Náš výber

Sú Decathlon bicykle dobré?

Keď som si chcela kúpiť svoj prvý cestný bicykel, veľmi som rozmýšľala nad tým, akú značku si vybrať. O bicykloch z Decathlonu som nič nevedela, keďže nikto z môjho okolia ich ešte vtedy nemal. Všimla som si, že tieto cestné bicykle sú pri podobnej výbave lacnejšie aj o 500€ v porovnaní s renomovanými značkami.

Hľadala som v tom nejaký háčik a rozhodla som sa, že „na vyskúšanie“ si vyberiem najlacnejší cestný bicykel, aký bol vtedy v ponuke. Bol to BTWIN 100, teraz už Triban 100 (odkaz na bicykel do Decathlonu) – malý hybrid, trocha vlastnosťami podobný gravel bicyklu, univerzálny, nezničiteľný, zvládol všetky miesta, kam som ho zatiahla – niečo ako Nokia 3310 medzi bicyklami, proste legenda. Bol tak dobrý, že mi ho nakoniec ukradli. Ďalší „plnokrvný“ cestný bicykel som neskôr znova kúpila v Decathlone a toto rozhodnutie neľutujem.

Aké sú teda Decathlon bicykle naozaj? Prečo sú lacnejšie ako renomované značky, sú vôbec kvalitné a aký je ich pomer kvalita/cena? Mali by ste im dať vôbec šancu?

Vedeli ste, že v Decathlone si už môžete rezervovať bicykel okrem webstránky aj cez videohovor alebo whatsapp? Viac na konci článku.

Ako sa Decathlon bicykle vyrábajú?

Webový portál bikemag.hu v článku Ako sú vyrábané Decathlon bicykle – návšteva vo výrobnom mestečku BTWIN (článok je po anglicky) ukazuje pohľad do zákulisia výroby Decathlon bicyklov. Mestečko BTWIN sa nachádza v meste Lille vo Francúzsku, keďže Decathlon je francúzsky výrobca.

BTWIN village v meste Lille (Zdroj FB BTWIN village)

Na tomto mieste prebieha dizajnovanie nových bicyklov, ich výroba a podrobné testovanie. Ako uvádza autor článku, mal možnosť vidieť všetky fázy vývoja bicykla a zo začiatku prichádzal trocha skeptický, keďže rokmi skúseností vidí veľmi dobre do pozadia výroby bicyklov. Decathlon uvádza, že ich výrobky sú navrhované „doma“, to znamená že sa neobracajú na dodávateľov z ďalekého východu a väčšinu sortimentu navrhujú ich vlastní inžinieri. Iba malá časť výrobkov nižšej cenovej kvality je získavaná tradičným spôsobom.

V testovacom laboratóriu sa na bicykloch a ich súčiastkach vykonávajú testy na zlyhanie. Autor konštatuje, že videl už veľa takýchto zariadení u rôznych značiek bicyklov, ale Decathlon má jednu z najlepších úrovní testovania, akú kedy zažil. Každý bicykel, ktorý nakoniec ide do finálnej výroby sa testuje vo viacerých oblastiach. Zvyčajne sa to vykonáva ešte vo fáze prototypovania, ale v laboratóriu sa vykonávajú aj náhodné testy kontroly kvality. Vývoj produktov vykonávajú odborníci a nie marketingový tím.

Ako funguje výroba Decathlon bicyklov a prečo majú tieto bicykle veľmi priaznivý pomer cena/výkon, pekne ilustruje aj nasledujúce video.

V Lille sa nachádza aj montážna linka, kde sa bicykle skladajú (v Európe sa nachádza takýchto montážnych liniek viac). Kým pri výrobe dielov je jeden pracovník zodpovedný iba za jednu časť procesu, pri montovaní bicyklov je jeden zamestnanec zodpovedný za celé poskladanie bicykla – zodpovedá za bicykel ako celok. Jednoznačne sa tak kladie dôraz na kvalitu a spracovanie a vieme, že bicykle sú navrhované a skladané ľudmi, ktorí kladú dôraz na preferencie jazdcov, aj ich potreby.

Aká je kvalita Decathlon bicyklov?

Medzi cyklistami panujú rôzne názory na bicykle z Decathlonu a v zásade sa dajú rozdeliť na dva tábory. Niektorí veria, že bicykle predávané v Decathlone sú len haraburdy, ktoré sa neoplatí kupovať, iní zasa majú na bicykle pozitívne názory a veria v ich kvalitu. Ja osobne sa prikláňam k druhému táboru a podobne to vnímajú aj niektorí experti, ktorí sa pohybujú v oblasti cyklistiky a vedia posúdiť, či je bicyklu a jazdcovi venovaná dostatočná pozornosť, od začiatočného návrhu bicykla až po jeho odovzdanie do predajne z výrobnej linky.

Veľa bicyklov z Decathlonu býva často recenzovaných aj zahraničnými cyklistickými webmi, pričom sa spoločne zhodujú na kvalite bicyklov. Ako príklad uvádzam nižšie niekoľko bicyklov s odkazmi na recenzie na zahraničných weboch.


TRIBAN 100
Cestný bicykel
road.cc – 8/10 ⭐
Pozrieť v Decathlone


TRIBAN RC 500 DISC
Cestný bicykel
bikeradar.com – 4/5 ⭐
Pozrieť v Decathlone


VAN RYSEL RCR CF 105
Dámsky Cestný bicykel
cyclingweekly.com – 9/10 ⭐
Už nie je zaradený v ponuke


ROCKRIDER ST 900
Horský bicykel
off.road.cc – 3.5/5 ⭐
Pozrieť v Decathlone


ROCKRIDER E-ST 900
Elektro bicykel
ebikechoices.com – 10/10 ⭐
Pozrieť v Decathlone

Moje vlastné skúsenosti s kvalitou bicyklov v Decathlone sú podobné a zhodujú sa s recenziami, ktoré môžete nájsť na internete na externých webstránkach, alebo priamo na stránke Decathlonu od zákazníkov, ktorí si konkrétny model bicykla zakúpili.

Prečo sú Decathlon bicykle lacnejšie?

Podobne ako pri väčšine cestných bicyklov sa stretnete s tým, že bicykle v Decathlone sú vybavené komponentami Shimano – vyšších alebo nižších rád. Znamená to, že Decathlon si sám navrhuje a vyrába rámy bicyklov a niektoré ďalšie komponenty, napríklad niektoré brzdy, sedlá, sedlovky, predstavce, kolesá, riadidlá – to umožňuje obchodu dosiahnuť nižšiu cenu v porovnaní s ostatnými výrobcami bicyklov, ktorí komponenty bicyklov získavajú od dodávateľov z tretích strán. To je hlavný rozdiel medzi bicyklami Decathlon a inými výrobcami a značkami.

Ak je človek len hobby jazdec, ktorý jazdí hlavne pre radosť a nesedí na sedadle bicykla každý deň viac hodín, tak tento rozdiel ani nepocíti.

No posts for this criteria.

Hnacia sústava na bicykloch z Decathlonu je vždy od renomovaného výrobcu v konkrétnej oblasti (vo väčšine prípadov Shimano). Rovnako to platí aj pre odpružené vidlice na horských bicykloch, to znamená že tieto vidlice môžete nájsť aj na bicykloch iných značiek, ktoré s Decathlonom nijako nesúvisia. Niekedy sú vyššie rady komponentov nahradené nižšími, čo umožňuje znížiť cenu, avšak pri zachovaní kvality na podobnej úrovni. Komponenty, ktorých výrobu zastrešuje pre vlastné potreby sám Decathlon, sa podieľajú na tom, ako dobre sa na bicykli budete cítiť a či bicykel vydrží. Skúsenosti zákazníkov ukazujú na to, že Decathlon zvláda vývoj a výrobu na veľmi dobrej úrovni.

✅ Samozrejme, každý z vás môže mať rôzne nároky na kvalitu a všetko záleží najmä od toho, akým spôsobom chcete svoj bicykel používať. Pokiaľ chcete jazdiť závodne napríklad triatlon, či už na cestnom bicykli alebo na horskom bicykli jazdiť zjazdy prudšie ako pád našej ekonomiky počas krízy, tak v tomto prípade môže byť investícia do bicykla renomovanej značky opodstatnená. Pokiaľ ale jazdíte pre radosť, a dávate svojmu bicyklu zabrať tak akurát, kúpa bicykla z Decathlonu môže byť dostatočnou zárukou toho, že si bicyklovanie budete naplno užívať.

Značky, ktoré nájdete v Decathlone

Pri cestných bicykloch patria k vyšším prémiovejším radám bicykle značky VAN RYSEL, nižšie patria pod značku TRIBAN. Podobne to platí aj pre bicykle v iných kategóriách, ktoré môžete v Decathlone zakúpiť. V kategórii horských bicyklov sa stretnete so značkou ROCKRIDER, pri trekingových so značkou RIVERSIDE, pre mestské bicykle je to značka ELOPS, skladacie bicykle sú BTWIN, gravel bicykle TRIBAN, v kategórii elektrobicyklov nájdete všetky vyššie spomenuté značky a detské bicykle Decathlon predáva pod značkou BTWIN.

Všetky tieto značky nájdete len v Decathlone, pretože obchod má pre každú kategóriu produktov, ktorú vyrába, vlastnú značku.

ℹ️ Pokiaľ sa zaujímate o kúpu cestného bicykla a neviete presne ako vyhodnotiť, či je kvalitný alebo nie, pomôže vám článok, ktorý som na túto tému napísala a slúži ako univerzálny návod: Ako určiť kvalitu cestného bicykla a správne si vybrať. Prípadne si môžete nižšie prečítať recenziu na dámsky cestný bicykel z Decathlonu, ktorý práve jazdím v tomto článku.

Možnosti rezervácie bicyklov

Zatvorené obchody počas pandémie koronavírusu zvýšili dopyt po kúpe bicyklov online. Možno rovnako uvažujete nad kúpou bicykla cez internet, ale máte viacero pochybností. Dobrá správa je, že nemusíte byť polo-profesionálny cyklista, aby ste si bicykel správne vybrali.

Decathlon v súčasnosti ponúka možnosť rezervácie bicyklov (a iných produktov) cez internet s možnosťou vyzdvihnutia v predajni alebo dovezenia priamo domov.

Ak si chcete tovar zarezervovať a vyzdvihnúť na predajni, môžete tak urobiť prostredníctvom webstránky štandardným spôsobom, alebo dokonca cez videohovor či whatsapp.

Ako si rezervovať alebo objednať produkty s doručením na PREDAJŇU (decathlon.sk)

Pokiaľ si chcete vyzdvihnúť bicykel inde ako na predajni, máte tieto možnosti:

Ako si objednať produkty s doručením domov alebo na výdajné miesto (decathlon.sk)

Všetky podrobné informácie o možnostiach nakupovania nájdete podrobne vysvetlené na stránke Decathlonu na tomto linku.

Pri objednávke bicykla priamo domov vám príde bicykel zabalený v krabici a jeho dodatočnú montáž hravo zvládnete. Viac informácií v článku: Montáž Decathlon bicykla objednaného cez internet

9.7Expert hodnotenie
Super!

Bicykle so zrejme najlepším pomerom cena/výkon aké momentálne dokážete nájsť v obchodoch. Vďaka Decathlonu na bicykle vysadlo veľa rekreačných cyklistov.

Kvalita spracovania
9
Záručný servis
10
Cena/výkon
10
Plusy
  • Dostupnosť kamenných predajní
  • Záručný servis
  • Neporaziteľný pomer cena/výkon
Mínusy
  • Nie určené pre úplných profesionálov
Sú Decathlon bicykle dobré?
Sú Decathlon bicykle dobré?
      PLANETBIKE
      Logo