Prečo majú elektrobicykle také široké plášte?

Prečo majú elektrobicykle také široké plášte?

Elektrobicykle sa stávajú čím viac populárne a pravdepodobne ste si všimli, že majú veľmi široké plášte oproti iným bicyklom. Na prvý pohľad sa to môže zdať trocha čudné, ale má to svoje dôvody, ktoré vlastne prispievajú k výhodám elektrobicykla.

Elektrobicykle majú hrubé a široké plášte, pretože tak lepšie zvládajú jazdu v klzkom teréne, alebo jazdu po nerovnostiach cez štrk, piesok a kamene. Kvôli motoru a batérii sú ťažšie ako obyčajné bicykle, takže vďaka hrubším kolesám lepšie sedia na ceste, lepšie sa držia v rovnováhe a ľahšie sa ovládajú. Navyše pomáhajú spaľovať viac tuku, pretože na rozkrútenie kolesa je potrebná väčšia sila.

Nižšie vám poviem viac o výhodách aj nevýhodách, ktoré sú so širšími plášťami spojené.

Čo to je e-bike?

Elektrobicykel, elektrický bicykel, e-bike alebo ebajk – ako sa vám páči, je jednoduchý a stále pomerne mladý vynález. Pridajte si k bicyklu motor, ovládanie motora a batériu a máte elektrobicykel.

Elektrobicykle ťahajú k cyklistike stále viac ľudí, čo je skvelé. Cyklistika ako taká je náročný šport. Pre niektorých sú elektrobicykle medzistupeň medzi nič nerobením a čistou cyklistikou. Pre niektorých je to práve tá oblasť, pri ktorej skončia. A je to v poriadku – pretože je lepšie prejsť na elektrobicykli 30 km ako sedieť doma na gauči a nerobiť nič.

Široké plášte elektrobicyklov sa dobre prispôsobia každému povrchu

Prečo sa na elektrobicykle používajú tak široké plášte?

Keď sa pozriete na e-bike a všimnete si kolesá a plášte uvidíte, že sú omnoho širšie v porovnaní s obyčajnými bicyklami. Môžete si spraviť rýchly záver, že sú vlastne rovnaké ako na bicykloch, len širšie. Ale mýlili by ste sa. Použitie takýchto širších plášťov nesie v sebe veľa skrytých výhod, ktoré poskytujú cyklistom úplne iný pocit z jazdy.

Tu sú dôvody, prečo sa širšie plášte používajú:

1. Široké plášte sa dobre prispôsobia akémukoľvek terénu

Hrubé pneumatiky rovná sa viac povrchu, ktorý sa vám počas jazdy bude hodiť. Čím sú širšie, tým je jednoduchšie jazdiť po teréne, kde by úzke plášte mali problém. S elektrobicyklom sa vám bude dobre jazdiť po piesku, štrku, kameňoch či snehu. Dokonca nebudete mať problém ani s klzkým povrchom alebo daždivými podmienkami. Poskytnú vám nad vašou jazdou dokonalú kontrolu.

Pri vhodne zvolenom asistenčnom móde motora je navyše možné dosiahnuť jazdeckú rýchlosť porovnateľnú s obyčajným bicyklom.

2. Široké plášte sú ideálne na poľné cesty, sneh aj ľad

Slovensko je hornatá krajina plná lúk a zvlnených poľných ciest plných malých kamienkov a blata. Bicyklovanie cez takúto krajinu je zároveň aj najväčší relax. Kolesá elektrobicykla vám poskytnú želanú flexibilitu a umocnia zážitok z jazdy v lete a rovnako aj v zime.

3. Široké plášte zabezpečia jednoduchú a pohodlnú jazdu

Široké plášte potrebujú na nafúkanie viac vzduchu ako klasické plášte. Znamená to však, že majú väčšiu odolnosť proti nárazom ako obyčajné. Čo to znamená pre vašu jazdu na bicykli? Všetky nerovnosti, výtlky a diery koleso omnoho lepšie absorbuje. Viem, že to neznie ako veľký objav, ale jazda na elektrobicykli so širokými plášťami bude jedna z najpohodlnejších, akú kedy zažijete.

4. Sú odolnejšie ako tenšie plášte

Samotná hrúbka plášťov zabezpečuje, že sú veľmi odolné. Tenšie plášte majú často problém praskania pri kontakte s ľadom. Zdá sa, že širšie plášte tento problém nemajú. Preto im nebude robiť problém striedanie rôznych povrchov. Kým ich zničíte, prejdete s nimi omnoho viac kilometrov a užijete si viac zábavy, ako na obyčajnom bicykli.

5. Dokážete spáliť viac tukov a jazdu môžete mať ako formu cvičenia

S elektrobicyklami sa viažu niektoré mýty, napríklad, že elektrobicykle sú pre lenivých. Pokiaľ sa zaujímate o cvičenie a fitness, tak viete, že s ebajkami je to úplne naopak. Vďaka širokým plášťom musíte zapájať viac vlastnej sily, aby ste bicyklovali. Ak máte zapnutý motor a šľapete do kopca, získate lepšiu kadenciu, čím spaľujete viac tukov v porovnaní s jazdou do kopca na obyčajnom bicykli, kedy spaľujete viac cukrov.

6. Vďaka širokým plášťom získate lepšiu všestrannú kontrolu nad bicyklom a rovnováhu

Členitý dezén v kombinácii s plochou plášťa ponúka cyklistovi omnoho väčšiu kontrolu nad bicyklom a to na rôznych povrchoch. Znamená to, že zákruty a manévre zvládnete omnoho ľahšie a pohodlnejšie ako s úzkymi plášťami. Celkovo to prispeje k tak dobrému pocitu z jazdy, že bicykel nebudete chcieť vymeniť za iný.

7. Zapojenie elektromotora eliminuje nevýhody širokých plášťov

Pred príchodom elektrobicyklov bolo použitie takýchto hrubých pneumatík na bicykloch ťažkopádne. Jazda bola pomalšia, ťažšia a nebola to zábava. Po nastúpení motorov, ktoré asistujú pri výkone cyklistu, sa situácia obrátila. Široké plášte získavajú čoraz väčšiu obľubu.

8. Asistencia pedálovania poskytuje cyklistovi všestrannosť

Pri jazde na širokých pneumatikách sa môže cyklista veľmi rýchlo unaviť, dokonca aj na rovných cestách s hladkým povrchom. Keď k tomu dôjde, stačí si zapnúť motor a zvoliť vhodný asistenčný mód. Tak znížite intenzitu cvičenia a doprajete si znova priestor, aby ste si na bicykli trocha oddýchli.

Ako sme spomínali vyššie, jazda na elektrobicykli môže byť aj formou cvičenia. Široké pneumatiky poskytnú dostatok flexibility na to, aby ste si nacvičili manévrovanie do zákrut a precvičili tak svaly.

elektrobicykle široké plášte

Nevýhody širokých plášťov na elektrobicykloch

Napriek tomu, že široké plášte majú svoje nepochybné výhody, nie sú úplne bez nedostatkov. Úzke plášte majú vo svete cyklistiky svoje nezastupiteľné miesto, čo dokážeme posúdiť vďaka ich nesmiernej popularite. A je tiež pravda, že mnohé z nevýhod širokých plášťov, odstraňuje práve elektromotor použitý v ebajkoch. To im však nepomôže úplne a stále majú zopár menších nevýhod.

Tu uvádzam hlavné nevýhody:

1. Ťažšie šľapanie do pedálov

Nevýhodou elektrobicyklov so širokými plášťami je to, že sa vám bude ťažšie šľapať, aj keď ste na úplne rovnom povrchu. Čím viac sa koleso dotýka zeme, tým väčšiemu odporu budete čeliť. Hlavnou nevýhodou sa to stáva najmä v situácii, ak sa vám vybije batéria, nemôžete ju nikde po ceste dobiť a musíte sa dostať domov.

Viete o tom, že na Slovensku sa nachádza sieť nabíjacích staníc, kde si môžete bezplatne dobiť batériu vášho elektrobicykla?

Screenshot of www.ebajkconnect.sk

Štandardne sú podporované systémy Bosch, Yamaha – small connector a postupne pribúda aj miest s nabíjačkami Shimano

2. Sú drahšie

Toto konštatovanie pre skúsenejších cyklistov asi nebude žiadnym prekvapením. Širšie plášte sú drahšie ako tie s klasickou hrúbkou. Dôvodom je, že vyžadujú iné náboje, duše a ráfiky ako obyčajné plášte. Tieto náklady môžu byť ešte vyššie, ak si chcete neskôr upraviť ebajk, aby ste znížili jeho hmotnosť.

3. Je náročnejšie ich zohnať v obchodoch

Ak časť z kolesa elektrobicykla potrebuje výmenu, zohnať niektoré diely môže byť trocha ťažšie ako pri klasickom bicykli. S nárastom popularity elektrobicyklov sa ale ich ponuka v obchodoch rozširuje a predpokladáme, že sa postupne zaradia k štandardným dielom.

      PLANETBIKE
      Logo