Recenzia: Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN

Recenzia: Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN
7.6
Recenzia: Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN
Recenzia: Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN
Vyhovujúca geometria pre začiatočníčky
Dobrý pomer cena/výkon
Prispôsobenie ženskému telu
Hmotnosť
Kolesá

Cena orientačne: 559 €
Hmotnosť: 9,95 kg vo veľkosti S
Rám: Hliník
Vidlica: Karbón
Kolesá: 700c
Prevodovka: Shimano Sora
Brzdy: Ráfikové

Špecifikácia

Čo tvorí kostru bicykla?

Rám/VidlicaSlopingový rám z hliníka 6061 s polointegrovaným hlavovým zložením. Uhlíková vidlica, hliníkové čapy.
VysvetlenieOznačenie slopingový rám znamená, že horná rámová trúbka nie je vodorovná, ale má väčší či menší sklon, väčšinou smerom nadol k zadnej rámovej trúbke. Sklon hornej rámovej trúbky môžete jasne vidieť aj na obrázku. Materiál rámu je hliník. Hliníkové rámy sú na bicykloch v súčasnosti najčastejšie a pri cestných bicykloch v strednej triede sa využívajú najviac. Hliník je mäkký a ľahký, ale nie je tak pružný ako karbón. Bicykle vo vyšších cenových triedach majú rámy vyrobené z karbónu. Predná vidlica na tomto bicykli je naopak uhlíková (t.j. karbónová) – výrobca ale bližšie nešpecifikuje, o aký druh karbónu ide. Bez ohľadu na to ale, karbónová vidlica lepšie tak tlmí nárazy počas cesty a jazda je pohodlnejšia a nie tak tvrdá.
SedloŠpeciálne dámske sedlo pre väčšie pohodlie vytvoril ženský vývojový tím Decathlonu.
VysvetlenieŠpeciálne ženské sedlo vyvinuté Decathlonom, ktoré vyhovuje viac ženskej anatómii ako pánske sedlá.
SúvisiaceZ akých častí sa skladá bicykel? Kompletný popis.
Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN

Aká je hnacia sústava a brzdy?

PrevodySada Compact Shimano Sora 2X9R R3000.
VysvetleniePrevody cestného bicykla sú od značky Shimano. Shimano je jeden z troch veľkých hráčov, s ktorými sa môžete na 99% stretnúť – v cestnej cyklistike sú to ešte Sram a Campagnolo. Každý je na veľmi podobnej úrovni. Shimano Sora je osadenie, ktoré je kvalitou a určením pre začiatočníkov v cestnej cyklistike: zobrazenie úrovní.
Prevodník/kazetaSada Compact Shimano Sora 2X9R R3000.
Skladné stredové zloženie. 50 x 34
Kazeta Microshift 11X32 H092 (11-13-15-17-19-21-24-28-32).

Kľuky:
165 mm vo veľkosti XS a S.
170 mm vo veľkosti M.
VysvetlenieCompact SHIMANO Sora 2X9R R3000 znamená, že bicykel má dokopy 18 prevodov (2×9). Vpredu sa nachádzajú dve veľké ozubené kolesá a vzadu ich je 9.
Skladné stredové zloženie 50×34, znamená že vpredu sa nachádzajú dve veľké ozubené kolesá, pričom jedno má 50 zubov, a druhé menšie 34 zubov (pomer 50×34 je vyjadrený aj určením „Compact“, pretože pri cestných bicykloch existuje ešte rozloženie „Standard“ – 53×39 alebo „Semi-Compact“ – 52×36. Compact má zo všetkých troch najľahšie prevody).
Kazeta označuje zadné ozubené kolieska a je značky Microshift. Dokopy ich je 9, pričom najmenšie z nich má 11 zubov a najväčšie 32 zubov. Presné rozloženie počtu zubov sa nachádza v zátvorke (11-13-15-17-19-21-24-28-32).
Počet zubov na predných a zadných ozubených kolesách má vplyv na to, ako rýchlo dokážete na bicykli ísť, a ako ľahko dokážete na bicykli stúpať do kopca.
Dĺžka kľuky je rozdielna pre veľkosť bicykla XS/S a M, tak aby bola lepšie prispôsobená výške jazdca.
BrzdyBrzdové páky Shimano Sora vhodné pre malé ruky.
Brzdové strmene Tektro R539.
VysvetlenieBrzdové páčky na riadidlách sú od Shimano, a sú upravené, aby lepšie sedeli do menších dámskych rúk. Predná a zadná brzda je ráfiková a nie je od značky Shimano, ale značky BTWIN, čo si môžete všimnúť aj na obrázkoch bicykla. A tieto BTWIN brzdy majú brzdové strmene, alebo inak nazývané brzdové gumičky od značky Tektro.Takto zložené brzdy patria k strednej triede v rámci kvality bŕzd.
SúvisiaceAko fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.
Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL

Aké sú na bicykli kolesá?

Kolesá/plášteKolesá Aéro Btwin.
Plášte Michelin Dynamic Sport 700×25.
VysvetlenieKolesá značky BTWIN strednej triedy kvality, ktoré majú aj veľmi dobré zákaznícke referencie. Plášte sú od značky Michelin, a konkrétne typ plášťov Dynamic Sport 700×25 má veľmi dobrú priľnavosť, a v hodnotení patria tieto plášte do kategórie plášťov pre začiatočníkov s cestnou cyklistikou. 25 znamená, že ich šírka je 25 mm.

Detailnejšie informácie o bicykli

Prevodový pomer

4.59
1.07
Ďalšie prepočty pre tento bicykel nájdete TU.

Prečo je dobré poznať prevodový pomer a čo vlastne označuje?
Prevodový pomer udáva koľkokrát sa otočí zadné koleso, keď raz otočíte pedálmi. Teda platí, že čím vyšší pomer, tým je bicykel pri zvolenom prevode rýchlejší (pretože zadné koleso sa otočí viackrát). Čím nižší pomer, tým je bicykel pomalejší (vhodné na stúpania do kopcov).

Prečo sú prevodové pomery užitočné?
Ak si chcete kúpiť cestný bicykel, ale viete že s ním často budete chodiť do kopcov, potrebujete vedieť, že prevody na bicykli vám umožnia čo najjednoduchšie šľapanie. Ak si zasa chcete napríklad kúpiť horský bicykel, ale viete že okrem lesných ciest s ním budete aj veľa jazdiť na dlhšie výlety po asfaltových cestách, tak potrebujete prevody, ktoré vám umožnia na ceste dosiahnuť väčšiu rýchlosť a jazda tak bude čo najpohodlnejšia.

Pre viac informácií o prevodových pomeroch a fungovaní prevodov si môžete pozrieť článok: Ako fungujú prevody na bicykli? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Geometria bicykla

Ak kupujete svoj prvý bicykel, alebo kupujete bicykel cez internet, je ťažké odhadnúť či vám bude bicykel sedieť. Jazda vám nesmie spôsobovať žiadne bolesti chrbta ani nijaký diskomfort. Rám je srdcom bicykla a aj malé centimetre a uhly rozhodujú o tom, či posed na ňom bude pre vás príjemný alebo nie, či budete na bicykli moc naklonení dopredu, alebo skôr naopak, či bude váš posed uvoľnený. Každý preferuje niečo iné. Stránka Bike Insights má databázu bicyklov, kde algoritmus podľa geometrie rámu vypočíta, či posed na ňom bude viac vzpriamený alebo agresívny. Geometriu rámu porovnáva s ostatnými bicyklami zaradenými v danej kategórii. Škálu možných typov posedov, ktorú stránka používa nájdete TU.

ℹ️ Je dôležité povedať, že prepočet je postavený na konštrukcii rámu a neberie do úvahy veľkosť predstavca, alebo šírku riadidel. Preto ak má bicykel agresívnu geometriu, dá sa do určitej miery upraviť kratším predstavcom alebo predstavcom vo vyššom uhle.

Geometria bicykla – Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN

Dámsky cestný bicykel Triban Regular TRIBAN má geometriu rámu, v ktorej bude váš posed viac vzpriamený v porovnaní s ostatnými cestnými bicyklami, ktoré sú zaradené v kategórii „Performance Road“.

Na stránke Bike Insights tento bicykel ešte v databáze nebol, preto som jeho geometriu pridala ja. Pridala som ju vo všetkým veľkostiach, preto je dostupná aj pre ostatných návštevníkov stránky a môžete si ju pozrieť na tomto linku. Z obrázku vyššie môžete vidieť, že v závislosti od veľkosti bicykla sa o niečo mení aj geometria (čo je prirodzené a platí to pre veľa bicyklov). Pri veľkosti S bude posed na bicykli skôr priemerný, ani príliš vzpriamený, ani príliš natiahnutý. Pri veľkosti bicykla M už bude bude posed viac vzpriamenejší.

Veľkosť bicykla

Dostupné veľkosti bicykla spolu s určením vhodnosti podľa výšky sú uvedené na stránke predajcu. Odporúčam sa striktne riadiť odporúčanými veľkosťami.

Recenzia bicykla

Na stránke predajcu má tento bicykel viac ako 40 recenzií a ohodnotený je 4 hviezdičkami z 5 (aj keď viacero z recenzií hodnotí skôr skúsenosť s konkrétnym obchodom Decathlon, kde bicykel kupovali, ako bicykel samotný – čo je škoda).

Ja osobne som na bicykli jazdila zhruba mesiac, predtým ako som prešla na vyššiu radu Dámsky cestný bicykel Ultra RCR AF Tiagra VAN RYSEL – dôvody prečo som to urobila, vysvetlím na konci recenzie. Pri svojej výške 164 som mala bicykel vo veľkosti S, ktorý mi sedel. Presne ako uvádzam vyššie v časti, ktorá sa venuje geometrii rámu, môj posed na ňom bol viac vzpriamenejší, čo súhlasí aj s tým, čo predajca uvádza na svojej stránke: Pohodlná geometria s vyššou hlavovou trúbkou a kratšou hornou rúrou, čo umožňuje rovnejšiu polohu pri sedení než v prípade klasického rámu. Preto tento bicykel bude vyhovovať dámam, ktoré sú v cestnej cyklistike začiatočníčky a chcú sa s ňou viac zoznámiť.

Zostavenie bicykla

Celkový pocit zo zostavenia bicykla, bol veľmi dobrý a pôsobil solídne, rovnako ako bola príjemná aj hmotnosť bicykla. Bicykel je upravený, šírkou riadidiel, dĺžkou predstavca aj kľúk, tak aby lepšie vyhovoval ženskej stavbe tela. Bol to môj prvý cestný bicykel – dámsky – a musím povedať, že mne osobne táto dámska úprava veľmi sadla. Aj z toho dôvodu, keď som sa rozhodla upgradovať tento bicykel na vyššiu radu, som sa znova rozhodla pre dámsku verziu a svoje rozhodnutie neľutujem.

Shimano Sora riadenie fungovalo perfektne a pri radení som nikdy nezaznamenala žiadny problém (za čo patrí pochvala aj zamestnancom Decathlonu, ktorý mi bicykel pri preberaní odborne nastavili). Poskytuje základ pre zoznámenie sa s cestnou cyklistikou a prevodové pomery boli dostačujúce, či už na šľapanie do miernejších kopcov, alebo rýchlejšiu jazdu po ceste. Vidlica zo zmesi karbónu zabezpečovala mierne tlmenie nerovností na ceste a jazda nebola tak tvrdá. Rovnako na mňa pôsobili aj kolesá a plášte, ktoré mali vzhľadom na svoju cenu dobrý pomer kvalita/výkon.

Na bicykli som si zmenila dámske sedlo – netvrdím, že dámske sedlo, ktoré je na tomto bicykli je zlé, ale som zvyknutá na svoje, ktoré mi sedí Sedlo SPECIALIZED Lithia Comp Gel v šírke 155 mm.

Nakoniec zostali už len malé drobnosti, ktoré ma vizuálne trocha „iritovali“ a to boli mali ružové lepky na niektorých častiach bicykla. Nemám na bicykli rada ružovú Ale to je naozaj len vec názoru, a navyše sa tieto lepky dali ľahko prelepiť niečím iným.

Upgrade bicykla

A nakoniec, prečo som sa rozhodla upgradovať tento bicykel na vyššiu triedu? V cestnej cyklistike už nie som začiatočník, a aj keď jazdím len pre radosť a nie športovo, mám rada, keď sa môžem do bicykla viac oprieť, znížiť posed a ísť rýchlejšie. Geometria rámu tohto bicykla mi to neumožňovala do takej miery, ako som potrebovala, keďže je stavaná na vzpriamenejšiu polohu. To bol hlavný dôvod mojej zmeny. Navyše, kupovala som ho v čase, keď som sa v bicykloch ešte dobre nevyznala a geometria bicykla bola pre mňa španielska dedina. Teraz to už viem komplexne posúdiť a myslím si, že pre začiatočníčky v cestnej cyklistike je tento bicykel, vzhľadom na svoj pomer cena/výkon ideálnou voľbou.

7.6Expert hodnotenie
Výborná voľba pre začiatočníčky

Dámsky cestný bicykel Triban Regular je ideálnou voľbou pre začiatočníčky v cestnej cyklistike vďaka svojej geometrii rámu, ktorá umožňuje vzpriamenejší posed. Preto sú aj jazdy na dlhšie vzdialenosti pohodlné a ľahké. Prevody Shimano Sora poskytujú dostatočný rozsah aj na šliapanie do miestnych kopcov, aj na rýchlejšiu jazdu po ceste. Vzhľadom na cenu bicykla dostanete za svoje peniaze výborný pomer cena/výkon.

Hmotnosť
7.5
Geometria
8.5
Osadenie
6.5
Brzdy
6.5
Kolesá
9
Plusy
 • Vyhovujúca geometria pre začiatočníčky
 • Dobrý pomer cena/výkon
 • Prispôsobenie ženskému telu
 • Hmotnosť
 • Kolesá
Mínusy
 • Slabšie brzdy
 • Niektoré farebné polepy
   PLANETBIKE
   Logo