Náš výber

Oplatí sa kúpiť elektrobicykel? Vlastný test.

Oplatí sa kúpiť elektrobicykel? Vlastný test.

O elektrobicykloch ste už určite počuli. Čarovný bicykel s motorom, ktorý sa začína medzi ľudmi čoraz viac a viac objavovať. Musím sa priznať, môj vzťah k elektrobicyklom bol skeptický. Rovnako ako kedysi k umývačkám riadu, alebo robotickým vysávačom. Keď som šliapala do kopca na svojom „obyčajnom“ cestnom bicykli a obiehal ma cyklista s neprirodzenou ľahkosťou, vždy som zvraštila čelo.

Toto leto sa pred cestou na dovolenku objavili v kufri auta dva požičané skladacie elektrobicykle. „Bude to sranda, uvidíš“. No to teda uvidím… Tu je moje úprimné zhodnotenie.

Ako vlastne elektrobicykle fungujú?

Mám rada nové inovatívne veci a preto som sa rada s elektrobicyklom zoznámila. K dispozícii som mala skladací elektrobicykel, ktorý sa bez problémov vošiel do kufra auta. Hmotnosť takéhoto typu bicykla bola pre mňa tak akurát (17kg) a tým pádom som si vedela poradiť aj s jeho vyberaním či skladaním. Náš model mal vyberateľnú batériu (+2kg), to znamená že jeho manipulovateľná váha bola ešte kúsok nižšia.

Ako môžete vidieť na fotografiách, batéria sa vkladala sa do zadného nosiča, uzamkla sa kľúčom, aby sa pri jazde nijako nehýbala a všetky elektrické spoje boli na poriadku a zo spodnej časti sa zapla. Tak bol bicykel pripravený, aby odhalil svoje čaro.

Niektoré skladacie elektrobicykle majú odnímateľné batérie na nosičoch, niektoré modely ich majú integrované v ráme. Rovnako to platí aj pre mestské elektrobicykle. Horské bicykle majú batérie integrované v ráme, ktoré sú zvyčajne vyberateľné, aby ste ich mohli jednoducho nabiť.

Na prednej rúčke bicykla bol umiestnený ovládací displej – tu sa funkcia batériového pohonu vypínala, alebo zapínala.

Ovládací displej elektrobicykla

Indikátor batérie jednoducho a rýchlo ukazoval koľko z kapacity batérie zostáva ešte k dispozícii. A tá najzaujímavejšia časť: v časti mód si volíte, ako chcete aby vám bicykel „pomáhal“ s výkonom, čo následne ovplyvňuje aj to, ako rýchlo viete ísť. Ja som mala k dispozícii 3 stupne (najviac sa na elektrobicykloch objavujú 4 stupne).

Väčšina elektrobicyklov funguje tak, že pomáha cyklistovi počas pedálovania úmerne jeho sile. Bicykel vám pomáha iba vtedy, keď zapájate vlastnú silu a opierate sa do pedálov (na rozdiel napríklad od elektrickej kolobežky, ktorá sa hýbe bez zapojenia vašej sily). Ovládací displej na riaditkách dáva možnosť vybrať si stupeň „asistencie“, ktorý elektromotor poskytne. Tá najnižšia Vám zväčša pridá k vášmu výkonu približne 25 % pomoci a najvyššia dokáže ísť až k 300 percentám. Stále to však je, a bude bicykel, pri ktorom treba šliapať do pedálov. Elektrický motor funguje len ako výpomoc.

Najčastejšie sú 2 princípy pohonu elektrobicykla:

so snímačom otáčok – sila asistencie elektrobicykla je priamo úmerná frekvencii pedálovania
s tlakovým snímačom “torzným” – sila asistencie elektromotora je závislá na krútiacom momente, resp. sile pedálovania (akou silou sa človek „oprie do pedálov“)

Najčastejšie používané systémy Shimano a Bosch používajú torzný snímač. Nástup pomocného motora je tak jemnejší a plynulejší.

Takže aký to bol vlastne pocit sadnúť si na bicykel, zapnúť elektro pohon a vybrať sa na cestu?

Pri prvom šľapaní do kopca som mala na tvári úsmev ako Budha. 🙂 Bolo to ako keby ste do nôh dostali Heraklovu silu. Bicykel vytvoril pocit, akoby som bicyklovala po rovine, aj keď som vlastne išla do kopca.

To najväčšie prekvapenie ešte ale len prišlo.

Ako dlho vydrží batéria elektrobicykla

Aj napriek prvotnému nadšeniu z pocitu jazdy na elektrobicykli mi zostalo trocha skepticizmu. Bicykel sa mi zapáčil a preto sme ho začali používať čoraz častejšie – cesty do obchodu alebo na domáci trh, preskúmanie nových pláží alebo zákutí ostrova… Ako dlho vydrží naše šantenie po kopcovitom ostrove?

Batéria mala kapacitu 10 Ah, a výrobca udáva dojazd na jedno nabitie až 90 km. Na úvodné nabitie sme najazdili asi 60 km, a batéria stále nebola vybitá. Bicykel mal 7 stupňovú prehadzovačku, a prevody som často menila a prispôsobovala módu asistencie elektromotora, ktorý som si nastavila. Ak som išla prudkým kopcom nahor, prevod som stiahla na čo najnižšie, aby som vedela zapojiť čo najviac vlastnú silu. K tomu som zvolila stredný asistenčný mód.

Neexistuje nijaký univerzálny návod, sami na bicykli ucítite ako sa vám pôjde najlepšie a najľahšie a zistíte, ako prispôsobiť stupeň prevodu a stupeň asistencie terénu, po ktorom idete. Ale garantujem, že sa vám to bude páčiť.

Malý teaser na letnú dovolenku s bicyklom 🙂

Hrubé plášte elektrobicykla zároveň umožnia aj jazdu v horšom teréne. Pieskovo kamenistá cesta nebol pre bicykel väčší problém.

Batéria elektrobicykla sa dobíja pomocou bežnej zásuvky, priemerne to trvalo 3-5 hodín v závislosti od vybitia batérie.

Nabíjanie elektrobatérie

Ozajstný test výdrže batérie

Aby sme naozaj „preklepli“ výdrž batérie, naplánovali sme si cyklotúru na pevnosť Sveti Mihovil (265 mnm). Až na vrch kopca vedie asfaltová cesta a v najstrmších stúpaniach tesne pred cieľom je prevýšenie 13%. Kým sme prišli pod stúpanie (trasa 13 km), celý čas som pozorovala batériu a jej stav, keďže ma naozaj nelákala predstava tlačenia bicykla a seba do kopca. Ale baterka nejavila žiadne známky „únavy“ a do stúpania sme sa vydali s plnou kapacitou.

Mala som obavy a bola skeptická (do tretice). Bicykel si však poradil aj s náročným stúpaním, jediná moja úloha bola neprestať šľapať. Pretože bicykel vám bude asistovať iba vtedy, keď do pedálov tlačíte sami a zastaviť sa a následne rozbiehať do takého kopca, nie je sranda.

Profilový terén cyklotúry na elektrobicykli

Musím povedať, že bicykel sa s náročným šľapaním „pobil“ naozaj skvele a zvládol celú cestu. Na prevodníku som mala zaradený najnižší stupeň a stupeň asistencie bicykla som menila medzi strednou a vysokou intenzitou. Jediným problémom bolo posledné stúpanie – kombinácia 13% stúpania a 33 stupňového slnka na poludnie nebola dobrá kombinácia – musela som zosadnúť. Odmenou bol nezabudnuteľný výhľad.

Výsledky testu batérie

Celkovo sme v ten deň prešli cca 33 km, s priemernou rýchlosťou 20 km. Na konci jazdy nám zostala k dispozícii stále polovičná kapacita batérie. Každý elektrobicykel so zabudovaným motorom má ako súčasť výbavy aj cyklopočítač, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie – aktuálna rýchlosť, priemerná rýchlosť čas na bicykli. Štatistiky z výletu vidíte na cyklopočítači nižšie.

Po tomto výlete ma už skepticizmus opustil.

Výhody a nevýhody elektrobicykla

Opíšem trocha netradične nevýhody, pretože aj na dovolenke ma najviac zaťažovala jedna vec. Výhody som vám trochu bližšie vykreslila v predchádzajúcich riadkoch.

Výhody
 • Zvládnete bicyklovať na dlhšie trasy a ísť na miesta, kam by ste inak na bicykli nešli
 • Ľahko si poradíte s kopcovitým terénom
 • Z bodu A do bodu B sa dostanete bez nadmernej únavy
 • Dostanete sa tam, kde by ste sa autom nedostali
 • Podporujete ekologický spôsob dopravy
 • Nemusíte mať top kondíciu, aby ste si bicyklovanie užili
Nevýhody
 • Elektrobicykle sú lákadlom pre zlodejov
 • Sú drahšie ako klasické bicykle
 • Sú ťažšie

Ako uvádzam vyššie, elektrobicykle sú lákadlom pre zlodejov. To je žiaľbohu v dnešnej dobe pravda. Na dovolenke sme nemali možnosť uzamknutia v garáži (našťastie – ostrovné mestečko, kde sme boli, je malé a nechodí tam veľa turistov). Preto sme si dovolili nechať bicykle pred domom a uzamknúť ich.

Jeden bicykel mi však už ukradli, a rozhodne som netúžila po tejto skúsenosti znova. Preto som ich podchvíľou kontrolovala. Ak nemáte možnosť uskladnenia elektrobicykla priamo v byte, tak odporúčam investovať do kvalitných zámkov a zabezpečenia.

Ponuku zámkov na bicykel môžete nájsť v obchode.

Odporúčané elektrobicykle

TOP 10 najlacnejších elektrobicyklov

Aktuálne 10 najlacnejších elektrobicyklov. Prehľad sa priebežne updatuje podľa toho, ako sú dostupné nové modely. Kompletnú ponuku si môžete prezrieť v obchode.
ImageNamePriceBuy
Akcie a zľavyAkcie a zľavy
Uterák na vlasy z mikrovlákna hebký bledomodrýUterák na vlasy z mikrovlákna hebký bledomodrý3,70 
Pásky na zopnutie lyží 2 ksPásky na zopnutie lyží 2 ks4,00 
Cereálne tyčinky s polevou bielej čokolády a lesným ovocím 10 ksCereálne tyčinky s polevou bielej čokolády a lesným ovocím 10 ks4,90 
Sprej na obnovu vodoodpudivosti obuvi, textílií a ďalšieho vybaveniaSprej na obnovu vodoodpudivosti obuvi, textílií a ďalšieho vybavenia5,00 
Pánske lyžiarske spodné tričko BL100 čiernePánske lyžiarske spodné tričko BL100 čierne6,00 
Lyžiarske ponožky 100 žltéLyžiarske ponožky 100 žlté6,50 
Obal na lyžiarsku obuv 100 čiernyObal na lyžiarsku obuv 100 čierny8,00 
Detské lyžiarske palčiaky Warm Lugiklip tyrkysovéDetské lyžiarske palčiaky Warm Lugiklip tyrkysové10,00 
Návleky SH100 S-XLNávleky SH100 S-XL10,00 
Turistický batoh NH Arpenaz 100 čierny 20 lTuristický batoh NH Arpenaz 100 čierny 20 l13,00 
Lyžiarske rukavice 100 modréLyžiarske rukavice 100 modré14,00 
Návleky na treking TREK 500 čierneNávleky na treking TREK 500 čierne15,00 
Detské lyžiarske nohavice 100 hrejivé a nepremokavé tmavosivéDetské lyžiarske nohavice 100 hrejivé a nepremokavé tmavosivé17,00 
Detská lyžiarska prilba H100 modráDetská lyžiarska prilba H100 modrá17,00 
Detské ľadové korčule Play 3 bieleDetské ľadové korčule Play 3 biele30,00 
Dámske/Dievčenské korčule na ľad 100Dámske/Dievčenské korčule na ľad 10030,00 
Lyžiarska prilba PST 500 čiernaLyžiarska prilba PST 500 čierna35,00 
Dámske vysoké hrejivé nepremokavé čižmy SH500 X-WARM na zimnú turistikuDámske vysoké hrejivé nepremokavé čižmy SH500 X-WARM na zimnú turistiku45,00 
SKLADACÍ BICYKEL TILT 500ESKLADACÍ BICYKEL TILT 500E825,00 
Rôzne značky skladacie elektrobicykleRôzne značky skladacie elektrobicykle899,00 
Ratikon eTK 8.1 veľ. 17Ratikon eTK 8.1 veľ. 17"/M989,00 
MESTSKÝ BICYKEL ELOPS 900 HFMESTSKÝ BICYKEL ELOPS 900 HF999,00 
Rôzne značky mestské elektrobicykleRôzne značky mestské elektrobicykle1.070,00 
Ratikon eTK 8.2 veľ. 17Ratikon eTK 8.2 veľ. 17"/M1.100,00 
Ratikon EHT 7.1 veľ 15Ratikon EHT 7.1 veľ 15"/S beige1.119,00 
Ratikon EHT 9.1 veľ. 19Ratikon EHT 9.1 veľ. 19"/L black1.119,00 
Ratikon EHT 7.1 veľ. 15Ratikon EHT 7.1 veľ. 15"/S white1.119,00 
Ratikon EHT 9.1 veľ. 17Ratikon EHT 9.1 veľ. 17"/M red1.119,00 
Mestský elektrobicykel Devron 28124 28Mestský elektrobicykel Devron 28124 28" 4.0 - Black1.199,00 
Mestský elektrobicykel Devron 28122 4.0 - BlackMestský elektrobicykel Devron 28122 4.0 - Black1.207,90 
Mestský elektrobicykel Devron 28122 4.0 - GreyMestský elektrobicykel Devron 28122 4.0 - Grey1.207,90 
Sava 29Sava 29" DECK 9.0 veľkosť 21"/XL1.290,00 
Mestský elektrobicykel Devron 26120 26Mestský elektrobicykel Devron 26120 26" - model 2022 - Black1.374,60 
Mestský elektrobicykel Devron 26120 26Mestský elektrobicykel Devron 26120 26" - model 2022 - Grey1.374,60 
Mestský elektrobicykel Devron 28221 28Mestský elektrobicykel Devron 28221 28" - model 2022 - Black1.374,60 
Mestský elektrobicykel Devron 28221 28Mestský elektrobicykel Devron 28221 28" - model 2022 - Brown1.374,60 
Sava 29Sava 29" DECK 9.1 veľkosť 21"/XL – red1.399,00 
Mestský elektrobicykel Devron 28220 28Mestský elektrobicykel Devron 28220 28" - model 2022 - blue1.399,90 
Mestský elektrobicykel Devron 28120 28Mestský elektrobicykel Devron 28120 28" - model 2022 - Grey1.416,30 
Sava 27,5Sava 27,5" DECK 9.1 veľkosť 17"/M – beige1.439,00 
Rôzne značky horské elektrobicykleRôzne značky horské elektrobicykle1.499,00 
Mestský elektrobicykel Devron 28125A 28Mestský elektrobicykel Devron 28125A 28" 4.0 - Black1.541,30 
Crussis e-Fionna 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis e-Fionna 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Crussis e-Largo 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis e-Largo 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Crussis E-Guera 5.7 - Modelový rok: 2022Crussis E-Guera 5.7 - Modelový rok: 20221.547,95 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 - model 20221.699,00 
Dievčenský juniorský horský elektrobicykel Crussis e-Guera 6.7 - model 2022Dievčenský juniorský horský elektrobicykel Crussis e-Guera 6.7 - model 20221.699,00 
Crussis E-Largo 7.7 S - Modelový rok: 2022Crussis E-Largo 7.7 S - Modelový rok: 20221.835,95 
Crussis E-Fionna 7.7 S - Modelový rok: 2022Crussis E-Fionna 7.7 S - Modelový rok: 20221.835,95 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-S - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-S - model 20221.839,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-S - model 20221.839,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-S - model 20221.839,00 
Dámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.0 - black matt/pinkDámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.0 - black matt/pink1.839,00 
Horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.0 - deep blue/light blueHorský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.0 - deep blue/light blue1.839,00 
Sava 29Sava 29" DECK 9.2 veľkosť 21"/XL1.880,00 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-M - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7-M - model 20221.979,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-M - model 20221.979,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 7.7-M - model 20221.979,00 
Crussis E-Largo 7.7 M - Modelový rok: 2022Crussis E-Largo 7.7 M - Modelový rok: 20221.979,95 
Horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.5 - black shiny/black mattHorský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.5 - black shiny/black matt1.999,00 
Dámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.5 - turquoise blue/blackDámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 4.5 - turquoise blue/black1.999,00 
Horský elektrobicykel Crussis OLI Atland 8.6-S - model 2021Horský elektrobicykel Crussis OLI Atland 8.6-S - model 20212.019,00 
Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 8.7-S - model 2022Horský elektrobicykel Crussis e-Atland 8.7-S - model 20222.049,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 8.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 8.7-S - model 20222.049,00 
Crussis E-Fionna 7.7 M - Modelový rok: 2022Crussis E-Fionna 7.7 M - Modelový rok: 20222.099,95 
Horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 5.0 - racing green/blackHorský elektrobicykel AMULET 29 eRival 5.0 - racing green/black2.119,00 
Dámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 5.0 - royal purple/whiteDámsky horský elektrobicykel AMULET 29 eRival 5.0 - royal purple/white2.119,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-L - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.7-L - model 20222.129,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-S - model 20222.199,00 
Mestský elektrobicykel Devron 28427 28Mestský elektrobicykel Devron 28427 28" 4.0 - Black2.249,60 
Crussis ONE-Largo 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Largo 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis e-Largo 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis e-Largo 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis ONE-Cross 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Cross 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis ONE-Cross low 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Cross low 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Crussis e-Fionna 7.8-S - Modelový rok: 2023Crussis e-Fionna 7.8-S - Modelový rok: 20232.249,95 
Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crrosový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-S - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross Lady 9.7-S - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross Lady 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis ONE-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-S - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S - model 20222.269,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-M - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross 8.7-M - model 20222.339,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross Lady 8.7-M - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis OLI Cross Lady 8.7-M - model 20222.339,00 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis e-Guera 9.7-M - model 20222.399,00 
Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-M - model 2022Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.7-M - model 20222.399,00 
Crussis ONE-Largo 7.8-M - Modelový rok: 2023Crussis ONE-Largo 7.8-M - Modelový rok: 20232.419,95 
Cube Reaction Hybrid Performance 500 - Modelový rok: 2022Cube Reaction Hybrid Performance 500 - Modelový rok: 20222.449,95 
Trek FX+ 2 - Modelový rok: 2023Trek FX+ 2 - Modelový rok: 20232.499,95 
Haibike E-horský bicykel HardSeven 6Haibike E-horský bicykel HardSeven 62.499,99 
ELEKTROBICYKEL RIVERSIDE 540ELEKTROBICYKEL RIVERSIDE 5402.500,00 
Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-M - model 2022Pánsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-M - model 20222.549,00 
Cube Nuride Hybrid Performance 500 Allroad - Modelový rok: 2022Cube Nuride Hybrid Performance 500 Allroad - Modelový rok: 20222.549,95 
Crussis PAN-Largo 8.8-M - Modelový rok: 2023Crussis PAN-Largo 8.8-M - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis ONE-OLI Cross low 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-OLI Cross low 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis ONE-OLI Cross 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis ONE-OLI Cross 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis OLI Largo 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis OLI Largo 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Crussis OLI Fionna 8.8-S - Modelový rok: 2023Crussis OLI Fionna 8.8-S - Modelový rok: 20232.669,95 
Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 9.7-M - model 2022Dámsky horský elektrobicykel Crussis ONE-Guera 9.7-M - model 20222.679,00 
Horský bicykel MONDRAKER Prime, black/redHorský bicykel MONDRAKER Prime, black/red2.998,99 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime, black/redHorský elektrobicykel MONDRAKER Prime, black/red2.998,99 
HAIBIKE E-horský bicykel Alltrack 4HAIBIKE E-horský bicykel Alltrack 42.999,99 
E-horský bicykel HAIBIKE HardNine 7E-horský bicykel HAIBIKE HardNine 73.099,99 
Specialized Turbo Vado SL 4.0 - Modelový rok: 2021Specialized Turbo Vado SL 4.0 - Modelový rok: 20213.199,95 
Cube Reaction Hybrid Pro 750 - Modelový rok: 2023Cube Reaction Hybrid Pro 750 - Modelový rok: 20233.249,95 
HAIBIKE E-Fully bicykel FullNine 7.0,12-HAIBIKE E-Fully bicykel FullNine 7.0,12-3.299,99 
Specialized Turbo Vado SL 4.0 EQ - Modelový rok: 2022Specialized Turbo Vado SL 4.0 EQ - Modelový rok: 20223.399,95 
Genesis E-Pro 2.3 MTB 29Genesis E-Pro 2.3 MTB 293.499,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, black-racing silver, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, black-racing silver, 20223.599,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, marlin blue-black, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, marlin blue-black, 20223.599,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, black-racing silverHorský elektrobicykel MONDRAKER Prime 29, black-racing silver3.599,00 
Cube Nuride Hybrid Exc 750 Allroad - Modelový rok: 2023Cube Nuride Hybrid Exc 750 Allroad - Modelový rok: 20233.699,95 
Cube Stereo Hybrid 120 Pro 625 - Modelový rok 2023Cube Stereo Hybrid 120 Pro 625 - Modelový rok 20233.899,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime R, cherry red-black, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Prime R, cherry red-black, 20223.999,00 
HAIBIKE E- Fully bicykel AllTrail 8 27,5HAIBIKE E- Fully bicykel AllTrail 8 27,54.299,99 
Horský elektrobicykel MONDRAKERHorský elektrobicykel MONDRAKER4.499,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, red, 2021Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, red, 20214.499,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, redHorský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, red4.499,00 
Cube Stereo Hybrid 120 Race 750 - Modelový rok: 2023Cube Stereo Hybrid 120 Race 750 - Modelový rok: 20234.599,95 
Specialized Turbo Creo SL Comp Carbon EVO - Modelový rok: 2022Specialized Turbo Creo SL Comp Carbon EVO - Modelový rok: 20224.899,95 
Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750 - Modelový rok: 2023Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750 - Modelový rok: 20234.899,95 
Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750 - Modelový rok: 2023Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750 - Modelový rok: 20234.899,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, graphite/black, 2023Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, graphite/black, 20235.099,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, graphite/blackHorský elektrobicykel MONDRAKER Chaser, graphite/black5.099,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, graphite-black, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, graphite-black, 20225.199,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, cherry red-black, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, cherry red-black, 20225.199,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, cherry red-blackHorský elektrobicykel MONDRAKER Chaser 750, cherry red-black5.199,00 
Trek Powerfly FS 4 Gen 3 - Modelový rok: 2023Trek Powerfly FS 4 Gen 3 - Modelový rok: 20235.299,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Crafty SE, black-marlin blue, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Crafty SE, black-marlin blue, 20225.399,00 
Cube Stereo Hybrid 140 HPC SLX 750 - Modelový rok: 2023Cube Stereo Hybrid 140 HPC SLX 750 - Modelový rok: 20235.399,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser R, marlin blue-black, 2022Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser R, marlin blue-black, 20225.499,00 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Chaser R, marlin blue-blackHorský elektrobicykel MONDRAKER Chaser R, marlin blue-black5.499,00 
Trek Rail 5 Deore 625W - Modelový rok: 2022Trek Rail 5 Deore 625W - Modelový rok: 20225.799,95 
Trek Rail 5 Deore 625W - Modelový rok: 2022Trek Rail 5 Deore 625W - Modelový rok: 20225.799,95 
Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon - Modelový rok: 2021Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon - Modelový rok: 20215.799,95 
Specialized Turbo Levo Carbon - Modelový rok: 2023Specialized Turbo Levo Carbon - Modelový rok: 20235.899,95 
Specialized Turbo Levo Comp Alloy - Modelový rok: 2022Specialized Turbo Levo Comp Alloy - Modelový rok: 20225.949,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Crafty R, greenHorský elektrobicykel MONDRAKER Crafty R, green5.999,00 
Trek Fuel EXe 9.5 - Modelový rok: 2023Trek Fuel EXe 9.5 - Modelový rok: 20236.999,95 
Horský elektrobicykel MONDRAKER Crafty Carbon R, carbon/desert grey/orangeHorský elektrobicykel MONDRAKER Crafty Carbon R, carbon/desert grey/orange8.359,00 
Trek Fuel Exe 9.7 - Modelový rok: 2023Trek Fuel Exe 9.7 - Modelový rok: 20238.499,95 

Celkové zhodnotenie

Elektrobicykel som si naozaj veľmi užila a do budúcna plánujem zakúpenie vlastného. Nie je to tak, že elektrobicyklom zleniviete, otvorí sa vám úplne iná dimenzia vychutnania si cyklocesty.

Veľmi sa mi páčilo zhodnotenie elektrobicyklov, na ktoré som náhodou natrafila na sociálnych sieťach – nenapísala by som to presnejšie.

„Elektrobicykle sú skvelé! Mám doma viacero bicyklov, do práce dochádzam na bicykli, chodím na cyklotúry. Žiadny z bicyklov, ktorý mám, nie je elektrobicykel, ale myslím si, že sú úžasné! Rád vidím, že ľudia, ktorí by inak chodili autom, chodia do práce na elektrobicykli. Rovnako rád vidím starších ľudí ako chodia na ebajkoch na cyklotúry, pretože na ich tvárach je jasne poznať, že kvalita ich života sa zvýšila. Rád vidím ženy, matky ako na elektrobicykloch vozia svoje jedno/dve deti do parkov, škôl, na krúžky…

V podstate elektrobicykle menia svet. Nielen tým, že jazdením na bicykli sa neznečisťuje ovzdušie, ale najmä tým že elektrobicykle pomáhajú aktívne zlepšovať život ľudí, ktorí na nich jazdia.“

Porovnanie viac ako 600 elektrobicyklov! Aká je cena elektrobicyklov? Náš výber

Veľmi ma zaujímalo, rovnako ako aj mnohých z vás, koľko vlastne stojí elektrobicykel a aké vysoké náklady sa dajú …

Často kladené otázky

Funguje elektrobicykel aj keď je motor vypnutý?

Áno funguje. Ja som takto jazdila po veľmi štrkových cestách, kedy kolesá trošku kĺzalo a hodilo sa mi, aby som šla veľmi pomaly. Ak sa na elektrobicykli vybije batéria, viete na ňom prísť bezpečne zasa domov. Elektrický motor funguje len ako výpomoc. Ale môže to byť náročnejšie, pretože elektrobicykle sú ťažšie a aj majú hrubšie plášte, tým pádom sa potrebujete do pedálov viac zaprieť.

Kde je umiestnený motor elektrobicykla?

Takmer všetky elektrobicykle, ktoré sú od začiatku konštruované ako elektrobicykle, majú motor umiestnený pri stredovom zložení (oblasť okolo kľuky a pedálov – čo je kľuka, nájdete vysvetlenie v článku Popis častí bicykla.) Vyžaduje si to upravenú kostru, ale na druhú stranu je hmotnosť ideálne rozvrhnutá pre všetky druhy jázd. Rovnako potom nie je problém opraviť defekt na kolese, tak ako pri elektrobicykloch, ktoré majú motor na prednom alebo zadnom kolese.

Aký je rozdiel medzi elektrobicyklom a mopedom?

Elektrobicykel nie je bicykel v tele mopeda. Motor elektrobicykla vám pomáha, len vtedy ak sami pedálujete. Moped funguje aj bez vašej energie. Európska legislatíva tiež presne upravuje, čo je elektrobicykel, a čo už motorové vozidlo. Elektrobicykel musí mať výkon do 250W a motor je len asistenčný. Tiež sa táto asistencia musí pri rýchlosti 25 km/h sama odpojiť. Ak sa dodržia tieto pravidlá, ide stále o bicykel a nie je potrebné dodatočné vodičské oprávnenie.

   PLANETBIKE
   Logo