Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL

Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL
9.7
Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL
Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL
Výborný pocit z jazdy
Skvelá geometria
Výborný pomer cena/výkon
Prispôsobenie ženskému telu
Profi vzhľad
Hmotnosť
Veľmi príjemné gripy

Cena orientačne: 749 €
Hmotnosť: 9,1 kg vo veľkosti M
Rám: Hliník
Vidlica: Karbón
Kolesá: 700c
Prevodovka: Shimano Tiagra
Brzdy: Ráfikové

Špecifikácia

Čo tvorí kostru bicykla?

Rám/VidlicaRám B’TWIN ALUR18 Alu6061 schválený UCI. Vidlica B’TWIN – karbónový krk, zmiešané použitie hliníka a karbónu.
VysvetlenieHliníkový rám vyvinutý Decathlonom (B’TWIN je značka špecifická pre Decathlon). Hliníkové rámy sú na bicykloch v súčasnosti najčastejšie a pri cestných bicykloch v strednej triede sa využívajú najviac. Hliník je mäkký a ľahký, ale nie je tak pružný ako karbón. Bicykle vo vyšších cenových triedach majú rámy vyrobené z karbónu. Predná vidlica na tomto bicykli je naopak karbónová – resp. tvorí ju zmes hliníka a karbónu. Lepšie tak tlmí nárazy počas cesty a jazda je pohodlnejšia a nie tak tvrdá.
SedloSedlo B’TWIN Ergofit woman sport, zvolené vďaka svojmu pohodliu a účinnosti.
VysvetlenieŠpeciálne ženské sedlo vyvinuté Decathlonom, ktoré vyhovuje viac ženskej anatómii ako pánske sedlá.
SúvisiaceZ akých častí sa skladá bicykel? Kompletný popis.
Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL

Aká je hnacia sústava a brzdy?

PrevodyPrevodovka Shimano Tiagra 4700 10 rýchlostí s páčkami pre lepšie uchopenie v ženských rukách. Prešmýkač Shimano Tiagra 4700 s dvojprevodníkom.
VysvetlenieOsadenie (prevodovka, prešmýkač, kazeta) cestného bicykla je od značky Shimano. Shimano je jeden z troch veľkých hráčov, s ktorými sa môžete na 99% stretnúť – v cestnej cyklistike sú to ešte Sram a Campagnolo. Každý je na veľmi podobnej úrovni. Shimano Tiagra je osadenie, ktoré je kvalitou na strednej Mid Range úrovni: zobrazenie úrovní.
Prevodník/kazetaStredové zloženie SHIMANO Tiagra 4700 50 X 34.
Kazeta SHIMANO Tiagra 4700 10S 11 X 32.
(11,12,14,16,18,20,22,25,28,32).

Dĺžka kľuky podľa veľkosti bicykla: XS/S: 165 mm. M: 170 mm.
VysvetleniePrevodník SHIMANO Tiagra 4700 50 X 34, znamená že vpredu sa nachádzajú dve veľké ozubené kolesá, pričom jedno má 50 zubov, a druhé menšie 34 zubov. Kazeta označuje zadné ozubené kolieska. 10 S 11 x 32 znamená, že zadných ozubených koliesok je 10, pričom najmenšie z nich má 11 zubov a najväčšie 32 zubov. Presné rozloženie počtu zubov sa nachádza v zátvorke (11,12,14,16,18,20,22,25,28,32). Bicykel má dokopy 20 prevodov (2×10).
Počet zubov na predných a zadných ozubených kolesách má vplyv na to, ako rýchlo dokážete na bicykli ísť, a ako ľahko dokážete na bicykli stúpať do kopca.
Dĺžka kľuky je rozdielna pre veľkosť bicykla XS/S a M, tak aby bola lepšie prispôsobená výške jazdca.
BrzdyPredné brzdy Direct Mount Tektro T531 F.
Zadné brzdy Tektro R540.
VysvetleniePredná a zadná brzda nie je od značky Shimano, ale Tektro. Tektro brzdy patria k strednej triede v rámci kvality bŕzd.
SúvisiaceAko fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.
Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL

Aké sú na bicykli kolesá?

Kolesá/plášteKolesá Aero 700 2024 BTWIN.
Plášte Michelin Lithion Reinforced 2.
VysvetlenieKolesá značky BTWIN strednej triedy kvality, ktoré majú aj veľmi dobré zákaznícke referencie. Plášte sú od značky Michelin, ktoré majú veľmi dobrú priľnavosť, sú vystužené a odolné proti prepichnutiu a poskytujú výborný pomer cena/výkon.

Detailnejšie informácie o bicykli

Prevodový pomer

4.59
1.07
Ďalšie prepočty pre tento bicykel nájdete TU.

Prečo je dobré poznať prevodový pomer a čo vlastne označuje?
Prevodový pomer udáva koľkokrát sa otočí zadné koleso, keď raz otočíte pedálmi. Teda platí, že čím vyšší pomer, tým je bicykel pri zvolenom prevode rýchlejší (pretože zadné koleso sa otočí viackrát). Čím nižší pomer, tým je bicykel pomalejší (vhodné na stúpania do kopcov).

Prečo sú prevodové pomery užitočné?
Ak si chcete kúpiť cestný bicykel, ale viete že s ním často budete chodiť do kopcov, potrebujete vedieť, že prevody na bicykli vám umožnia čo najjednoduchšie šľapanie. Ak si zasa chcete napríklad kúpiť horský bicykel, ale viete že okrem lesných ciest s ním budete aj veľa jazdiť na dlhšie výlety po asfaltových cestách, tak potrebujete prevody, ktoré vám umožnia na ceste dosiahnuť väčšiu rýchlosť a jazda tak bude čo najpohodlnejšia.

Pre viac informácií o prevodových pomeroch a fungovaní prevodov si môžete pozrieť článok: Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Geometria bicykla

Ak kupujete svoj prvý bicykel, alebo kupujete bicykel cez internet, je ťažké odhadnúť či vám bude bicykel sedieť. Jazda vám nesmie spôsobovať žiadne bolesti chrbta ani nijaký diskomfort. Rám je srdcom bicykla a aj malé centimetre a uhly rozhodujú o tom, či posed na ňom bude pre vás príjemný alebo nie, či budete na bicykli moc naklonení dopredu, alebo skôr naopak, či bude váš posed uvoľnený. Každý preferuje niečo iné. Stránka Bike Insights má databázu bicyklov, kde algoritmus podľa geometrie rámu vypočíta, či posed na ňom bude viac vzpriamený alebo agresívny. Škálu možných typov posedov, ktorú stránka používa nájdete TU.

ℹ️ Je dôležité povedať, že prepočet je postavený na konštrukcii rámu a neberie do úvahy veľkosť predstavca, alebo šírku riadidel. Preto ak má bicykel agresívnu geometriu, dá sa do určitej miery upraviť kratším predstavcom alebo predstavcom vo vyššom uhle.

Geometria – Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL (size S)

Bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL má priemernú geometriu v porovnaní s ostatnými bicyklami zaradenými v kategórii „Performance Road“, kam patrí. Znamená to, že posed je príjemný a na bicykli nebudete ani v príliš vzpriamenej polohe, ale ani príliš natiahnutí.

Na stránke Bike Insights tento bicykel ešte v databáze nebol, preto som jeho geometriu pridala ja. Zatiaľ som však pridala len jednu veľkosť (S) a preto nie je dostupný na zobrazenie pre ostatných užívateľov. Ak doplním ďalšie veľkosti, bicykel bude viditeľný. Môžete mi pomôcť

Veľkosť bicykla

Dostupné veľkosti bicykla spolu s určením vhodnosti podľa výšky sú uvedené na stránke predajcu. Odporúčam sa striktne riadiť odporúčanými veľkosťami.

Recenzia bicykla

Tento bicykel mám necelé dva mesiace, ale najazdila som na ňom už viac ako 400 km. Pri mojej výške 164 cm mám veľkosť S, ktorá mi perfektne sedí. Bicykel hneď zaujme svojim vzhľadom, vyzerá veľmi profi a je ľahký.

Celé zostavenie bicykla pôsobí veľmi solídne a jazda na ňom je absolútne komfortná – mám rada stredne vzpriamený posed a geometria rámu tohto bicykla presne takýto posed umožňuje. Karbónová vidlica dostatočne tlmí nárazy a jazda nie je tak tvrdá.

Bicykel je prispôsobený ženskej stavbe tela a ja osobne mám rada, keď všetko na bicykli sadne presne na mieru – a v tomto prípade tomu naozaj tak bolo. Vyhovuje mi šírka riadidel, dĺžka predstavca aj dĺžka kľúk. Rovnako ako brzdové páčky, ktoré sú prispôsobené tak, aby lepšie padli do menšej dámskej ruky. Gripy na riadidlách sú veľmi príjemné. Jediné, čo som na bicykli vymenila bolo dámske sedlo – netvrdím, že dámske sedlo, ktoré je na tomto bicykli je zlé, ale som zvyknutá na svoje, ktoré mi sedí Sedlo SPECIALIZED Lithia Comp Gel v šírke 155 mm (môžete si ho všimnúť aj na fotkách bicykla, ktoré som odfotila ja).

Shimano Tiagra funguje perfektne a pri radení som nikdy nezaznamenala žiadny problém (za čo patrí pochvala aj zamestnancom Decathlonu, ktorý mi bicykel pri preberaní odborne nastavili) a s bicyklom sa veľmi ľahko dá vystúpať aj do miernych kopcov. Jedinou slabou stránkou bicykla, ktorú som zaznamenala sú slabšie brzdy. Ubrzdíte s nimi samozrejme aj pri vyššej rýchlosti, aj smerom z kopca, ale budete musieť silnejšie pritlačiť. Preto je škoda, že výrobca nepoužil brzdy Shimano Tiagra, ktoré by kompletne doplnili zvyšok osadenia.

Celkovo som s bicyklom veľmi spokojná a rýchlo mi prirástol k srdcu. Zvažovala som aj kúpu vyššej rady dámskeho bicykla VAN RYSEL s kompletným osadením Shimano 105, ale zatiaľ sa s týmto bicyklom nechcem rozlúčiť a plánujem na ňom najazdiť ešte veľa kilometrov.

9.7Expert hodnotenie
Perfektná voľba v strednej triede za skvelú cenu

Ak hľadáte dámsky cestný bicykel v strednej triede, ktorý vám poskytne výborný pomer cena/výkon a maximálne pohodlný pocit z jazdy aj na dlhšie jazdy, alebo pri častejšom jazdení, tak tento bicykel je ten správny. Decathlon v tomto prípade odviedol výbornú prácu. Prispôsobenie ženskému telu je veľmi pohodlné a cestný bicykel so Shimano Tiagra v tejto cenovej kategórii inde nezoženiete.

Hmotnosť
10
Geometria
10
Osadenie
10
Brzdy
8.5
Kolesá
10
Plusy
 • Výborný pocit z jazdy
 • Skvelá geometria
 • Výborný pomer cena/výkon
 • Prispôsobenie ženskému telu
 • Profi vzhľad
 • Hmotnosť
 • Veľmi príjemné gripy
Mínusy
 • Slabšie brzdy
 • Logo Decathlon na prednej trúbke (aj keď Decathlon mám rada, na bicykli tento nápis nepotrebujem – ale to je naozaj len drobný detail a vec vkusu, navyše sa dá ľahko prelepiť)
   PLANETBIKE
   Logo