlicu RockShox Judy (vzduchovú), ktorá absorbuje nárazy (recenzia RockShox Judy). Vďaka zdvihu 120 mm, pneumatickej pružine pre optimálne nastavenie v závislosti od hmotnosti jazdca a možnosti ju uzamknúť alebo uvoľniť je táto základná vidlica výborná voľba.

MTB E-ST 900
decathlon.sk

Kontrolný LCD displej a doplnky

Aj napriek tomu, že ide o horský bicykel, Decathlon vybavuje všetky modely zvončekom a odrazkami v súlade s legislatívou. Bicykel sa dodáva s plochými plastovými horskými pedálmi so širšou platformou a výraznejšími pinmi, ale kvôli rýchlemu opotrebeniu aj pohodliu ich sám predajca odporúča neskôr vymeniť.

Čo sa týka kontrolného displeja – ebajk má k ľavému riadidlu pripevnený ovládací LCD displej, kde nájdete „všetko v jednom“. Zapína sa dlhším podržaním horného tlačidla. Navigácia v menu je pomerne jednoduchá vďaka 4 smerovému klikaciemu joysticku.

Domovská obrazovka zobrazuje aktuálnu rýchlosť a zároveň zobrazuje zvolený asistenčný mód. Odhad zostávajúceho dojazdu, resp. počet kilometrov sa zobrazuje tiež, avšak nie spolu s aktuálnou rýchlosťou a asistenčným módom.

Takže ak chcete zistiť, aký mód máte práve zapnutý, musíte sa vrátiť na hlavnú obrazovku – toto riešenie nie je moc praktické. Na druhú stranu, Decathlon to vyvážil aspoň malým doplnkom – slotom na vloženie micro USB na pravej strane alebo pripojenia GPS.

Motor a asistenčné módy

Ako už bolo vyššie spomenuté, tento eMTB je vybavený hliníkovým motorom BROSE T (link na stránku oficiálneho výrobcu) s krútiacim momentom 70 Nm, ktorý dokáže poskytnúť asistenciu až na úrovni 320%. BROSE motor je jeden z najlepších, ktorý sa dá v segmente ebajkov nájsť. Je silný a neuveriteľne efektívny. Implemetovaním tohto motora, Decathlon dokázal, že to myslí so svojimi elektrobicyklami naozaj vážne. Tento motor využíva aj Specialized v niektorých svojich modeloch (zhodnotenie motora link).

Na bicykli máte k dispozícii 4 módy elektrickej asistencie, takže rozdelenie síl budete môcť podľa terénu rovnomerne deliť. Peší režim kompenzuje hmotnosť bicykla, keď potrebujete ísť pešo.

Rockrider e-st 900 displej
decathlon.sk

Štandardný režim (160%) pri plnom výkone ponúka najväčšiu všestrannosť. Zostáva len prispôsobovať 10 rýchlostí na jednoprevodníku, aby ste udržali dobrú kadenciu šľapania. Kombinácia predného ozubeného kolesa s 34 zubami a kazety s 10 ozubenými kolesami (10-42 zubov) stačí na to, aby ste aj do kopca išli dobrou rýchlosťou a príliš netlačili.

Reťaz, prehadzovanie a brzdy

Pre zabránenie spadnutia reťaze má bicykel E-ST900 jednoprevodník s technológiou ChainFlow 3D, ktorá minimalizuje riziko, že sa reťaz pri prehadzovaní vyšmykne a spadne. Aj napriek tejto záruke a použitiu lepšej reťaze je ale stále nutné dbať na to, aby ste radili vhodným spôsobom.

Prehadzovačka (prešmykač) Shimano Deore M6000 Shadow+ napriek tomu umožňuje rýchle radenie a naozaj treba oceniť, že Decathlon sa v tomto prípade neubral ekonomickým smerom, ale zvolil naozaj kvalitné osadenie.

Pri brzdení môžete počítať s hydraulickými kotúčovými brzdami Tektro TKD32. So svojimi 180 mm širokými kotúčmi vpredu aj vzadu poskytujú dostatok sily aj na prudšie zastavenie v kopci.

Rockrider E-ST 900 Recenzia
decathlon.sk

Výdrž bicykla Rockrider E-ST 900

Bicykel má 14A 36 V batériu (504 Wh), vybavenú článkami SAMSUNG SDI, ktorá má pri týchto parametroch výdrž cca nad 120 km. Keďže ale ide o horský bicykel určený predovšetkým na zjazdy, výdrž batérie bude nižšia v závislosti od náročnosti terénu, podľa ktorého zapnete stupeň asistencie motora. Priemerná výdrž batérie bude teda v hornatom teréne cca 80 km pri štandardnom móde. Vo vyšších výkonoch sa môže znížiť na cca 30 km.

Výdrž bicykla Rockrider E-ST 90 pri rôznych stupňoch asistencie motora, v rôznom teréne
Výdrž bicykla Rockrider E-ST 90 pri rôznych stupňoch asistencie motora, v rôznom teréne (pre váhu jazda 75 kg)

Dĺžka nabíjania batérie je asi 3 hodiny. Nabíja sa cez konektor, ktorý je možný zapojiť aj keď je batéria umiestnená v ráme. Každopádne, batériu viete aj vybrať, a nabíjať ju samostatne.

Na indikovanie nabíjania je na batérii indikátor nabitia s piatimi LED diódami. Decathlon poskytuje na batériu štandardnú záruku 2 roky, alebo 500 cyklov (nabitie/vybite). Navyše Decathlon avizuje, že batéria vybavená článkami SAMSUNG SDI by si mala na konci svojej záruky po dvoch rokoch zachovať stále 70% svojej kapacity.

Decathlon Rockrider E ST900
decathlon.sk

Odporúčanie na záver

Ak sa vám kvalita a cena bicykla páči, ale stále si nie ste istí, či je to správna voľba, pretože ide o bicykel z Decathlonu, môže vám pomôcť zhodnotenie kvality Decathlon bicyklov v nasledovnom článku: Sú Decathlon bicykle dobré?

9.5Expert hodnotenie
Cenovo dostupný eMTB so stredne silným motorom z Decathlonu, ktorý robí bicyklovanie zábavným a praktickým.

Elektrobicykel Rockrider E-ST 900 je veľmi dobre vyvážený ebajk za absolútne férovú cenu. Dobrý spoločník na treky vďaka motoru Brose, ktorý ponúka dosť výkonu a energie. Ak si chcete užiť jazdu drsnejším terénom a vychutnať výhody elektrobicykla, alebo chcete nasledovať skupinu skúsenejších bajkerov, tento bicykel za cca 2000 eur bude výbornou voľbou.

Kvalita
9
Výkon
9.5
Cena/kvalita
10
Plusy
 • Silný motor, ktorý dobre spolupracuje s jazdcom
 • Dobre sedí na ceste
 • Geometria bicykla neovplyvňuje pohodlie
 • Prešmykač Shimano Deore
Mínusy
 • Kontrolný LCD displej sa horšie ovláda počas jazdy
   PLANETBIKE
   Logo