Sú elektrobicykle Crussis dobré?

Skvelá hodnota Sú elektrobicykle Crussis dobré?

Elektrobicykle Crussis od českého výrobcu, ktorých tvárou sa stal Jaromír Jágr, navyšujú svoju výrobu (Crussis Electrobikes expands production capacity with new Czech facility) a stávajú sa stále populárnejšie.

Odborníci z priemyslu naznačujú, že ročná produkcia spoločnosti Crussis Elektrobikes s.r.o. sa tento rok zvýši na 30 tisíc kusov, ale dopyt je ešte väčší. Elektrobicykle Crussis väčšinou využívajú motory Bafang, pričom asi cca 20% výroby je postavená na motore Bosch. Značka pomaly zvyšuje svoje predaje v celej Európe prostredníctvom online predajných kanálov ako je sieť predajní inSPORTline – insportline.sk alebo nemecký greatbike.eu

Natíska sa teda otázka – Sú tieto elektrobicykle kvalitné? Stoja za tú cenu alebo sa dajú v tejto cenovej kategórii bicyklov nájsť lepšie alternatívy?

Cena elektrobicyklov Crussis

Elektrobicykle Crussis patria medzi jedny z najlacnejších elektrobicyklov na trhu.

V článku, kde nájdete prehľad viac ako 600 elektrobicyklov (Porovnanie viac ako 600 elektrobicyklov! Aká je cena elektrobicyklov?), ktoré boli dostupné na trhu, vyšla značka Crussis ako jedna z najlacnejších. Spomedzi ostatných značiek sa umiestnila na 8. mieste, ak vezmeme do úvahy všetky typy elektrobicyklov – horské, trekové, skladacie aj mestské.

Ak sa zameráme len na horské elektrobicykle, Crussis elektrobicykle sú štvrté najlacnejšie a horské elektrobajky začínajú na cenovke cca 1500€. Cenovo sú podobne na úrovni cien horských elektrobicyklov Decathlon, Mountfield alebo Apache.

Zoradenie značiek elektrobicyklov podľa najnižších cien horských bicyklov

Obrázok v plnej veľkosti si môžete prezrieť na tomto mieste.

Kvalita motorov elektrobicyklov Crussis

Motor, základ elektrobicykla. Najviac používané motory čínsky Bafang, alebo taliansky Oli. Sú kvalitné?

Tak ako pri všetkých produktoch, aj pri motoroch do elektrobicyklov platí, že existujú prvotriedni výrobcovia, ktorých kvalita je už dlhými rokmi overená (napríklad motory Bosh, Shimano, Yamaha) a potom je tu zvyšok.

Názory odborníkov a hlavne nadšencov v cyklistike sa na menej etablované značky dosť líšia. Niektorí predajcovia v obchodoch vedia odporučiť aj menej známe značky, niektorí zastávajú názor, že je lepšie si priplatiť a kúpiť rokmi overenú kvalitu. Pravda bude niekde uprostred, a vždy záleží od toho, ako často, na aký účel, chcete bicykel používať a aký je váš rozpočet.
Motor Bafang

Parametre „na papieri“ vs. parametre v praxi

Najväčšie zastúpenie v elektrobicykloch Crussis má aktuálne motor Bafang M400 s krútiacim momentom až 80 Nm (Čo je to krútiaci moment?), aj keď vo vyšších modeloch nájdete aj Bafang M500 s krútiacim momentom 95 Nm. Oli má krútiaci moment 83 Nm. Čo sa týka ceny, tak modely s motorom Oli sú o kúsok drahšie.

V praxi je krútiaci moment motora 80 Nm úplne postačujúci pre väčšinou rekreačných jazdcov. „Krútiaci moment 80Nm dodáva motoru naozaj silu, ktorú určite využijeme či už pri turistickom jazdení alebo pravidelnom jazdení za prácou. Dokonca, ak sa do toho poriadne oprieme na križovatke tak môžeme vyštartovať rýchlejšie než akékoľvek auto“ (test motora Bafang M400 nájdete tu). Motory Bosh a Yamaha sú samozrejme výkonnejšie, ale elektrobicykle s týmito motormi si priplatíte o dosť viac. Preto Bafang motory v strednej triede elektrobicyklov kraľujú.

Niekedy sa internetom šíri, že tento motor škrípe a je to jeho výrobná vada, pretože je vyrobený v Číne. Dôvod je však iný – medzi rám a motor sa dostane voda, prach, piesok, zem a pri zašliapnutí dôjde treniu medzi rámom a motorom. Takže chybou je chýbajúca pravidelná servisná údržba motora, ktorá sa často zanedbáva.
Plusy
 • krútiaci moment 80 Nm dodáva bicyklu naozaj silu
 • Tichý
 • Výkonný
 • v strednej triede elektrobicyklov jeden z najpopulárnejších motorov
Mínusy
 • trocha vyššia hmotnosť
 • vyrobený v Číne

OLI motor je vyrábaný v Európe a zanecháva za sebou pozitívne reakcie. OLI Sport je jednoducho povedané tichý výkony motor, ktorý nemal problém s asistenciou či už pri nižšej záťaži šliapania alebo vyššej záťaži (test motora OLI nájdete tu).

Plusy
 • vysoká kvalita spracovania
 • vývoj a výroba v Európe
 • vyšší krútiaci moment
 • tichý a výkonný
Mínusy
 • menej známy
 • vyššia hmotnosť

Ak teda hľadáte elektrobicykel v strednej triede, motory Bafang a OLI vám budú vyhovovať.

Batérie a dojazd elektrobicyklov Crussis

Srdce elektrobicykla je ukryté v kvalitnej batérii.

Z pohľadu zákazníka je dojazd tým najdôležitejším faktorom pri kúpe e-bicykla. Je to ale pravdupovediac trochu nespoľahlivý údaj, ktorý sa v reále bude líšiť v závislosti od hmotnosti cyklistov, profilu trate, stupňa asistencie, štýlu jazdy a ďalších špecifických faktorov.

Horské alebo trekové bicykle značky Crussis sú väčšinou vybavené vysokokapacitnou batériou Panasonic 36V / 20 Ah (720 Wh), ktorá je úplne integrovaná do rámu. V kombinácii so stredovým motorom tak prispieva k ideálnemu vyváženiu celého bicykla. Na jedno nabitie vás takto silná batéria dovezie až 170 km ďaleko (v závislosti od profilu trate). Batéria je vybavená BMS doskou (Battery Management System), ktorá ju chráni pred prehriatím, skratom alebo prebitím.

Výdrž batérie pri kapacite batérie 630 Wh

Recenzie a skúsenosti s elektrobicyklami Crussis

Elektrobicykle Crussis sú známe najmä na Slovensku, v Čechách a Nemecku, ale ich trh sa pomaly začína rozrastať aj ďalej. Zahraničné weby sa zhodujú na kvalite bicyklov. Jedna z recenzií na stránke ebiketips.road.cc

Recenzia Crussis e-Cross 1.6 Mens Hybrid

Celkovo – 4/5

Kvalita spracovania – 4/5 ⭐
Výkon – 4/5 ⭐
Hodnota za peniaze – 4/5 ⭐

Plusy
 • Skvelý výkon elektromotora, aj keď nie je značkový
 • Široký prevodový rozsah
 • Dobre šľape do menších kopcov
Mínusy
 • Pomerne lacná vidlica bez možnosti uzamknutia
 • Chýbajú kotúčové brzdy

Mnohé ďalšie recenzie (či už video, alebo články) tiež spoločne chvália kvalitu bicyklov. Ak máte radi video-hodnotenia, odporúčam pozrieť video, kde dlhodobo testovali crossový bicykel Crussis: Čo nám prezradilo dlhodobé testovanie ebike Crussis?

Niektoré z recenzií zákazníkov

⭐⭐⭐⭐⭐ (Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Fionna 9.6)

zatiaľ plná spokojnosť s výberom e-bicykla, s veľkosťou rámu, /aj dizajnom/, prevádzka zatiaľ bezchybná, poskladanie nenáročné, bolo potrebné mierne doladenie prehadzovačky a úprava dosadenia plášťa zadného kolesa

⭐⭐⭐⭐⭐ (Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.6)

Zatím najeto 50 km tak nemohu více posuzovat.Jinak pěkné kolo a hlavně suprově pomáhá do kopců

⭐⭐⭐⭐⭐ (Crossový elektrobicykel Crussis ONE-OLI Cross 8.6)

Kolo mám krátce, už jsem s ním vyrazil do beskydských kopců a zatím nezklamalo, dostal jsem se do míst, kde jsem dříve nikdy nebyl, protože jsem se na kole vyhýbal kopcům. Baterka se vybíjí pomalu, pokud člověk používá přípomoc 1 nebo 2 (ty nejslabší). Silnější přípomoci (3, 4 a 5) vůbec nepoužívám, to bych pak skoro ani nemusel šlapat. Přehazovačka má převody pro všechny rychlosti. Ty nejlehčí převody do kopce jsou asi trochu zbytečné díky elektromotoru, ale pokud by došla baterka, tak by se asi hodily, na nejlehčí převod se dá bez baterky vyjet i prudký kopec (ale pomalu). Měl jsem obavu, že motor bude mít dlouhou odezvu (například že přestanu šlapat a motor se vypne až po vteřině), ale není tomu tak, motor reaguje hned, takže i přehazování je v pohodě, pokud člověk nechce trápit přehazovačku a nechce přehazovat v zátěži, tak prostě jen stačí na chvilku šlápnout menší silou (navolno), motor hned ubere, pak přehodit, a pak zase šlapat plnou silou. Pokud se nic nepokazí, budu spokojen.

 • Silný a poměrně tichý motor, pomáhá citlivě podle síly šlapání
 • Kolo se hodí na silnici a do lehkého terénu
 • Displej/cyklopočítač má zajímavou funkci, kdy ukazuje ve wattech, kolik aktuálně člověk šlape a kolik mu dopomáhá motor
 • Kolo není tak mohutné jako jsou horské elektrokola
 • Přehledný barevný displej
 • Necítím odpor motoru, když jedu s vypnutým motorem
 • Dlouhý dojezd s baterií 630 Wh, pokud člověk jede na menší přípomoc
 • Citlivé silné brzdy
 • Na mě možná moc tvrdé sedlo
 • Pokud by se motor pokazil, mám obavu, že na něj nebude ještě tolik náhradních součástek jako na motory jiných značek, protože je to novinka
 • Kdybych chtěl jet na kole bez baterie, tak to bude vypadat divně, protože tam bude v rámu velká díra (baterie je zároveň i kryt na tu díru, nedá se to oddělit)

Aktuálne dostupné modely

Nové modely bicyklov prichádzajú na jeseň, prehľad je priebežne dopĺňaný, aby bol aktuálny.

Obchod insportline.sk poskytuje 10 ročnú nadštandardnú záruku na všetky elektrobicykle. Táto záruka sa vzťahuje na rám bicykla. Výdajné miesta obchodu sa nachádzajú v mestách Bratislava, Košice a Trenčín.

TOP 10 najlacnejších elektrobicyklov značky Crussis

Aktuálne 10 najlacnejších elektrobicyklov rôznych typov značky Crussis. Prehľad sa priebežne dopĺňa podľa toho, ako sú dostupné nové modely. Kompletnú ponuku si môžete prezrieť v obchode.
ImageNamePriceHodnotenieBuy
Crussis e-Fionna 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis e-Fionna 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Crussis e-Largo 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis e-Largo 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Crussis E-Guera 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis E-Guera 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 - model 20221.699,00 
Dievčenský juniorský horský elektrobicykel Crussis e-Guera 6.7 - model 2022Dievčenský juniorský horský elektrobicykel Crussis e-Guera 6.7 - model 20221.699,00 
Crussis E-Largo 7.7 S - Modelový rok: 2022Crussis E-Largo 7.7 S - Modelový rok: 20221.835,95 
Crussis E-Fionna 7.7 S - Modelový rok: 2022Crussis E-Fionna 7.7 S - Modelový rok: 20221.835,95 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-S - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-S - model 20221.839,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-S - model 20221.839,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-S - model 20221.839,00 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-M - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-M - model 20221.979,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-M - model 20221.979,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-M - model 20221.979,00 
Crussis E-Largo 7.7 M - Modelový rok: 2022Crussis E-Largo 7.7 M - Modelový rok: 20221.979,95 
Horský elektrobicykel Crussis OLI Atland 8.6-S - model 2021Horský elektrobicykel Crussis OLI Atland 8.6-S - model 20212.019,00 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 8.7-S - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 8.7-S - model 20222.049,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 8.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 8.7-S - model 20222.049,00 
Crussis E-Fionna 7.7 M - Modelový rok: 2022Crussis E-Fionna 7.7 M - Modelový rok: 20222.099,95 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-L - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-L - model 20222.129,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-S - model 20222.199,00 
Crussis ONE-Largo 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Largo 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis e-Largo 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis e-Largo 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis ONE-Cross 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Cross 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis ONE-Cross low 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Cross low 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis e-Fionna 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis e-Fionna 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-S - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross Lady 9.7-S - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross Lady 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-M - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-M - model 20222.339,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross Lady 8.7-M - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross Lady 8.7-M - model 20222.339,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-M - model 20222.399,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-M - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-M - model 20222.399,00 
Crussis ONE-Largo 7.8-M - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Largo 7.8-M - Modelový rok: 20232.419,95 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-M - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-M - model 20222.549,00 
Crussis PAN-Largo 8.8-M - Modelový rok: 2023Crussis PAN-Largo 8.8-M - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis ONE-OLI Cross low 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-OLI Cross low 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis ONE-OLI Cross 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-OLI Cross 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis OLI Largo 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis OLI Largo 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis OLI Fionna 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis OLI Fionna 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 9.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 9.7-M - model 20222.679,00 

Celkové zhodnotenie

9Expert hodnotenie
Výborná voľba pre rekreačných cyklistov

Elektrobicykle Crussis od českého výrobcu patria v strednej triede elektrobicyklov medzi obľúbené voľby cyklistov. Ak nie ste pripravení za svoj prvý elektrobicykel zaplatiť viac ako 2500€, táto značka bicykla vám môže byť verným spoločníkom v začiatkoch vášho spoznávania sveta na sedadle elektrobicykla.

Elektromotor
8.5
Použité batérie
9
Kvalita spracovania
10
Cena/kvalita
8.5
Plusy
 • Český výrobca
 • Široká ponuka
 • Výborný pomer cena/výkon
 • V rámci strednej triedy elektrobicyklov je to osvedčená voľba
Mínusy
 • V niektorých modeloch nízky rozsah prevodníku
 • Slabšie odpružené vidlice v niektorých modeloch
   PLANETBIKE
   Logo