Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL

Recenzia: Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL

Cena orientačne: 1449 €
Hmotnosť: 8,3 kg vo veľkosti XXS
Rám: Karbón
Vidlica: Karbón
Kolesá: 700c
Prevodovka: Shimano 105
Brzdy: Ráfikové

Špecifikácia

Čo tvorí kostru bicykla?

Rám/VidlicaULTRA Evo Dynamic je najdokonalejší rám, ktorý pokorí horu a vyhrá aj tie najnáročnejšie klasické preteky. Zmes vlákien HM a IM poskytuje najlepší pomer hmotnosť/dynamika na trhu. Vidlica ULTRA Evo Dynamic exkluzívne pre rám ULTRA Evo Dynamic – celokarbónová.
VysvetlenieKarbónový rám ULTRA EVO Dynamic je vyvinutý Decathlonom (B’TWIN je značka špecifická pre Decathlon). Bicykle vo vyšších cenových triedach majú rámy vyrobené z karbónu, pretože karbón je materiál, ktorý je ľahký ale zároveň aj pevný a pružný. Tento rám má vysoké odborné hodnotenia aj zo strany zákazníkov, ale aj zo strany externých recenzentov. Zmes vlákien HM a IM znamená, že karbón bol vyrobený kombináciou vlákien, ktoré majú vyvážený pomer vysokej tuhosti (HM) pri zachovaní potrebnej pružnosti (IM). Viac informácií o použitých vláknach HM a IM nájdete: TU (wikipedia) alebo TU.
Bicykle nižších kategórií majú rámy vyrobené z hliníku.

Predná vidlica na tomto bicykli je rovnako celokarbónová. Výborne tak tlmí nárazy počas cesty a jazda je pohodlnejšia a nie tak tvrdá.
SedloSedlo B’TWIN Ergofit woman sport, zvolené vďaka svojmu pohodliu a účinnosti.
VysvetlenieŠpeciálne ženské sedlo vyvinuté Decathlonom, ktoré vyhovuje viac ženskej anatómii ako pánske sedlá.
SúvisiaceZ akých častí sa skladá bicykel? Kompletný popis.
Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL (Decathlon)

Aká je hnacia sústava a brzdy?

PrevodyNové prevodové ústrojenstvo Shimano 105 R7000, 11 mechanických rýchlostí. Prevodovka 105 ponúka rovnakú presnosť indexácie ako prevodové ústrojenstvo Dura-Ace a Ultegra.
VysvetlenieOsadenie (prevodovka, prešmýkač) cestného bicykla je od značky Shimano. Shimano je jeden z troch veľkých hráčov, s ktorými sa môžete na 99% stretnúť – v cestnej cyklistike sú to ešte Sram a Campagnolo. Každý je na veľmi podobnej úrovni. Shimano 105 je osadenie, ktoré je kvalitou na strednej Mid Range úrovni spolu so Shimano Tiagra. Shimano 105 je však kvalitou vyššie: zobrazenie úrovní.
Prevodník/kazetaKompaktné stredové zloženie Shimano RS 510, 50X34.
Kazeta Microshift H110 11X32 (11-12-13-14-15-17-19-21-24-28-32).

Dĺžka kľuky podľa veľkosti bicykla: XXS/XS: 165 mm. S: 170 mm.
VysvetleniePrevodník SHIMANO RS 510 50 X 34, znamená že vpredu sa nachádzajú dve veľké ozubené kolesá, pričom jedno má 50 zubov, a druhé menšie 34 zubov. Kazeta označuje zadné ozubené kolieska. Zadných ozubených koliesok je 11 a 11 x 32 znamená, že najmenšie z nich má 11 zubov a najväčšie 32 zubov. Presné rozloženie počtu zubov sa nachádza v zátvorke (11-12-13-14-15-17-19-21-24-28-32). Bicykel má dokopy 22 prevodov (2×11).
Počet zubov na predných a zadných ozubených kolesách má vplyv na to, ako rýchlo dokážete na bicykli ísť, a ako ľahko dokážete na bicykli stúpať do kopca.
Dĺžka kľuky je rozdielna pre veľkosť bicykla XXS/XS a S, tak aby bola lepšie prispôsobená výške jazdca.
BrzdyNový model 105 R7000.
VysvetleniePredná a zadná brzda dopĺňa riadenie, ktoré je Shimano 105 a rovnako aj brzdy sú Shimano 105. Tieto brzdy patria k vyššej triede kvality bŕzd a sú veľmi spoľahlivé.
SúvisiaceAko fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.
Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL (Decathlon)

Aké sú na bicykli kolesá?

Kolesá/plášteKolesá Aero 700 2024 BTWIN.
Plášte Hutchinson Fusion 5 perf.
VysvetlenieKolesá značky BTWIN strednej triedy kvality, ktoré sú zaradené na mnohých druhoch cestných bicykloch vyrábaných Decathlonom. Plášte sú od značky Hutchinson, ktoré majú veľmi dobrú priľnavosť a výkon, sú ľahké a vystužené, odolné proti prepichnutiu a poskytujú skvelý pomer cena/výkon. Majú aj veľmi dobré externé recenzie.

Detailnejšie informácie o bicykli

Prevodový pomer

4.59
1.07
Ďalšie prepočty pre tento bicykel nájdete TU.

Prečo je dobré poznať prevodový pomer a čo vlastne označuje?
Prevodový pomer udáva koľkokrát sa otočí zadné koleso, keď raz otočíte pedálmi. Teda platí, že čím vyšší pomer, tým je bicykel pri zvolenom prevode rýchlejší (pretože zadné koleso sa otočí viackrát). Čím nižší pomer, tým je bicykel pomalejší (vhodné na stúpania do kopcov).

Prečo sú prevodové pomery užitočné?
Ak si chcete kúpiť cestný bicykel, ale viete že s ním často budete chodiť do kopcov, potrebujete vedieť, že prevody na bicykli vám umožnia čo najjednoduchšie šľapanie. Ak si zasa chcete napríklad kúpiť horský bicykel, ale viete že okrem lesných ciest s ním budete aj veľa jazdiť na dlhšie výlety po asfaltových cestách, tak potrebujete prevody, ktoré vám umožnia na ceste dosiahnuť väčšiu rýchlosť a jazda tak bude čo najpohodlnejšia.

Pre viac informácií o prevodových pomeroch a fungovaní prevodov si môžete pozrieť článok: Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Geometria bicykla

Ak kupujete svoj prvý bicykel, alebo kupujete bicykel cez internet, je ťažké odhadnúť či vám bude bicykel sedieť. Jazda vám nesmie spôsobovať žiadne bolesti chrbta ani nijaký diskomfort. Rám je srdcom bicykla a aj malé centimetre a uhly rozhodujú o tom, či posed na ňom bude pre vás príjemný alebo nie, či budete na bicykli moc naklonení dopredu, alebo skôr naopak, či bude váš posed uvoľnený. Každý preferuje niečo iné. Stránka Bike Insights má databázu bicyklov, kde algoritmus podľa geometrie rámu vypočíta, či posed na ňom bude viac vzpriamený alebo agresívny. Škálu možných typov posedov, ktorú stránka používa nájdete TU.

ℹ️ Je dôležité povedať, že prepočet je postavený na konštrukcii rámu a neberie do úvahy veľkosť predstavca, alebo šírku riadidel. Preto ak má bicykel agresívnu geometriu, dá sa do určitej miery upraviť kratším predstavcom alebo predstavcom vo vyššom uhle.

Geometria bicykla – Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL

Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL má geometriu rámu, v ktorej bude váš posed trocha agresívny, v porovnaní s ostatnými cestnými bicyklami, ktoré sú zaradené v kategórii “Performance Road”.

Na stránke Bike Insights tento bicykel ešte v databáze nebol, preto som jeho geometriu pridala ja. Pridala som ju vo všetkým veľkostiach, preto je dostupná aj pre ostatných návštevníkov stránky a môžete si ju pozrieť na tomto linku. Z obrázku vyššie môžete vidieť, že v závislosti od veľkosti bicykla sa o niečo mení aj geometria (čo je prirodzené a platí to pre veľa bicyklov). Pri veľkosti XXS bude posed na bicykli skôr vzpriamenejší a uvoľnenejší, ale pri veľkostiach XS a S už budete na bicykli viac natiahnutí dopredu, avšak len mierne. Bicykel je svojimi charakteristikami a zložením komponentov pripravený plniť aj pretekársku funkciu, preto je úprava geometrie práve týmto smerom úplne pochopiteľná.

Veľkosť bicykla

Dostupné veľkosti bicykla spolu s určením vhodnosti podľa výšky sú uvedené na stránke predajcu. Odporúčam sa striktne riadiť odporúčanými veľkosťami.

Recenzia bicykla

Dámsky cestný bicykel Ultra RCR CF 105 VAN RYSEL je zložením komponentov na veľmi vysokej úrovni. Kvalitný karbónový rám a vidlica ho zaraďujú do kategórie bicyklov vyššej cenovej triedy a spolu s kombináciou prevodovky Shimano 105 a cenou pod 1500 € z neho robia jedinečný bicykel. Kvalitný rám s dobrou geometriou na cestnom bicykli je základ toho, aby bicykel dlho vydržal, a aby jazda na ňom bola pohodlná. Shimano 105 zasa medzi jazdcami patrí asi k najobľúbenejšiemu zloženiu, pretože poskytuje optimálny pomer cena/výkon. Vyššie rady Shimano bývajú použité najviac na pretekárskych bicykloch vyššej cenovej triedy. Prevody od Shimano 105 na tomto bicykli dopĺňajú aj brzdy Shimano 105, ktoré veľmi dobre brzdia, aj napriek tomu, že nie sú kotúčové.

Decathlon, klobúk dole! To, ako sa vám podarilo navrhnúť a poskladať tak skvelý bicykel za menej ako 1500 € je skvelé. Naozaj úžasná práca.

cyclingweekly.com

Prevodník a kazeta síce nie sú Shimano 105 ale Decathlon použil prevodník Shimano RS 510 a kazetu od Microshiftu. Tieto komponenty sú o niečo lacnejšie ako komponenty Shimano 105, výkonom a prispôsobením sa však veľmi približujú kvalite Shimano 105, a podľa externých recenzií výkonu bicyklu vôbec neublížili a energiu zo šľapania prenášajú efektívne do pohybu. Zadná kazeta s 11 rýchlosťami spolu s prevodníkom 50×34 a celkovou hmotnosťou bicykla 8,3 kg z neho robia bicykel, s ktorým ľahko vystúpate aj do kopcov.

Bicykel je prispôsobený ženskej stavbe tela a geometria rámu tejto dámskej verzie umožňuje trocha viac vzpriamenú pozíciu na bicykli ako pánska verzia tohto modelu.

Jedinou slabšou stránkou tohto bicykla, ktorú vidím, a ktorú potvrdzuje aj recenzia na stránke cyclingweekly.com, sú kolesá. Kolesá Aero 700 2024 BTWIN nie sú síce vôbec zlé, patria k strednej triede kvality a pre cestné bicykle nižšej triedy, sú dostatočne vyhovujúce. Ale ak ich vymeníte za ľahšie, môžete si zvýšiť svoj výkon a zároveň ešte znížiť hmotnosť bicykla. Čo sa napríklad pri šliapaní do kopcov môže len zísť.

Celkovo dávam bicyklu výborné hodnotenie a keď ma raz omrzí môj bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL, tento bude moja ďalšia voľba

PS. Bicykel je v dvoch prevedeniach – čiernej a bielej, takže si môžete vybrať, čo vášmu oku lahodí viac.

      PLANETBIKE
      Logo