Recenzia: Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL

Náš výber Recenzia: Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL
9.8
Recenzia: Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL
Recenzia: Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL
Výborný pocit z jazdy
Edurance geometria
Kvalitné kolesá
Hmotnosť
Shimano 105
Ovládateľnosť bicykla
Skvelá hodnota za peniaze

Cena orientačne: 939 €
Hmotnosť: 8,8 kg vo veľkosti M
Rám: Hliník
Vidlica: Karbón
Kolesá: 700c
Prevodovka: Shimano 105
Brzdy: Ráfikové

Špecifikácia

Čo tvorí kostru bicykla?

Rám/VidlicaNový hliníkový rám Van Rysel s rôznou hrúbkou pre maximálne odľahčenie rámu. Hliník je ideálna voľba na dosiahnutie vynikajúceho pomeru dynamiky a pohodlia.
Rám má geometriu Endurance (EDR), vďaka ktorej prejdete veľa kilometrov pri maximálnom pohodlí. Vidlica Van Rysel z karbónu a hliníka.
VysvetlenieHliníkový rám vyvinutý od Van Rysel. Hliníkové rámy sú na bicykloch v súčasnosti najčastejšie a pri cestných bicykloch v strednej triede sa využívajú najviac. Hliník je mäkký a ľahký, ale nie je tak pružný ako karbón. Bicykle vo vyšších cenových triedach majú rámy vyrobené z karbónu. Tento hliníkový rám je špeciálne upravený tým, že rám nemá rovnakú hrúbku a tým pádom je odľahčenejší, čo potvrdzuje aj hmotnosť bicykla, ktorá je skutočne nízka. Druhou špecifikáciou rámu je, že má geometriu Endurance. To znamená, že geometria rámu je urobená tak, že posadí jazdca do vystretejšej polohy, takže má pohodlnejší posed. Je to vhodné pre všetkých, ktorí radi trávia na bicykli viac času a preferujú pohodlnosť v sedle pred pretekárskou rýchlosťou.

Predná vidlica na tomto bicykli je naopak karbónová – resp. tvorí ju zmes hliníka a karbónu. Lepšie tak tlmí nárazy počas cesty a jazda je pohodlnejšia a nie tak tvrdá.
SedloSedlo VanRysel Sport 900 bolo zvolené kvôli pohodliu a účinnosti.
VysvetleniePánske sedlo od Van Rysel.
SúvisiaceZ akých častí sa skladá bicykel? Kompletný popis.
Cestný bicykel EDR AF VAN RYSEL (Decathlon)

Aká je hnacia sústava a brzdy?

PrevodyPrevody Shimano 105 R7000, 11 rýchlostí.
Dvojitý prešmykač Shimano 105 R7000.
Prehadzovač Shimano 105 R7000 GS, 11 rýchlostí.
Stredové zloženie Shimano 105 double compact.
VysvetlenieOsadenie (prevodovka, prešmýkač,kazeta) cestného bicykla je od značky Shimano. Shimano je jeden z troch veľkých hráčov, s ktorými sa môžete na 99% stretnúť – v cestnej cyklistike sú to ešte Sram a Campagnolo. Každý je na veľmi podobnej úrovni. Shimano 105 je osadenie, ktoré je kvalitou na strednej Mid Range úrovni spolu so Shimano Tiagra. Shimano 105 je však kvalitou vyššie: zobrazenie úrovní.
Prevodník/kazetaStredové zloženie Shimano 105 R7000 50×34.
Kazeta Shimano 105 11S 11×32 (11/12/13/14/16/18/20/22/25/28/32).

Dĺžka kľuky podľa veľkosti bicykla: S: 170 mm. M: 172,5 mm. L: 175 mm.
VysvetlenieStredové zloženie SHIMANO 105 50 X 34, znamená že vpredu sa nachádzajú dve veľké ozubené kolesá, pričom jedno má 50 zubov, a druhé menšie 34 zubov. Kazeta označuje zadné ozubené kolieska. Zadných ozubených koliesok je 11 a 11 x 32 znamená, že najmenšie z nich má 11 zubov a najväčšie 32 zubov. Presné rozloženie počtu zubov sa nachádza v zátvorke (11/12/13/14/16/18/20/22/25/28/32). Bicykel má dokopy 22 prevodov (2×11).
Počet zubov na predných a zadných ozubených kolesách má vplyv na to, ako rýchlo dokážete na bicykli ísť, a ako ľahko dokážete na bicykli stúpať do kopca.
Dĺžka kľuky je rozdielna pre veľkosť bicykla S/M/L, tak aby bola lepšie prispôsobená výške jazdca.
BrzdyBrzdy Shimano 105 R7000 tvorí zmes hliníka s práškovým náterom odolným proti častému umývaniu
VysvetlenieRovnako ako celé osadenie bicykla aj brzdy sú Shimano 105. Tieto brzdy patria k vyššej triede kvality bŕzd a sú veľmi spoľahlivé.
SúvisiaceAko fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.
Cestný bicykel EDR AF VAN RYSEL (Decathlon)

Aké sú na bicykli kolesá?

Kolesá/plášteHliníkové kolesá Fulcrum Racing 6. Rozdielna výška profilu vzadu (27,5 mm) a vpredu (24,5 mm). Plášte Michelin Lithion 2, 25 mm pre maximálne pohodlie.
VysvetlenieHliníkové kolesá značky Fulcrum sú ľahké a patria do vyššej triedy kvality a majú pravého pretekárskeho ducha. Výrobca tieto kolesá dizajnuje s rozdielnou výškou ráfika vpredu a vzadu, čo zvyšuje výkonnosť kolesa aj reakčný čas. Plášte Michelin Lithion 2 majú dobrú životnosť aj odolnosť voči prepichnutiu. Sú univerzálne a výkonné a majú aj výborné externé recenzie. Patria k vyššej triede kvality.

Detailnejšie informácie o bicykli

Prevodový pomer

4.59
1.07
Ďalšie prepočty pre tento bicykel nájdete TU.

Prečo je dobré poznať prevodový pomer a čo vlastne označuje?
Prevodový pomer udáva koľkokrát sa otočí zadné koleso, keď raz otočíte pedálmi. Teda platí, že čím vyšší pomer, tým je bicykel pri zvolenom prevode rýchlejší (pretože zadné koleso sa otočí viackrát). Čím nižší pomer, tým je bicykel pomalejší (vhodné na stúpania do kopcov).

Prečo sú prevodové pomery užitočné?
Ak si chcete kúpiť cestný bicykel, ale viete že s ním často budete chodiť do kopcov, potrebujete vedieť, že prevody na bicykli vám umožnia čo najjednoduchšie šľapanie. Ak si zasa chcete napríklad kúpiť horský bicykel, ale viete že okrem lesných ciest s ním budete aj veľa jazdiť na dlhšie výlety po asfaltových cestách, tak potrebujete prevody, ktoré vám umožnia na ceste dosiahnuť väčšiu rýchlosť a jazda tak bude čo najpohodlnejšia.

Pre viac informácií o prevodových pomeroch a fungovaní prevodov si môžete pozrieť článok: Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Geometria bicykla

Ak kupujete svoj prvý bicykel, alebo kupujete bicykel cez internet, je ťažké odhadnúť či vám bude bicykel sedieť. Jazda vám nesmie spôsobovať žiadne bolesti chrbta ani nijaký diskomfort. Rám je srdcom bicykla a aj malé centimetre a uhly rozhodujú o tom, či posed na ňom bude pre vás príjemný alebo nie, či budete na bicykli moc naklonení dopredu, alebo skôr naopak, či bude váš posed uvoľnený. Každý preferuje niečo iné. Stránka Bike Insights má databázu bicyklov, kde algoritmus podľa geometrie rámu vypočíta, či posed na ňom bude viac vzpriamený alebo agresívny. Škálu možných typov posedov, ktorú stránka používa nájdete TU.

ℹ️ Je dôležité povedať, že prepočet je postavený na konštrukcii rámu a neberie do úvahy veľkosť predstavca, alebo šírku riadidel. Preto ak má bicykel agresívnu geometriu, dá sa do určitej miery upraviť kratším predstavcom alebo predstavcom vo vyššom uhle.

Geometria bicykla – Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL

Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL má geometriu rámu, v ktorej bude váš posed priemerný (ani príliš vzpriamený ani príliš natiahnutý) v porovnaní s ostatnými cestnými bicyklami, ktoré sú zaradené v kategórii “Performance Road”.

Na stránke Bike Insights tento bicykel ešte v databáze nebol, preto som jeho geometriu pridala ja. Pridala som ju vo všetkým veľkostiach, preto je dostupná aj pre ostatných návštevníkov stránky a môžete si ju pozrieť na tomto linku. Z obrázku vyššie môžete vidieť, že v závislosti od veľkosti bicykla sa o niečo mení aj geometria (čo je prirodzené a platí to pre veľa bicyklov). Vo všetkých veľkostiach bude posed tak akurát, ani vzpriamený ani príliš natiahnutý, okrem veľkosti XXS pri ktorej je posed viac vyrovnaný. Súhlasí to teda s charakteristikou o ráme ENDURANCE, ktorej črtou je že posed na cestnom bicykli je viac uvoľnený a je tak pohodlný aj na dlhšie cesty.

Veľkosť bicykla

Dostupné veľkosti bicykla spolu s určením vhodnosti podľa výšky sú uvedené na stránke predajcu. Odporúčam sa striktne riadiť odporúčanými veľkosťami.

Recenzia bicykla

Na tomto bicykli som zažila jednu jazdu, a bol to naozaj malý ľahký čierny diabol. Super ľahký, obratný, Shimano 105 bolo skvelé. Ja som si ho žiaľ objednala v zlej veľkosti (väčšej) – moja chyba , ktorá mi spôsobila bolesti chrbtice, preto som sa ho rozhodla vrátiť a vymeniť za trocha nižší model v dámskej úprave, ktorá mi sedí viac – Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL.

Cestný bicykel EDR AF 105 VAN RYSEL je zložením komponentov na veľmi vysokej úrovni. EDR v názve prezrádza, že geometria cestného bicykla nie je agresívna a dovolí uvoľnenejší, vzpriamený posed aj na dlhšie trasy, pri zachovaní vlastností pretekárskeho bicykla.

Tento bicykel je veľmi ľahký, aj napriek tomu, že je vyrobený zo zmesi hliníku a nie karbónu. Špeciálnou technológiu rôznej hrúbky rámu, výrobca docielil hmotnosť približujúcu sa k rámom, ktoré sú vyrábané z karbónu. Shimano 105 zasa medzi jazdcami patrí asi k najobľúbenejšiemu zloženiu, pretože poskytuje optimálny pomer cena/výkon. Vyššie rady Shimano bývajú použité najviac na pretekárskych bicykloch vyššej cenovej triedy. Prevody od Shimano 105 na tomto bicykli dopĺňajú aj brzdy Shimano 105, ktoré brzdia výborne, aj napriek tomu, že nie sú kotúčové. Celé to pekne spolu ladí a dovoľuje skvelý výkon.

Kvalitné a ľahké kolesá na tomto bicykli, ktoré majú rozdielnu výšku ráfikov vpredu a vzadu, dovoľujú ísť naozaj ešte rýchlejšie. Bicykel je tak ľahký, že pri nárazoch bočného vetra cítite, ako sa do širších ráfikov opiera tlak. Dovolí vám to ale zároveň, aby ste sa úplne cítili súčasťou cesty a svojej jazdy spolu s bicyklom.

Na stránke predajcu má bicykel viac ako 40 hodnotení od zákazníkov, ktoré potvrdzujú kvalitu bicykla.

9.8Expert hodnotenie
Perfektný

Takto vybavený cestný bicykel v cenovej kategórii do 1000 € u iných značiek nenájdete. Bicykel je super ľahký, výborne komponentovo vybavený a geometria rámu umožňuje pohodlnú jazdu aj na dlhé výlety (len si musíte zaobstarať správnu veľkosť). Skvelý pomer výkonu, pohodlia a ceny v jednom bicykli.

Hmotnosť bicykla
10
Geometria bicykla
9
Osadenie bicykla
10
Brzdy
10
Kolesá
10
Plusy
 • Výborný pocit z jazdy
 • Edurance geometria
 • Kvalitné kolesá
 • Hmotnosť
 • Shimano 105
 • Ovládateľnosť bicykla
 • Skvelá hodnota za peniaze
Mínusy
 • Nie je úprava v dámskej verzii
   PLANETBIKE
   Logo