8 rád a tipov ako si vybrať horský bicykel

8 rád a tipov ako si vybrať horský bicykel

Ak ste nováčikom v oblasti horských bicyklov a páči sa vám predstava jazdy drsným terénom, kde sa môžete aj trocha zablatiť, tak by ste v kúpou horského bicykla nemali váhať ani chvíľu. Predtým ako si svoj nový horský bicykel vyberiete, je však dobré poznať aspoň základné užitočné tipy, ktoré pomôžu pri rozhodovaní a výbere vhodného horského bicykla, ktorý bude úplne podľa vašich predstáv.

1. Vyberte si správny typ horského bicykla

Horské bicykle sa v jednoduchosti členia na dve hlavné kategórie. Prvou kategóriu sú bicykle s prednou odpruženou vidlicou – nazývané Hardtail; a druhou celoodpružené horské bicykle – nazývané Full, alebo Full Suspension. Stále sú dostupné aj neodpružené horské bicykle, s ktorými sme možno jazdili ako deti – nazvývané Rigid. Odpruženia sú už však dnes tak populárne a žiadané, že nemá väčší zmysel vyberať horský bicykel bez odpruženia.

Hardtail bicykle

Tieto bicykle majú odpruženie iba na prednej vidlici. Sú to cenovo najdostupnejšie horské bicykle s odpružením, ale nájdu sa medzi nimi aj špičkové pretekárske bicykle určené pre náročných jazdcov.

Full Suspension bicykle

Celoodpružené bicykle majú odpruženú prednú vidlicu aj zadný rám. Cenovo sú drahšie ako horské bicykle s prednou odpruženou vidlicou.

HardtailFull Suspension
CenaNižšiaVyššia
Náklady na údržbuNižšieVyššie
Váha bicyklaTrocha ľahšíTrocha ťažší
Vhodný terénPoľné, lesné cesty, ľahšie zjazdy, chodníkyDrsnejší terén s kameňmi, koreňmi, štrkom…
Najlepší pre✅ Viac účelové použitie (chodníky, poľné, lesné cesty)
✅ Ľahký kopcovitý terén
✅ Tvrdé jazdy po drsnom teréne
Drsné vysokorýchlostné jazdy
Jazdcov, ktorí majú problém s chrbticou alebo kĺbami
Bicykle s prednou odpruženou vidlicou vs. celoodpružené

Už z prvého pohľadu na celoodpružený bicykel je jasné, že jeho výroba je z hľadiska použitých komponentov komplikovanejšia a náročnejšia, čo samozrejme stojí určité peniaze. Znamená to, že za tú istú cenu (napríklad 700€) dostanete omnoho lepšie vybavený horský bicykel hardtail ako full suspension bicykel. Rovnako s hardtail horským bicyklom budete mať menej starostí s údržbou a aj náhradné diely a prípadná oprava, bude lacnejšia.

Na druhej strane ale, celoodpružené bicykle sú práve najvyspelejšie aké kedy boli, takže ich výhody môžu prevažovať nad nevýhodami. Taktiež neplatí ani to, že ak niekto chce jazdiť na full susspension bicykli, najskôr sa musí naučiť na hardtaile. Výber typu bicykla podľa odpruženia je teda len a len na vašej preferencii.

S odpružením sa úzko viaže aj tzv. zdvih odpruženia, ktorý je bližšie popísaný v nasledujúcom bode.

2. Spoznajte o čom je zdvih odpruženia

Ak ste pri výbere vhodného horského bicykla nováčikom, zistíte že pre rôzne horské bicykle uvádzajú výrobcovia rôzne veľkosti odpružení, tj. zdvih odpruženia. Ľahko môžete dôjsť k záveru, že musíte hľadať horský bicykel s čo najväčším odpružením. V skutočnosti ho však možno vôbec nebudete potrebovať a bicykel s menším odpružením bude úplne stačiť.

Zdvih je vlastne rozsah v akom sa odpružená vidlica pohybuje (alebo odbornejšie povedané rozsah pohybu tlmiča). Uvádza sa v mm. V popise bicykla býva uvedené aký je zdvih vpredu na vidlici (v prípade bicyklov, ktoré majú odpruženú iba prednú vidlicu) a aj vzadu na ráme – v prípade bicyklov, ktoré sú celoodpružené. V prípade celoodpružených bicyklov býva zdvih väčšinou (ale nie vždy) rovnaký napr 100/100 alebo 120/120.

Ukážka zdvihu odpruženia na prednej vidlici

Podľa zdvihu odpruženia sa potom následne členia celoodpružené bicykle na viaceré typy:

  • 100-120 mm zdvih – bicykle určené prevažne na rekreačné využitie tzv. XC (cross country) horské celoodpružené bicykle;
  • 120-180 mm zdvih – pre jazdy v náročnejšom teréne tzv. trail alebo enduro bicykle;
  • minimálne 180 mm zdvih – určené pre divoké jazdy z kopca tzv. downhill alebo free ride bicykle.

Niektoré typy odpružených bicyklov majú možnosť uzamknutia pruženia, čo ocenia cyklisti, ktorí chcú využívať bicykel pri zjazdoch, ale aj v menej náročnom teréne, napríklad po ceste.

Ako vyzerá odpruženie v spomalených záberoch

Záleží teda na veľkosti zdvihu odpruženia? Mali by ste tento faktor zvažovať? Určite záleží, a to najmä v prípade celoodpružených bicyklov. Omnoho dôležitejšia je však otázka, v akom teréne a ako rýchlo a ďaleko chcete jazdiť. Čím drsnejší je terén, v ktorom chcete jazdiť a čím ďalej alebo rýchlejšie chcete jazdiť, tým sa zdvih odpruženia stáva dôležitejší. Pre prevažne rekreačné jazdy lesnými cestami úplne stačí rozsah zdvihu odpruženia od 100 – 120 mm.

Zdvih odpruženia
mm
Typ horského bicykla
30 – 5020″ a 24″ detské bicykle
(20 a 24 je priemer kolesa v palcoch)
60 – 8024″ detské bicykle, hybrid
100 – 120XC (Cross Country) horské bicykle
120 – 160Trail, Enduro horské bicykle
180 – 200Downhill, Free Ride horské bicykle
Typ horského bicykla podľa zdvihu odpruženia

3. Vyberajte kvalitu odpruženia, nie kvantitu

Ľahko vás môže zlákať myšlienka, že čím väčší zdvih odpruženia na bicykli mať budete, tým bude bicykel kvalitnejší. Táto úmera neplatí. Existujú dvojaké typy odpruženia vidlice – pružinové a vzduchové.

Pružinová vidlica vs. vzduchová vidlica
Zdroj: havefunbiking.com

Pružinová vidlica zaistí dostatočný jazdný komfort, ale hlavne v ľahšom teréne. Je lacnejšia ako vzduchová vidlica, ktorá je kvalitnejšia a zároveň vám dovolí užiť si jazdu úplne na maximum.

Kvalitný tlmič a dobre nastavené pruženie zaváži viac ako samotný zdvih odpruženia. Preto si pri výbere pozrite na internete recenzie na vybraný typ odpruženia.

ℹ️ Výrobcovia bicyklov si nevyrábajú vlastné odpruženia. Namiesto toho sa obracajú na hlavných dodávateľov v tejto oblasti ako sú značky: Fox, RockShox, Marzocchi, Manitou, DT Swiss, SR Suntour a X-Fusion.

4. Zvoľte si správny priemer kolies

V obchodoch nájdete delenie horských bicyklov aj podľa priemeru kolies, miery sú uvedené v palcoch:

  • 26″
  • 27,5″
  • 29″
Priemery kolies horských bicyklov

Priemer kolies na horských bicykloch je v súčasnosti najčastejšie vo veľkostiach 27,5″ alebo 29″ (27,5 palca = 69,85 cm vs. 29 palcov = 73,66 cm); starší priemer kolies 26″ pomaly z trhu mizne a dodáva sa skôr pre bicykle určené pre dorastajúcich cyklistov s výškou 145-155 cm. Veľkosť priemeru kolies ovplyvňuje jazdu a váš pocit z nej. Kolesá s väčším priemerom sú samozrejme o niečo málo rýchlejšie ako kolesá s priemerom 27,5″. Bicykel s priemerom kolies 29″ je skôr určený pre kľudnejšiu jazdu a vyšších jazdcov. Ak si chcete počas jazdy užiť viac zábavy zvoľte kolesá s priemerom 27,5″ – bicykel bude obratnejší, lepšie s ním budete narábať do zákrut a na kamenistom zjazde bude jazda zábavnejšia a viac odviazaná ako pri bicykli s priemerom kolies 29″.

Kolesá s priemerom 20″ a 24“ sú určené pre juniorské horské bicykle.

5. Vyberte si správnu veľkosť bicykla

Po ujasnení si požiadaviek na bicykel je výber správnej veľkosti bicykla absolútne kľúčové. Keď hovoríme o veľkosti bicykla reč je vlastne o – výške rámu resp. sedlovej trúbky. Podľa výšky postavy človeka je prispôsobená veľkosť rámu a teda aj veľkosť bicykla. Horské bicykle majú označenia veľkosti rámov podľa písmen XS, S, M, L, XL , alebo podľa mm, cm alebo v palcoch napríklad 17“, 18“ alebo 19“ (1 palec = 2,54 cm).

Veľkosť horského bicykla – Sedlová trúbka

Veľkosti rámov a následné číslovanie sa však môžu mierne odlišovať v závislosti od značky bicykla alebo konštrukcie rámu. Preto neexistuje žiadna univerzálna tabuľka, ktorá by vám povedala, že ak máte 175 centimetrov, kúpte si bicykel vo veľkosti M alebo 18“. Dokonca ak si urobíte prieskum na internete nájdete viacero veľkostných tabuliek, ale môžu sa mierne líšiť: v závislosti od typu bicykla – horský, crossový atď., od určenia bicykla – pánsky, dámsky a aj od značky – Ghost, Merida…). Nižšie je uvedená orientačná tabuľka so všeobecnými pravidlami.

Výška postavy v cmVeľkosť rámu v palcoch
150 – 15515″ – 16″
155 – 16016″
160 – 16516″ – 17″
165 – 17017″ – 18″
170 – 17518″ – 19″
175 – 18019″ – 20″
180 – 18520″ – 21″
185 – 19021″ – 22″
190 – 19522″ – 23″
195 a viac23″ a viac
Pevné aj celoodpružené horské bicykle – orientačná veľkosť rámu
Orientačná veľkosť horského bicykla – pánska, dámska, detská veľkosť

Najlepšia cesta v tomto prípade je postupovať tak, že najskôr vyberiete konkrétny typ a model bicykla, o ktorý máte záujem. Každý dobrý predajca má priamo pri každom type bicykla uvedenú veľkostnú tabuľku, ktorá sedí na vybraný model bicykla. Ak sa tam tabuľka nenachádza alebo si výberom veľkosti nie ste istí, môžete ho priamo kontaktovať s dotazom, aby vám veľkosť konkrétneho modelu upresnil a poradil pri výbere. Ak zvažujete možnosť nákupu bicykla cez internet, takéto dotazovanie predajcu koniec koncov ani nie je na škodu. Aspoň zistíte ako s vami ako zákazníkom komunikuje, a či budete môcť obchodu dôverovať. Ak má predajca kamennú predajňu, môžete ju navštíviť, aby ste si bicykel vyskúšali.

Môže sa stať, že sa nachádzate medzi dvoma veľkosťami, rovnako ako ja. V tomto prípade platí zásada, aby ste si zvolili menšiu veľkosť, ak uprednostňujete lepšiu ovládateľnosť (bicykel sa ľahšie ovláda) a pohodlie (rovnejší chrbát) a väčšiu veľkosť, ak uprednostňujete lepšie šliapanie s viac naklonenou polohou (vhodnejšie na výkon). Ja som si vždy zvolila menšiu veľkosť, pretože aj keď jazdím na cestnom bicykli mám rada uvoľnenejší rekreačný posed a nie príliš naklonený pretekársky. S výberom som bola spokojná.

ℹ️ Keďže ľudia s rovnakou výškou môžu mať rozdielnu dĺžku nôh, výber veľkosti podľa vašej výšky nemusí stačiť. Môžete si teda vypočítať akú výšku rámu by ste potrebovali vzhľadom na vašu dĺžku nôh v nasledujúcom článku: Ako presnejšie vybrať veľkosť vášho nového bicykla?

6. Príliš sa netrápte váhou bicykla

Váha bicykla je dôležitá. Ale omnoho dôležitejšia je schopnosť horského bicykla sa vysporiadať s náročným terénom. Keď sa v zjazde stretnete s kameňmi a konármi, tak nie je dôležité to, že váš vybraný bicykel váži o dve kilá viac, ako ten ktorý ste pôvodne zvažovali. Dôležitejšia je presnosť riadenia, zatáčania a pocit, že svojmu bicyklu môžete plne dôverovať.

7. Vyberte vhodné prevody a brzdy

Prevody na horských bicykloch

Horské bicykle dnes nie sú to, čo horské bicykle kedysi. Horské bicykle kedysi boli väčšinou univerzálnejšie ako horské bicykle dnes. Dalo sa s nimi celkom pohodlne vyšliapať do priemerného kopca a aj príjemne odbicyklovať 40 km po asfaltovej ceste. Dnes sú doplňujúcim typom k horským bicyklom crossové bicykle, ktoré sú viac prispôsobené na jazdenie po cestách a menej po náročnom strmom teréne (Aké typy bicyklov existujú? Podrobné vysvetlenie). Dnešné horské bicykle sú dokonale stavané na zjazdy, a majú veľa prevodov, s ktorými zvládnete aj tie najstrmejšie stúpania. Na asfaltovej ceste vám však zrazu môžu na nich chýbať prevody, aby ste mohli šliapať rýchlejšie.

ℹ️ Preto ak plánujete so svojim horským bicyklom napríklad jazdiť často aj po hrádzi, uvítate prevod, ktorý vám dovolí šliapať čo najrýchlejšie – budete teda hľadať bicykel, ktorý má predné ozubené kolieska v čo najširšom rozsahu napríklad 22 – 32 – 42. Prípadne môžete zvážiť kúpu crossového bicykla namiesto horského.

Pre bližšie vysvetlenie toho, ako to vlastne s prevodmi funguje, kedy je prevod prispôsobený na rýchle šľapanie po ceste a kedy do kopca, pozrite súvisiaci článok: Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Brzdy na horských bicykloch

Prevažná väčšina horských bicyklov v súčasnosti má kotúčové brzdy – niektoré sú mechanické, niektoré hydraulické. Stále sa však nájdu aj modely, ktoré majú „klasické“ brzdy. Ak teda váhate práve nad brzdami a neviete, ktorým by ste mali dať prednosť, môžete si hlavné rozdiely medzi nájsť v súvisiacom článku: Kotúčové brzdy vs. klasické brzdy. Ktorým dať prednosť?

Najobľúbenejšie pánske horské bicykle

8. Ušetrite niekoľko eur z vyčleneného rozpočtu

Ak máte na horský bicykel striktne vymedzený rozpočet, určite sa zíde ak z neho pár eúr ušetríte. Nielen preto, že budete mať pocit, že ste nakúpili lacnejšie ale aj preto, že kúpou bicykla sa to nekončí. Keď si jazdu na horskom bicykli zamilujete, možno budete chcieť kvalitnú novú prilbu, batoh na bicykel alebo okuliare, ktoré momentálne nemáte alebo začnete vylepšovať svoj bicykel novými doplnkami.

9. Dámske horské bicykle. Áno či nie?

Dámske modely horských bicyklov sú lepšie prispôsobené stavbe ženského tela, pretože ženy majú zväčša kratší trup ako muži a rovnako aj dĺžku nôh. Dámske verzie bicyklov sú teda v geometrii upravené tak, že od sedadla k riaditkám je kratšia vzdialenosť, rovnako ako aj od sedadla k pedálom. Okrem toho sa dámske verzie horských bicyklov líšia tým, že:

  • sú vybavené dámskymi sedlami – dámske sedlá sú kratšie a trocha širšie ako tie mužské, preto by vám mali vyhovovať lepšie. Ak sa vám však páči nejaký bicykel, ale sedadlo na ňom nie, nemali by ste sa tým príliš zbytočne trápiť, pretože sedadlo môžete kedykoľvek ľahko zmeniť podľa toho, aké vám bude vyhovovať.
  • riadidlá bývajú menšie a užšie – ženy majú užšie ramená ako muži, preto mávajú dámske verzie bicyklov riadidlá užšie. Jazda na bicykli, na ktorom nevyhovuje šírka riadidiel môže viesť k bolestiam chrbta. V tom prípade, treba kontaktovať predajcu a poradiť sa s ním – niekedy je nutná výmena bicykla.
  • brzdové páčky – ženy majú menšie ruky ako muži, takže v niektorých prípadoch môže byť pre ženu ťažšie dosiahnuť komfortne na brzdy. Preto dámske verzie bicyklov majú brzdové páčky menšie a bližšie.
  • kratšie kľuky (Čo sú to kľuky? Kde na bicykli sa nachádzajú?) – aby bolo pohodlné dočiahnuť so sedla na pedál.
  • odpruženie – väčšina dámskych horských bicyklov má tiež jemnejšie odpruženie, ktoré sa využíva v bicykloch pre nižších jazdcov, pretože ženy sú zväčša ľahšie ako muži.

Takže ak ste žena a uvažujete nad kúpou dámskeho horského bicykla, tak za mňa rozhodne áno, sama totiž jazdím na dámskej verzii cestného bicykla a v komforte je cítiť rozdiel oproti mužskej verzii. Bicykel bude lepšie prispôsobený stavbe vášho tela a padne vám ako uliaty.

ℹ️ Nedá sa však úplne presne povedať, že ak ste žena, budete potrebovať dámsku verziu bicykla. Je to preto, že každé telo je jedinečné. Niektorým ženám môžu stále viac vyhovovať mužské verzie bicyklov, rovnako ako dokonca niektorým mužom viac sedia ženské verzie bicyklov. Všetko záleží od telesných proporcií konkrétneho jazdca.

Inšpirovať sa môžete dámskymi horskými bicyklami, ktoré sa práve najviac predávajú.

Najobľúbenejšie dámske horské bicykle

      PLANETBIKE
      Logo